YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sözleşmeli personele müjde
Danıştay'dan sözleşmeli personele müjde
Sözleşmeli personele müjde
03 Haziran 2011 / 11:17 Güncelleme: 03 Haziran 2011 / 11:17

Bursa'nın İnegöl ilçesinde, Altıeylül İlköğretim Okulu'na eş durumu özründen dolayı sözleşmeli sınıf öğretmeni olarak naklen tayin edilen Fatih Çelik, Eğitim Bir-Sen aracılığı ile Danıştay'a açtığı davayı kazandı. Çelik'e ve aynı durumdakilere sürekli görev yolluğu ödenmesi kararı tüm sözleşmelileri kapsayacak.

Danıştay, Eğitim-Bir-Sen'in açtığı dava üzerine, sözleşmeli personele sürekli görev yolluğu ödenmesine engel olan düzenlemelerin yürütmesini durdurdu. Karar gereği, artık tüm sözleşmeli personel sürekli görev yolluğu almaya hak kazandı. Danıştay İkinci Dairesi, verdiği kararla dava konusu düzenlemelerin ve ferdi işlemin yürütmesinin durdurulmasına oy birliğiyle karar verdi.

Eğitim Bir-Sen İnegöl Temsilciliği Başkanı Sinan Aktaş, Danıştay'ın sözleşmeli personele sürekli görev yolluğu ödenmesine engel olan düzenlemelerin yürütmesini durdurduğunu bildirdi. Aktaş, "Danıştay İkinci Dairesi'nin bu kararı, sözleşmeli öğretmenleri, üniversitelerde çalışan sözleşmeli personeli ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan 'tüm sözleşmeli personeli' ilgilendirmesi bakımından çok önemli bir karardır. Şu ana kadar açılan davalar ferdi işlemlere ve hizmet sözleşmesine karşı
açılmıştır. Sendika olarak açmış olduğumuz dava, sözleşmeli personel çalıştırılmasına dair esasların, sözleşmeli personele sürekli görev yolluğu ödenmeyeceğine ilişkin hükmünün de iptalini içerdiğinden, sözleşmeli personelin sürekli görev yolluğu almasının önündeki tüm engeller kalkmış olmaktadır. Danıştay'ın yürütmenin durdurulması kararı gereği, artık tüm sözleşmeli personel sürekli görev yolluğu alacaktır" şeklinde konuştu. (İHA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler