YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Söz veriyorum oyum Kılıçdaroğlu'na
Söz veriyorum oyum Kılıçdaroğlu'na
27 Ağustos 2010 10:58
Zaman gazetesi yazarı Ali Bulaç'tan beklenmedik bir açıklama geldi... Kemal Kılıçdaroğlu'nu başarılı bulduğunu belirten Bulaç, "Söz veriyorum oyum Kılıçdaroğlu'na" dedi ancak Bulaç'ın bir de şartı var...

CHP liderinin vaatkar bir dil kullandığını belirten Zaman gazetesi yazarı Bulaç, ekledi: Kendisini çok başarılı buluyorum. Bu tavrını sürdürürse İslami kesim ona yaklaşır. Başörtüsü konusunda somut, samimi, ikna edici bir adım atarsa, söz veriyorum oyum Kılıçdaroğlu'na.

Zaman gazetesi yazarı Ali Bulaç Akşam gaztesine tartışma yaratacak açıklamalarda bulundu! CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun çok başarılı olduğunu belirten Bulaç, 'Başörtüsü konusundaki sözlerinde samimi olursa, ben de kendisine söz veriyorum, oyumu ona vereceğim' dedi. Kılıçdaroğlu'nun söylemlerinin İslami kesim tarafından da ilgiyle izlendiğini belirten Bulaç, 'Yoksul başörtülü kızlarımız, zenginler kadar şanslı değiller. Kılıçdaroğlu bu söylemlerini sürdürdüğü takdirde İslami kesim kendisine sıcak bakar' diye konuştu. Bulaç, referandumun bir ölçüt olmadığını, asıl genel seçimlerin Kılıçdaroğlu'nun lehine olacağını belirterek, muhafazakar kesimin CHP'ye olan ilgisinin artabileceğini söyledi.

İSLAMİ KESİM YAKLAŞIR


Zaman gazetesi yazarı Ali Bulaç'ın, Akşam gazetesine yaptığı açıklamaların satır başları şöyle:

- Kılıçdaroğlu'nun çok başarılı buluyorum. Bir defa Baykal'dan çok farklı. Muhafazakar seçmene itici gelmeyen, hatta vaatkar bir dil kullanıyor. Çatışmaya dayalı bir kampanya da yürütmüyor. Şu anda Kılıçdaroğlu'nun yürüttüğü kampanya, milletvekili genel seçimlerinde daha da lehine işleyecektir. Şimdi kısmi bir referandum kampanyası olmasına rağmen bence çok başarılı.

- Kılıçdaroğlu'nun bu tavrı sürdükçe İslamcı kesim Kılıçdaroğlu'na yaklaşır. Bunun temel kıstası da başörtüsüdür. Kılıçdaroğlu, başörtüsü konusunda somut, samimi ve inandırıcı bir adım atarsa, islami kesimden de CHP'ye olan ilgi artar.

- Toplumun yüzde 20'si yoksulluk sınırında ve bunları içine alacak, onların kendilerini bulacağı bir parti yok. Türkiye'nin sosyal demokrat bir partiye ihtiyacı var. Bu sosyal demokrat partinin de din ve vicdan özgürlüğüne sahip çıkması gerekir. Kılıçdaroğlu bunu gerçekleştirirse bence İslami kesimde şansı olur. Başörtüsünü kesin bir şekilde çözeceğine dair ikna edici ve somut adım atarsa söz veriyorum ona oy vereceğim.

YOKSULLAR ŞANSLI DEĞİL

- Ne yazık ki yoksul başörtülü kızlar zengin başörtülü kızlar kadar şanslı değiller. Zenginlerin başörtülü kızları, yoksul başörtülü kızlarımızın hissettiği acıyı o kadar derinden hissetmiyorlar. Bizim kızlarımız iş bulamıyor, itiliyor. Okuyamıyor, okusa da iş bulamıyor.

İmralı'yla temastan yanayım

- Öteden beri devlet görüşüyor. Fakat hükümet adına kamuoyunun haberdar olacağı şekilde görüşüleceğini zannetmiyorum. Bana göre Yalçın Akdoğan'ın söylediği çerçevede bunlar oluyor. Hükümet adına doğrudan görüşme olmaz fakat sözün gideceği adres de bellidir. Bu türden iletişimler açıktır ve işliyordur. Oradan (İmralı) alınan mesajlar hükümete de iletiliyordur. Bence bu doğru da bir şeydir. Bu görüşmeler çerçevesinde ateşkes olduysa ve son 1 hafta içerisinde 6-7 asker şehit olmadıysa bu kardır.

YARI RESMİ AÇIKLAMA SAYILIR


- Başbakan'ın haberi olmadan görüşme olmaz. Partide ondan habersiz bir şeyler olmaz. Başbakan'ın haberi mutlaka vardır. Zaten Yalçın Akdoğan'ın açıklamalarını yarı resmi görüş olarak kabul etmek lazım.

- Referandum kampanyasında hem PKK'nın hem de BDP'nin yürüttüğü strateji tutmadı. Çünkü bir defa CHP ve MHP'yle aynı sahaya düştüler. İkincisi de; 31 Mayıs itibarıyla örgütün şiddete başvurması
kamuoyunda doğrudan doğruya 'eylemler AK Parti iktidarına yönelik yapılıyor' intibaı yarattı. MHP'nin temel argümanı şimdi PKK ile AKP'nin aynı safta olduğu yönünde. Ama durum öyle değil. Bölgede hem devletin hem de PKK'nın silahları susturması yönünde inisiyatif doğdu. Bu önemli bir gelişmedir. Bu da ateşkesin alınmasında önemli etken oldu.

- AKP ile PKK'nın aynı safta olduğuna dair iddia, Karadeniz Bölgesi'nde İçanadolu Bölgesi'nde bir miktar AKP'nin aleyhine işler ama genel anlamda bu partiye çok fazla zarar getirmez. Çünkü MHP de kampanyada demoralize oldu.

- Şu anda meydanlarda sadece CHP ile AK Parti var. 'Evet' cephesinden AK Parti'ye, 'Hayır' cephesinden de CHP'ye akış var. Bu kampanyanın şimdi 2 sembol ismi var, Erdoğan ve Kılıçdaroğlu.

APO'YLA TEMASTAN YANAYIM

- Ben devlet katında tabii ki Apo'yla temas kurulmasını, iletişim kurulmasını savunuyorum. Ama bu devlet katında olmalı, hükümet nezdinde değil

ALSANA BİRDE ZİKZAK ALİ !
 // BATUHAN
Ak Partinin önünü kesmek için sürekli sallıyor diye çakma gandi gözünde kahraman oldu hangi sözü tutarlı, doğru ve kalıcı ise onu söylede bizde inanalım. Bay kemalin hangi üfürmesine inanıpta Başbakana veryansın ediyorsun senin çocukların nerelerde ve nasıl okuyor ? Şimdiye kadar niçin fakirlik edebiyatı yapmadında çakma gandiye destek vermek için şimdi ortaya çıktın ? Ateş olsan cürmün kadar yeri yakarsın bay ali etro'nun hayrını gör ve tepe tepe kulla...
27 Ağustos 2010 16:33
kürtçülük
 // etrust
kürtçü bir yazar. başka türlü bir tavırda bekelenemezdi zaten....
27 Ağustos 2010 11:36
fitneler...
 // ibrahim çelikoğlu
Başımıza ne bela gelirse böylelerinden geliyor.Böyle sözler edebilmek için CHP'nin tabanını bilmek şarttır.CHP tabanını oluşturan kemikleşmiş kesim,rant,çıkar üzerine oluşmuş derin devletin siyasi kanadıdır.Bu kesimin ürkütücü tarafı gelirlerinin çoğunu yabancı devletlerden,vesikasından oluşur.Deşifre edilse?Edilemez.Bundan ötürü şeffaf siyaset uygulanmaz.Sular daima bulanıktır.Herkez özgürdür yalnız suç olan deşifre edilmelidir.Şeffaflı...
27 Ağustos 2010 11:33
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler