YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Soysal yine eylemcilerin yanında
Soysal yine eylemcilerin yanında
30 Aralık 2010 15:21
Bir lisede kantindeki ürürnlere zam yapıldığı gerekçesi ile okulu boykota giden ve daha sonra polis tarafından gözaltına alınan öğrencilere destek CHP milletvekili Çetin Soysal tarafından geldi. Soysal bugün okula öğrencileri ziyarete gitti...

TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, Sarıyer Behçet Kemal Çağlar Lisesinde, kantindeki ürünlere yapılan zamları boykot ederken gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan öğrencilere destek ziyaretinde bulundu.

CHP İl Genel Meclisi üyeleri ile okula gelen Soysal, öğrencilere simit ile içerisinde Kurtuluş Savaşı yılları gazetelerine ait sayfaların bulunduğu bir kitap dağıttı.

Okul girişinde açıklama yapan Soysal, Pazartesi günü kantindeki zamları boykot eden gençlerin, orantısız güç kullanılarak, ifadeleri alınmak üzere emniyete götürüldüğünü söyledi. Soysal, ''Öğrenciler zamlara karşı insani bir tepki göstermişler. Gencecik öğrencilerin bu şekilde polisiye önlemlerle gözaltına alınması insan hakları ihlalidir'' dedi.

Sosyal, öğrencilere yapılan uygulamanın hiçbir haklı gerekçe ile açıklanamayacağını kaydederek, ''Varolan sorunlara karşı tepki göstermek, demokratik ülkelerde, özellikle gençler arasında olması gereken bir şeydir. Bu sebeple öğrencilerimizin bu haklı mücadelesininde yanlarında olacağız'' şeklinde konuştu.

Okul Öğrenci Başkanı Mert Karademir ise yapılan görüşmeler ve boykot sayesinde kantin zamlarının geri alındığını ifade ederek, ''Milletvekillerinin okula gelmesi, polislerin gelmesinden iyidir. Biraz önce görüşmelerden çıktık. Girişimlerimiz sonucunda fiyatlar makul fiyatlara çekildi'' dedi.

Daha sonra öğrenciler, zamların geri alınmasını halaylar çekerek kutladı. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler