YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suikast girişiminde yeni iddialar
Ankara Cumhuriyet Savcılığı, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a yönelik suikast girişimi şüphesiyle başlattığı soruşturmayı derinleştiriyor.
Suikast girişiminde yeni iddialar
23 Aralık 2009 / 08:36 Güncelleme: 23 Aralık 2009 / 08:39

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Mart 2009'dan bu yana izlendiği ortaya çıktı. Subayların ajandalarında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile aralarında bazı bakanların da yer aldığı birçok milletvekiline ait fişleme belgeleri bulunduğu ileri sürüldü. Albay E.Y.B. ve Binbaşı İ.G., dün askerî savcı tarafından serbest bırakıldı.

Ankara Cumhuriyet Savcılığı, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a yönelik suikast girişimi şüphesiyle başlattığı soruşturmayı derinleştiriyor. Arınç'ın ev adresinin yazılı olduğu notu yırtarken gözaltına alınan Albay Erkan Y. B. ile Binbaşı İbrahim G.'nin kullandığı araçlarda ve evlerinde yapılan aramalarda çarpıcı bilgilere ulaşıldı. İddialara göre bazı bakan ve çok sayıda siyasetçinin elle çizilmiş ev güzergahı krokisi ele geçirilirken, subayların ajandalarında daha vahim bilgiler çıktı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ait fişleme ve izleme dokümanları ile Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin'in evinin krokisi bunlar arasında yer alıyor. Zanlıların araç kiraladıkları dönemlerde Arınç'ın evinin bulunduğu Çukurambar bölgesindeki kameralara defalarca takıldığı da belirlendi. Arınç'ın Mart 2009'dan beri izlendiğini gösteren krokiler, kimin elinin ürünü olduğunun tespiti amacıyla Emniyet Kriminal Dairesi'ne gönderildi. Ankara'yı sarsan suikast hazırlığına yönelik operasyonun perde arkası da netleşmeye başladı. İhbar üzerine harekete geçen Emniyet'in, öncelikle 'Hayata Dönüş Operasyonu'nun yıldönümünde sol örgütlerden birinin eylem yapabileceği üzerinde durduğu belirtiliyor. Bu yüzden operasyonun hazırlık aşamasında Sol Büro Amirliği'ndeki dedektifler görev aldı. Dedektifler olay yerinde DHKP-C'li teröristleri beklerken karşılarında, Genelkurmay Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı'nda görevli subayları buldu.

Ankara'yı ayağa kaldıran suikast iddiasıyla ilgili soruşturma derinleştirilirken ilginç gelişmeler yaşanıyor. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ı izledikleri gerekçesiyle Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda gözetim altında tutulan Topçu Albay E.Y.B. ile İstihkam Binbaşı İ.G., dün serbest bırakıldı. Askerî savcının bu tavrı kafaları karıştırdı. Soruşturma kapsamında ise çok çarpıcı bilgiler ortaya çıkıyor. Savcı ve görevli askerî personel gözetiminde şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda Başbakan Yardımcısı'nın Mart 2009'dan bu yana izlendiğini gösteren notlar bulundu. Subayların ajandalarında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bazı bakan ve milletvekillerine ait fişleme ve izleme bilgilerinin derleme şeklinde yer aldığı ileri sürüldü. Ayrıca bulunan belgeler arasında TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in evinin krokisinin de yer aldığı kaydedildi. Ajandalarda, Ankara'nın muhtelif bölgelerindeki evlerle ilgili adres, kira ücreti ve emlakçı telefon bilgilerinin yer alması da dikkat çekti. Çok sayıda ev adresinin ajandada bulunması soru işaretlerine yol açarken, ev adreslerinin Albay E.Y.B. ile irtibatlı olup olmadığı araştırılıyor. Yine aynı aramalar sırasında Albay E.Y.B. adına düzenlenmiş sahte bir basın kartı da ele geçirildi.

Arınç'ın evinin bulunduğu sokakta şüpheli araçların bulunduğu ihbarı polisi harekete geçirdi. Bilgi, 2000 yılından bugüne 19 Aralık tarihlerinde teyakkuzda olan TEM Şubesi'nin Sol Bürosu'na iletildi. 19 Aralık 2000'de gerçekleştirilen 'Hayata Dönüş Operasyonu'nun yıldönümünde sol örgütlerden eylem bekleyen polis, bu soruşturma için sol büroyu görevlendirdi. Dedektifler olay yerinde DHKP-C'li teröristleri beklerken Genelkurmay Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı'nda görevli İstihkam Binbaşı İ.G. ve Topçu Albay E.Y.B. ile karşılaştı. Polisin şüpheli gördüğü 06 BH ... plakalı aracın Albay E.Y.B. adına bir oto şirketinden kiralandığı saptandı. Albay E.Y.B.'nin daha önce 10 kez aynı firmadan oto kiraladığı, bunların bazılarını ise farklı kimliklerle kiraladığı öne sürüldü.

BEKİR BOZDAĞ: ÇOK VAHİM BİR DURUM

AK Parti Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ, Başbakan Yardımcısı Arınç'a suikast girişimini 'vahim bir durum' olarak değerlendirdi. Bozdağ, AK Parti MYK toplantısına gelişinde gazetecilerin, suikast girişimi iddiaları ile ilgili sorularını cevapladı. Konuyla ilgili inceleme ve soruşturmanın yapıldığını söyleyen Bozdağ, gerçeğin adlî soruşturma sonucunda ortaya çıkacağına işaret etti. Bir gazetecinin, "Bu planlanmış profesyonel bir suikast olabilir mi?" sorusuna Bozdağ, "Bu iddiaları araştırmak cumhuriyet savcılarının görevi ve bununla ilgili araştırma yapıldıktan sonra hepimiz bu işin gerçeği nedir o zaman öğreneceğiz. Şu aşamada sizden fazla bir şey bildiğimi söyleyemem. Ama durum vahim. Bu durumun failleri kimlerse onlarla ilgili işlemlerin yapılması zaten gereklidir." şeklinde cevap verdi.

Zaman

acilen yapılacaklar
 // murat duman
özel kuvvetlerde hiç bir görevli kendi bgaşına
bir iş yapmaz bunlar direk generallerden emir alır

sayın başbakan ve cumhurbaşkanım acilen karşı atağınızı yapın ve tsk içinden en üst rütbeden ve ilgisi olabilecek tüm general-korgeneral-tüm general vs görevlerinden alın biz sizi boşu boşuna başkakan yapmadık bboşuna cymhurbaşkanı yapmadık verdiğimiz oyların hakkını yapın ve şu ordu ya haddini bildirin
siz onlara acıy7abilirisniz ama şunu bilin ki bu ...
23 Aralık 2009 11:18
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler