YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suikast silahları bulundu
Kapıkule'ye gelen TIR'da suikast silahları bulundu
Suikast silahları bulundu
23 Ocak 2012 / 07:36 Güncelleme: 23 Ocak 2012 / 07:38
Almanya'dan Gürcistan'a transit olarak gitmek üzere Kapıkule'ye gelen bir TIR şüphe üzerine x-ray cihazına alındı. Bir Türk firma adına kayıtlı TIR'da yapılan aramada iki buzdolabı içerisinde özel bölmelerde 53 tabanca, 21 yiv ve setli namlu, 52 takım tabanca ateşleme mekanizması, 20 tabanca mekanizması bulundu. Silahların alıcısı olduğu belirtilen iki kişi yakalandı.

Gümrük görevlilerinin dikkati sayesinde İstanbul'a götürülmek istenen ve 'suikast silahı' olarak da bilinen 53 Glock marka tabanca, Kapıkule Sınır Kapısı'nda ele geçirildi. Edinilen bilgilere göre Almanya'dan Gürcistan'a transit olarak gitmek üzere önceki gece Kapıkule'ye gelen TIR, şüphe üzerine x-ray cihazına alındı. Bir Türk firması adına kayıtlı TIR'da yapılan aramada iki buzdolabı dikkat çekti. Gereğinden fazla ağır olması ve patlayıcı dedektör köpeğinin tepki vermesi üzerine dolapların altındaki sac kaplamalar söküldü. 53 tabanca, 21 yiv ve setli tabanca namlusu, 52 takım tabanca ateşleme mekanizması, 20 tabanca mekanizması çıktı. Şoförden alınan bilgiler doğrultusunda İstanbul'da silahların alıcısı olduğu belirtilen iki kişi yakalandı.

Edinilen bilgiye göre Edirne Gümrük Muhafaza Müdür-lüğü'nde görevli memurlar ilk olarak aracı x-ray cihazıyla taradı. Araçta ekici içerisindeki alt yatak üzerinde ve sürücü koltuğunun sağında olmak üzere toplam iki adet buzdolabının olduğunu tespit eden ekipler, buzdolaplarının normalden fazla ağır olduğunu belirledi. Şüpheli buzdolapları patlayıcı dedektör köpeği ile arandı. Köpeğin tepki vermesi sonucunda söz konusu buzdolapları bu defa bagaj x-ray cihazına götürüldü. Burada yapılan tarama sonucunda araç buzdolaplarında farklı yoğunluklarda oldukları anlaşıldı. Bu durum üzerine buzdolaplarını ters çeviren yetkililer dolapların altında bulunan sac kaplamanın sonradan perçinlendiğini belirledi. Perçinleri açan yetkililer iç duvar kısımlarında bulunan köpükleri çıkararak, gizlenmiş alüminyum folyoya sarılarak şeffaf poşetler içerisine konulmuş vaziyette değişik marka ve ebatlarda silahları ortaya çıkardı. Çekici içindeki buzdolaplarında zulalanmış halde 53 adet tabanca, 21 adet yiv ve setli tabanca namlusu, 52 takım tabanca ateşleme mekanizması, 20 adet tabanca mekanizması, 1 adet yedek tabanca şarjörü ve 1 adet tabanca gövdesi ele geçirildi. Sürücü Cevat Sönmez'in ifadeleri doğrultusunda İstanbul'da silahları alacağı tespit edilen Sedat Sağır ve Hüseyin Keleş isimli şahıslar yakalandı. Araç sürücüsü Cevat Sönmez'in bağlantılarına ilişkin soruşturma devam ediyor. Önceki gün meydana gelen olayda ele geçirilen silahların bulunduğu TIR'ın şoförünün Cevat Sönmez olduğu ve aracın Sümela Otomotiv Tic. ve Servis Hiz. Taş. Ltd. Şti. firmasına kayıtlı olduğu öğrenildi.

Geçtiğimiz günlerde Suriye sınırında durdurulan İran plakalı TIR'lara da silah taşıdıkları şüphesiyle el konulmuştu. X-ray aramalarında görünmeyen Glock marka tabanca Danıştay baskınında da kullanılmıştı. Son bir yılda İran'a giden ve içinde silah ve füze başlığı bulunduğu iddia edilen toplam 6 TIR yakalandı. 5 tanesi son bir hafta içinde durdurulan TIR'ların incelemesi sürüyor. 10 ay önce durdurulan ilk TIR'da silah ele geçirilmişti. Halen Osmaniye'de bir depoda bekletilen silah yüklü araçların durumu belirsizliğini koruyor (ZAMAN)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler