YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Soylu: "Kimse sessiz kalmamalı"
Soylu: "Kimse sessiz kalmamalı"
05 Ocak 2013 17:19
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, ''Kim, yarının dünyasından istifade edecekse, bugün sessiz kalmamalıdır'' dedi.

Soylu, AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı'nın 8. Dönem Siyaset Akad aksonrasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
    
BDP Batman Milletvekili Ayla Akat ile Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk'ün, İmralı'da hükümlü olan Abdullah Öcalan ile görüşmesine ilişkin soru üzerine Soylu, ''Elbette ki başımızdan geçen bunca olaylardan sonra ülkemizin yaşadığı bunca travmalardan sonra, bu meselede yoğurdu hep beraber yeme biçimini tarif etmeliyiz'' dedi.
    
AK Parti'nin bu konuda samimi olduğunu belirten Soylu, şöyle devam etti:
    
''Bundan hepimiz insan olarak etkileniyoruz, gelecek olarak etkileniyoruz. Ülkemizin yarınları etkileniyor, yatırımcılar etkileniyor. Turizmde etkileniyoruz, ekonomide etkileniyoruz, sevgimizde etkileniyoruz, birbirimiz kurduğumuz diyaloglarda bile etkileniyoruz. Bunun en alt seviyeye düşürülmesini, Türkiye'de bir problem olarak ortadan kaldırılmasına yönelik kim çaba ortaya koyarsa bu gelecekte çok önemli olarak algılanacaktır. Ama kim bu konuda baltalamaya yönelik girişimler ortaya koyarsa da gelecekte lanetlenecektir. Kim yarının dünyasından istifade edecekse bugün sessiz kalmamalıdır. Bunu baltalamaktansa buna katkı sunan diğer siyasi partiler de, ana muhalefet partileri de bunun priminden istifade eder.''
    
    
-''Hepimiz bu konuda iyimser olmalıyız''-

    
    AK Parti'nin bölgeye önemli yatırımlar yaptığına değinen Soylu, ''Ama önemli olan bir zihniyet dönüşümünün oluşturulmasıdır. Bana göre AK Parti'nin gerçekleştirdiği en önemli devrimlerinden bir tanesi Türkiye'de zihniyet dönüşümünün sağlanmasıdır. Bu zihniyet dönüşümünden hepimiz etkileniyoruz. Ben de insan olarak etkileniyorum ama buna alışmak da kolay değil. Alışmaya zorlananları da bir şekilde empati ile anlamak lazım'' dedi.
    
''Türkiye'de bu meselenin çözülmesini isteyen kesime sesleniyorum; biraz daha sağduyulu, duyarlı ve anlayışlı olun'' diyen Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
  
 ''Hepimiz aynı okullarda okuduk ve aynı eğitimlerden geçtik. Hepimiz aynı korkularla büyüdük. 'Aman bölünecek miyiz, aman irtica gelecek mi, aman Türkiye'ye istila gelecek mi-' Bu tür paranoyalar üzerinden bizi şekillendirdiler. İnşallah bu son gelişmelere de sağduyu ile iyimserlik ile yaklaşırız. Hepimiz bu konuda iyimser olmalıyız, tereddütlerimizi ve endişelerimizi öne koyan değil iyimserlik duygularımızı öne koyan bir yaklaşım içerisinde olmalıyız.''
    
Kamuoyunun da bu konuya destek olmasını isteyen Soylu, şunları kaydetti:

    
''Bu konuyu sulandırıp bilgi kirliliğiyle toplumumuza yanlış şeyler sevk etmesinler. Başbakanımız bu mesele ile ilgili değerlendirmelerini çok açık ve net bir şekilde ortaya koymaktadır. Her şey milletin huzurunda cereyan etmektedir. Muhakkak bu meseleyi yürüten devletin organlarının da kendi adına birikmiş tecrübeleri varsa bugünde birikmiş tecrübeleri olacaktır. Umudumuz anlayışımız, inancımız odur ki Türkiye'yi içine saplanılmaya çalışıldığı bataklıktan AK Parti iktidarı ve kadroları sağduyulu üslup ile aydınlığa ve açıklığa kavuşturacaktır. AK Parti bu meseleye ihlas ile bakmaktadır. İnşallah memleketimiz ve insanlarımız için hayırlı bir süreç olur.''

AA
  

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler