YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Söz ağızdan bir kere çıkar"
Başbakan Erdoğan, merakla beklenen soruyu cevapladı
"Söz ağızdan bir kere çıkar"
11 Ocak 2010 / 14:28 Güncelleme: 11 Ocak 2010 / 15:34

Başbakan Recep Tayip Erdoğan, IMF ile olan görüşmelerin şu anda büyük ölçüde aşıldığını belirterek, "Bu konuyla ilgili olarak artık herhalde gün, hafta, bu arada bu iş çözülecektir diye düşünüyorum" dedi.

Başbakan Erdoğan ve Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Başbakanlık Merkez Bina'daki baş başa ve heyetlerarası görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi. Toplantı öncesinde Türkiye ve Lübnan arasında Vizelerin Kaldırılması Anlaşması, Askeri Alanda Çerçeve İşbirliği Anlaması, Tarım Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı, Ormancılık Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı, Sağlık Alanında İşbirliği Anlaşması ve Gemi Alım Belgelerinin Karşılıklı Tanınması ile ilgili olmak üzere toplam 6 anlaşma imzalandı.

Açıklamaların ardından soruları da cevaplandıran Başbakan Erdoğan, Davos'a gidip gitmeyeceğinin sorulması üzerine, "Bizim ağzımızdan söz bir kere çıkar. Ağzımızdan söz çıktı, bizde bitti. Bunu ben şahsım için söyledim. 'Bir daha gelmeyeceğim' dedim. Bitmiştir o iş, ben bir daha oraya gitmem" diye yanıt verdi.
Erdoğan IMF ile yapılması planlan anlamada gelinen son noktanın sorulması üzerine de, şöyle konuştu:

"IMF ile olan görüşmeler büyük ölçüde şu anda aşılmış noktada. Bu konuyla ilgili olarak artık herhalde gün, hafta, bu arada bu iş çözülecektir diye düşünüyorum. Arkadaşlarımızdan haber bekliyorum."
Lübnan'a doğal gaz ve elektrik yardımının miktarı ile ilgili bir soru üzerine de Erdoğan, "Doğalgaz ve elektrik noktasında arkadaşlarımız teknik görüşmeleri yapıyorlar. Öyle zannediyorum ki, ihtiyacı karşılayacak imkanımız var. Bu ihtiyacı karşılama noktasında arkadalar görüşmeleri yaptıktan sonra adımlar atılacak. Bu gerek özel sektör kanalıyla gerekse devlet olarak imkanları kullanarak gerçekleştireceğiz ve Lübnan'ın bu sıkıntısı da böylece aşılmış olacak" yanıtını verdi.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler