YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Sübyancılar hadım edilsin"
AKP'li vekillerden çok tartışılacak bir öneri geldi: "Çocuklar cinsel saldırıyı anasınıfında öğrensin"
"Sübyancılar hadım edilsin"
29 Nisan 2010 / 08:45 Güncelleme: 29 Nisan 2010 / 08:48

AK Partili iki kadın milletvekilinin son dönemde Türkiye’yi sarsan çocuklara yönelik cinsel saldırılara ilişkin yaptıkları kapsamlı çalışma ortaya acı bir tablo çıkardı: 3 cinsel saldırıdan biri 2-5 yaş arasındaki çocuklara yapılıyor, ensest 6 yaş altında başlıyor.

Vekillerin hazırladığı raporda radikal çözüm önerileri de var: Tecavüzcü tedavi edilene kadar hadım edilsin, anaokulu çocuklarına cinsel saldırı eğitimi verilsin. Tecavüzden 5 yıl ceza alanların diplomaları, mesleki ünvanı ve ruhsatı iptal edilsin, mal varlığına el konulsun.

AK Parti Ankara Milletvekili Aşkın Asan ve İstanbul Milletvekili Alev Dedegil cinsel istismar ve diğer çocuk sorunlarıyla ilgili aylardır süren çalışmalarını tamamladı. AKP’li vekillerin ilk olarak TBMM Kayıp Çocukları Araştırma Komisyonu’na sundukları raporda, halk arasında “sübyancılık” olarak bilinen pedofili hastalarının kimyasal olarak “hadım” edilmesi önerisi yer aldı. Raporda, pedofililerin, testesteron seviyesini düşürücü kimyasal ilaç verilerek cinsel güçlerinin düşürülmesini öngören bu yöntemin Türkiye’de uygulanması istendi. Raporda, “1 haftada onlarca çocuk tacizi vakasının yaşandığı, 12 yaşındaki bir çocuğa 60 kişi tarafından tecavüz edildiği, 13 yaşındaki kızların yüzlerce kişiye pazarlandığı, daha kundaktaki bebeğe bile cinsel tacizde bulunulduğu ülkemizde bu yasanın uygulanması gerekir” denildi. Raporda ayrıca çocuğa yönelik cinsel istismar suçu nedeniyle 5 yıldan fazla hapis cezasına hükmedilen kişinin kariyerinin sıfırlanması da önerildi: “İlköğretim diplomasi hariç olmak üzere, diploma, akademik, mesleki ünvan , ruhsat ve sürücü belgesi iptal edilsin, suç tarihindeki mal varlığına yüzde 20’sine el konulsun.”

Fransa’da 20 yıl hapis

Raporda, cinsel saldırı suçları konusunda mevcut yasal mevzuattaki eksikliklere de dikkat çekildi. Çocuklara yönelik cinsel saldırıda bulunanlara verilen cezaların caydırıcılıktan uzak olduğu vurgulandı. ABD’de bu tip suçlarda cezaların 10 yıldan başlayıp, müebbet hapse kadar gittiği, İngiltere’de ömür boyu hapis istemiyle dava açıldığı, Fransa’da ise bu sürenin 20 yıldan az olmadığı ifade edilen raporda, Türkiye’de ise TCK’ya göre mağdurun “beden ve ruh sağlığının” bozulup bozulmadığı kriterine göre değerlendirme yapıldığına dikkat çekildi. Bozulma halinde 15 yıl, bozulmama halinde 5 yıl ceza verildiği kaydedildi.

Şikayet yoksa Türkiye’de ensest yasal

Gelişmiş tüm ülkelerce ayrı ceza maddesi olarak düzenlenen ensestin TCK’da bağımsız bir suç olarak yer almaması da eleştirildi. TCK’nın 104. maddesinde, 15 yaşını bitirmiş çocukla cinsel ilişkide bulunan kişiye, şikayet üzerine 6 aydan 2 yıla kadar hapis öngörüldüğü belirtilen raporda, çocuğun rızasının sorgulanması da ağır bir dille eleştirilerek, “Kendi rızasıyla beraber olduğu gibi yaklaşımlar 18 yaşından küçük hiç kimse için söz konusu olamaz” görüşü vurgulandı. 18 yaşından küçük biriyle ondan en az 5 yaş büyük birisinin cinsellik yaşamasını cinsel saldırı sayan TCK’nin 104. maddesinin 2. fıkrasının Şubat 2009’da Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesine ilişkin olarak ise, “Şu anda yürürlükte olan TCK 104. madde 16-18 yaş arası bir çocuğun ensest ilişkisini şikayet olmadığı durumlarda yasal hale getirmiştir” saptamasına yer verildi.

Alınması gereken 4 acil tedbir

1 Anaokulundan başlayarak cinsel saldırı eğitimi,

2 Cezaların caydırıcı hale getirilmesi,

3 Bu konudaki mağdurlara, Çocuk Koruma Merkezlerinin kurulması

4 Etkin mücadele için Çocuk Koruma Fonu oluşturulması.

2’nci sınıfta cinsel saldırı teknikleri dersi

Raporda, okul öncesinden başlanarak müfredat programlarının, çocukların cinsel saldırılardan korunması amacıyla yeniden tasarlanması da önerildi. Raporda şu örnek müfredat programı da yer aldı:

- Okul öncesi ve 1. sınıflar: Türkçe ve Hayat Bilgisi derslerinde beden bölgelerinin adları, kimsenin biz istemeden bedenimize dokunamayacağı ilkesi, ’Hayır’deme becerisi, aile ve arkadaş ilişkilerinde dikkat edilmesi gereken kuralların öğretilmesi.

- 2-3. sınıflar: Hayat Bilgisi, Türkçe, Din derslerinde cinsel saldırı ve saldırganların özellikleri, saldırganların kullandıkları taktikler, iyi dokunma-kötü dokunma, gizli dokunma. Kendimizi korumak için yapabileceklerimiz. Kimden nasıl yardım alabiliriz?

- 4-6. sınıflar: Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Fen ve Teknoloji derslerinde yukarıdaki konuların tekrarı. Sağlıklı cinsel gelişim ve sorunlara çözüm bulma yolları. İnternetin taşıdığı riskler.

- 7-8. sınıflar: Yukarıdaki konuların tekrarı. Akranların cinsel saldırısı.

- 9-12. sınıflar: Biyoloji, Tarih, Sosyoloji, Psikoloji, Edebiyat, Din derslerinde yukarıdaki konuların detaylı tekrarı. Tecavüz ve yapılması gerekenler. Ensest.

Vatan

Helal olsun
 // ilhan yıldırım
Yav halkın içine girin bi anket yaptırın bu fikire tam destek gelmezse yüzüme tükürün demekki Ak parti halkın partisiymiş. evet sübyancılar hadım edilsin...
29 Nisan 2010 08:50
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler