YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Söz söyleme dokunulmazlığı istiyoruz"
Oda Tv davasında tahliye olan gazeteci Soner Yalçın, Türkiye’de aydınların ve gazetecilerin üzerinde devlet baskısı olduğunu belirterek, "Gazetecilere de tıpkı milletvekilleri gibi söz söyleme dokunulmazlığı istiyoruz” dedi.
"Söz söyleme dokunulmazlığı istiyoruz"
02 Ocak 2013 / 17:00 Güncelleme: 02 Ocak 2013 / 17:14

 

Gazeteci Soner Yalçın, Denetimli Serbestlik Yasası gereği bugün Levent Polis Merkezi’ne gelerek ilk tutanağına imza attı.  
 
Yalçın’a destek için Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ile milletvekili Süheyl Batum’un yanı sıra çok sayıda vatandaş karakol önünde toplandı. Burada konuşan CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ile CHP milletvekili Batum “baskılarla aydınların susturulmaya çalışıldığını” iddia etti.
 
Soner Yalçın ise saat 13:45 sıralarında Levent Polis Merkezi’ne geldi. Yalçın karakol çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Yalçın “Her hafta buraya gelip imza atmam gerekiyor ve bildiğiniz gibi yurt dışına da çıkış yasağım var. Bu kalabalığın burada olmasının sebebi, ‘Soner Yalçın’ın fiziki zorluklar nedeniyle buraya gelip imza atmasına karşı çıkmak’ değildir. Biz burada bu nedenle değiliz. Burada ceberut devlet anlayışı her daim aydını üzerine bir şüphe yaratıyor. Aydını halka güvenilmez olarak tanıtıyor. Biz buna karşı çıkıyoruz. Bu ülkenin gazetecisi aydını sanatçısı bu toprağa bağlıdır. Bu topraktan kazıyarak da çıkaramazsınız. Aydını topluma güvenilmez olarak gösteriyorlar. Biz buna karşı çıkıyoruz. Karakol bizim karakolumuz haftada 1 değil her günde geliriz. Ama mesele bu değil. Mesele aydın kıyımına son vermektir artık.  Nasıl bir milletvekilinin dokunulmazlığı varsa, gazeteciye de aydına da söz söyleme dokunulmazlığı istiyoruz. Gerçeği yazana söyleyene mutlaka eziyet ediliyor. Ya hapse atılıyor ya işsiz bırakılıyor ya da katlediliyor. Ve karakola getirilerek ‘bakın güvenilmez bir adam’ imajı doğurulmak isteniyor. Biz bunu kabul edemeyiz. Biz izin alarak düşünmeyiz. İzin alarak yazmayız. Bedeli ne olursa olsun gerçeğin yanında dururuz ve durmaya da devam edeceğiz” dedi.
 
Bir gazetecinin "Neden diğer sanıklara değil de size adli kontrol yapılıyor" sorusu üzerine ise Yalçın, "Onu mahkemeye sormanız gerekiyor. Bu dava bir Soner Yalçın davası değil bir düşünce davasıdır, bir gazetecilik davasıdır” diye konuştu.
 
Yalçın daha sonra Levent Polis Merkezi yakınındaki Beşiktaş Belediyesi’ne ait sosyal tesislere geçerek kitaplarını imzaladı. ‘Gazeteci tutanak imzalamaz kitap imzalar’ sloganı ile düzenlenen törende, Yalçın’a kitap imzalatanlar arasında İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal ile Gazeteci Ümit Zileli de vardı.
 
 
İHA
 
 
 
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler