YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
SPK Doğanları şikayet etti
SPK Doğanları şikayet etti
08 Ocak 2011 07:56
SPK, Doğan Burda Dergi ve Çelik Halat'taki alımlarda fiyatların yüksek gösterildiğini tespit ederek Doğan Holding yöneticileri Aydın Doğan, İmre Barmenbek ve Hanzade Doğan Boyner hakkında suç duyurusunda bulundu...

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Doğan Holding yöneticileri Aydın Doğan, İmre Barmenbek ve Hanzade Doğan Boyner hakkında, halka açık iki şirketi zarara uğratarak diğer aile şirketlerine para aktardıkları gerekçesiyle cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu.

YÜKSEK FİYAT GÖSTERMİŞLER

SPK, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama'nın ihtiyacı olan magazin kâğıdının ve Çelik Halat'ın ihtiyacı olan filmaşinin alımına ilişkin yaptığı inceleme sonucunda, bu şirketlerin ihtiyacı olan ürünlerin yine Doğan ailesinin kontrolünde olan Sortal Trading Company Limited ve Shawcliff Trading Limited adlı şirketler üzerinden alınarak fiyatın yükseltildiğini tespit etti.

8 YILLIK BİR MESELE

SPK böylece halka açık 2 şirketin zarara uğratılıp diğer aile şirketlerine fayda sağlandığını tespit etti. Sermaye Piyasası Kurulu'nun haftalık bülteninde yayımlanan kararda, 1999-2007 döneminde Doğan Dış Ticaret'in, gerekli ürünleri ithal ederken fiili olarak herhangi bir katkısı bulunmayan ve Doğan Ailesi'nin sahipliğinde olan Sortal Trading Company Limited ve Shawcliff Trading Limited unvanlı şirketler üzerinden üretici/ticari firmaların birim satış fiyatlarından daha yüksek birim fiyatlar ile ithal edilmiş gibi gösterdiği belirtildi.

YÖNETİCİLER SORUMLU

Bunun neticesinde, "Doğan Burda ve Çelik Halat'ın ihtiyacı olan girdi kalemlerinin birim maliyetlerinin makul bir karşı edim olmaksızın yükseltilerek kârının ve dolayısıyla mal varlığının azaltılmasında sorumluluğu bulunan yöneticiler hakkında suç duyurusu yapıldığı" belirtildi. Suç duyurusunun ardından taraflardan konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

NEBİL İLSEVEN'DEN İSTİFA

Bu arada Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Koordinatörü Dr. Nebil İlseven'in de şirketteki görevlerinden istifa ettiği belirtildi. Doğan Holding'den Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada, "Şirketimiz Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Koordinatörü Dr. Nebil İlseven, bugün itibarıyla şirketimizdeki ve bağlı ortaklıklarımızdaki tüm görevlerinden kendi isteği ile ayrılmıştır" denildi.

 

Henüz bir açıklama yok

Doğan Holding yöneticileri Aydın Doğan, Emre Barmenbek ve Hanzade Doğan Boyner ise suçlamalar hakkında henüz bir açıklama yapmadı. Açıklama sonrası grubun İMKB'de kote olan şirketlerinin hisseleri düşüş gösterdi.

 

Şirket hisseleri düşüşe geçti

Açıklama sonrası şirket hisseleri de İMKB'nin üzerinde bir düşüş grafiği çizdi. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası gün içinde yüzde 0,74 oranında düşüş gösterirken, Grup şirketlerinden Doğan Gazetecilik A.Ş., hisseleri yüzde 2,10 düşerek 3,27 lira, Doğan Holding hisseleri yüzde 1,69 değer kaybederek 1,16 lira, 3 gündür üst üste yüzde 20'nin üzerinde değer kazanan Hürriyet Gazetecilik hisseleri yüzde 1,48 oranında değer kaybederek 2,16 liraya ve son olarak Doğan Burda hisseleri ise yüzde 1,87 değer kaybederek 3,15 lira seviyesine geriledi.

 

Ses kaydını tutmayan aracıya 16 milyar ceza

SPK, Meksa Yatırım'a da telefonla verilen emirlere ilişkin ses kayıtlarının tutulmaması nedeniyle, 16 bin 800 lira idari para cezası verilmesini kararlaştırdı. SPK'nın haftalık bülteninde, Latek Lojistik Ticaret A.Ş. (Latek Lojistik, LATEK, şirket) hisse senedinde 21 Eylül 2010-10 Kasım 2010 döneminde gerçekleştirilen işlemlerin incelenmesi sonucunda, piyasa dolandırıcılığı (manipülasyon) suçunun unsurlarını içeren fiilleri nedeniyle Ayhan Öztürk ve Hakan Yolcu hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulması ve bu kişiler hakkında geçici olarak işlem yasağı getirilmesini kararlaştırdığı kaydedildi. Kurul, Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.'nin ortaklık yapısında yüzde 99,99 oranında paya sahip Türkiye Garanti Bankası A.Ş.'de yaklaşık yüzde 20,85 oranında pay sahipliği bulunan GE Araştırma ve Müşavirlik LTD. ŞTİ'nin, Banka'da bulunan hisselerinin yüzde 19,85'lik orana tekabül eden kısmının General Electric Capital Corporation'a satışı sonucunda oluşacak dolaylı pay devri başvurusunu olumlu karşıladı. (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler