YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suçlamalar dudak uçuklatıyor
Suçlamalar dudak uçuklatıyor
23 Aralık 2009 20:29
Kurban yolsuzluğunda, zanlılara yöneltilen suçlamalar dudak uçuklatan cinsten.

Türkiye’yi sarsan kurban yolsuzluğu operasyonunda aralarında TOBB Başkan Yardımcısı Faik Yavuz ve yardım dernekleri başkanlarının da bulunduğu 31 kişi hakkında tutuklama istendi. Zanlılara yöneltilen suçlamalar dudak uçuklatan cinsten.

-KURBAN YOLSUZLUĞU ZANLILARI ADLİYEYE SEVKEDİLDİ.-

Operasyon kapsamında toplam 63 kişi gözaltına alınmıştı. Bunlardan aralarında Türk Hava Kurumu Başkanı Emekli Tümgeneral Osman Yıldırım'ın da bulunduğu 32 kişi savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Kalan 31 zanlı ise sabah saatlerinde tutuklanma istemiyle mahkemeye sevkedildi.

Zanlılar, bağışlanan yaklaşık 215 bin kurbandan 3'te birini kesip, kalan bölümü kesmiş gibi göstermekle suçlanıyor. Bugün ortaya çıkan yeni bilgiler olayın vehametini bir kez daha ortaya koydu. İddiaya göre zanlılar vatandaşlar tarafından kesilen kurbanların küpe numaralarını toplayarak kendileri kesmiş gibi gösteriyor, denetime gelen görevlilerin işlerini sağlıklı yapmaması için içeceklerine ''müshil hapı'' koyuyordu.

Operasyonu gerçekleştiren polisin dosyaya kurban bayramı süresince çekilen görüntüleri de koyduğu belirtiliyor.

Sabah saatlerinden itibaren suçlamalara ilişkin sorular Yavuz Et ve Mayet firmalarının yetkililerine yöneltildi. İki firma şartnamelerde belirtilen hükümlere haiz olmamalarına rağmen kurban kesim ihalelerine girip kazanmakla, aldıkları kurban siparişlerinin 3'te birini kesip kalan kısmını kesilmiş gibi göstererek yaklaşık 40 milyon TL'yi zimmetlerine geçirmekle suçlanıyor.


Dini inançları istismar etmekle suçlanan LÖSEV, Deniz Feneri ve Mehmetçik Vakfı başkanlarına ise aldıkları kurban bağışlarının kesimini neden sağlıklı bir şekilde yaptırmadıkları soruldu. LÖSEV  kurban etlerini dağıtacağını duyurmasına rağmen firmalarla imzaladığı sözleşmede dağıtımla ilgili hiçbir madde koymamak, etlerin tasarrufunu tamamen firmaya bırakmakla suçlanıyor.

Deniz Feneri derneğine yönelik suçlama kesim bedeli olarak kurban derileri ve bağırsaklarını firmalara bırakmak, bağışlanan miktarda kurbanın kesimini sağlayamamak.

Mehmetçik Vakfı kesim ihalesine giren firmanın vergi borcu bulunmasına rağmen bir önceki yılın "borcu yoktur" yazısıyla işlem yapıp ihaleyi bu firmaya vermek ve aldığı bağış kadar hayvanın kesilmesini sağlamamakla suçlanıyor.

Türk Hava Kurumu ise kurban derileri ve bağırsaklarının SGK kaydı bulunmayan, vergi borcu olan, adresi belli olmayan bir firmaya satmakla, bu firmaya ihaleyi kazanmak amacıyla 3 farklı teklif verdirmekle suçlanıyor.

Kurban kesimleri sırasında ayrıca noter vekillerinin, vakıf denetçilerinin, veteriner hekimlerin, din görevlileri ile kombina sahipleri çalışanlarının da görevlerini yerine getirmeyerek sahte belge düzenleyerek suça karıştıkları öne sürülüyor.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler