YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Stratejik maden özelleşiyor mu?
Stratejik maden özelleşiyor mu?
01 Ağustos 2011 17:32
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye için stratejik öneme sahip olan bor madenine ilişkin açıklama yaptı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, borun Türkiye'nin stratejik madeni olduğunu belirterek, ''Bu önemli madenimizin özelleştirilmesi konusunda ne bir düşüncemiz ne de bir kararımız var'' dedi.

Kütahya'nın Emet ilçesinde belediyeyi ziyaret eden Yıldız, Belediye Başkanı Mustafa Koca'dan ilçenin sorunları hakkında bilgi aldı.

Ziyaret sırasında Yıldız'a, Belediye Meclisi kararıyla ''Fahri Hemşehrilik Beratı'' verilmesinin uygun görüldüğünü belirten Mustafa Koca, üzerindeki yazıyı okuduktan sonra beratı takdim etti.

Yıldız daha sonra belediye binası önünde kurulan kürsüden vatandaşlara hitap etti. Bakan Yıldız konuşmasında dünyada bor madeni rezervinin en zengin bölgesinin Emet ve Hisarcık ilçeleri olduğunu söyledi. Borun, Türkiye'nin önemli maden kaynaklarının başında geldiğine işaret eden Yıldız, şunları kaydetti:

''Türkiye, bor kaynakları bakımından önemli bir ülkedir. Sizin de arazinizde bor madeni olabilir. Ancak bor, kamuya mal olmuştur ve kamunun madenidir. Bor stratejik madenimizdir. Bu önemli madenimizin özelleştirilmesi konusunda ne bir düşüncemiz ne de bir kararımız var. Diğer bazı madenler ve kuruluşlarla ilgili özelleştirme çalışmalarımız var ama bor ile ilgili yok.''


-''OY VEREN VEYA VERMEYEN TÜM VATANDAŞLARA TEŞEKKÜR EDERİZ''-


Emet'ten Hisarcık ilçesine geçen Yıldız, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Hükümet Konağı önünde vatandaşlara hitaben bir konuşma yaptı.

12 Haziran'daki seçimlerden önce ''bütün görüşlere, halkın iradesi ve tercihlerine saygı duyduklarını söylediklerini'' hatırlatan Yıldız, oy veren veya vermeyen, siyasi istikrara katkı koyan ya da koymayan tüm vatandaşlara teşekkür ettiklerini söyledi.

Enerji ve madenlerle ilgili durum değerlendirmesinde bulunmak, varsa sorunları çözmek ve yatırım planlamalarını gözden geçirmek amacıyla genel müdürleriyle bölgeyi ziyaret ettiğini anlatan Yıldız, şöyle devam etti:

''Bizler, 'önceki siyaset anlayışını bırakıyoruz' demiştik. Bütün milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız ve teşkilatlarımız, kendisine rağbet eden etmeyen, oy veren vermeyen tüm vatandaşlarımızla tamamen iç içe olacak ve onların dertlerini dinleyecek. Çünkü Türkiye artık eski Türkiye değil. Dünyanın sıkıntılarının artmasına, dünyada kriz söylentileri daha da ağırlık kazanmasına rağmen bizler inşallah her sektörde şaha kalkmış bir şekilde ülkemizi ileriye götüreceğiz.''

Yıldız, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü bünyesinde Emet ve Hisarcık'ta faaliyet gösteren Emet Bor İşletmesi ve Borik Asit Fabrikasında da incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı. AA

ne kaldıki
 // sezgin
onuda satın tam olsun başka bişi kaldımı satılacak 3/5 gün harcarsınız bitincede kriz geliyor dersiniz şimdi yaptıgınız gibi....
01 Ağustos 2011 21:58
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler