YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Söyleyecek bir şey kalmadı"
HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, HSYK girişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yüzde 58 oranında bir sonuç beklemediklerini kaydeden Özbek, "Halkımızın tercihi bu yönde olduğuna göre söyleyecek bir şeyimiz kalmadı"dedi.
"Söyleyecek bir şey kalmadı"
13 Eylül 2010 / 10:13 Güncelleme: 13 Eylül 2010 / 11:22

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek, ''Bundan sonra halkımızın çoğunluğunun tercihi bu yönde olduğuna göre fazla söyleyebilecek bir şeyimiz de kalmadı demektir'' dedi.

HSYK girişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özbek, referandum sonuçlarını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine yüzde 58'lik bir oranla ''evet'' sonucu çıkmasını beklemediklerini söyledi.

Özbek, yasal düzenlemenin kendilerini ve hukuk devletini ilgilendirmesi nedeniyle taraf olma durumunda kaldıklarını ifade ederek, ''bu zaman diliminde çok ağır, zaman zaman çok acımasız bir kampanya dönemi yaşadıklarını'' belirtti.

Bu dönemde yapılması gereken neyse onu yapmaya çalıştıklarını kaydeden Özbek, ''Bundan sonra halkımızın çoğunluğunun tercihi bu yönde olduğuna göre fazla söyleyebilecek bir şeyimiz de kalmadı demektir'' diye konuştu.

Referandum süresince ne halka ne de basına gerçek dışı bir şey söylemediklerini ifade eden Özbek, yargıç disiplini içerisinde hareket etmeye çalıştıklarını belirtti.

Özbek, bir gazetecinin ''Yeni anayasa uzlaşmayla çıkar mı sizce?'' sorusuna ''Geçmişteki uygulamaya bakarsak fazla umutlu olduğumu söyleyemem, o çalışmanın tarafı olup olmayacağımızı şimdiden söyleme imkanımız yok'' yanıtını verdi.

''Türkiye'yi bundan sonra nasıl günler bekliyor?'' sorusu üzerine Özbek, ''İsterdik ki hukuk devleti ilkesi zedelenmesin, yargı daha bağımsız olsun ama bundan sonra bulunduğumuz bugünkü nokta dünden daha geride bir noktadır'' dedi.

HSYK'da sonuçlandırmaları gereken işler bulunduğuna işaret eden Özbek, referandumun ardından HSYK'da yapılması öngörülen düzenlemeler hayata geçirilinceye kadar çalışmalarını sürdüreceklerini bildirdi.

Özbek, bir başka soru üzerine de geçici maddeye göre yeni yapının bir ay içerisinde oluşturulması gerektiğini ancak nasıl hareket edileceğini bilmediğini sözlerine ekledi.
AA

sen kendine bak
 // kadiriye
Herkes kendi yapması gereken işi düzgün ve doğru yapsın. Bu konuda HSYK ve üyelerini ilgilendiren hiçbir şey yoktur. Hiçkimsenin dalkavukluğuna da soyunmasınlar. Zaten yaptıkları konuşmalardan ne olduklarını vatandaşımız çok çok iyi bilmektedir.
Kimi kandıracaklarını zannediyorlar, milleti aptal mı sanıyorlar. Herkes olan bitenlerin farkında artık. Hala görmek istemiyorlar, eski çamlar bardak oldu. Mevcut durumunuz bitti artık. Yeni bir döneme merhaba diyor...
13 Eylül 2010 10:47
derdi ne acaba
 // kadiriye
Daha geriye gitmişiz sözde. Bunun ölçüm cihazı herhalde sadece bunların elinde başka hiçkimse ileriyi geriyi ölçemiyor. Öyle bir yetkisi de kabiliyeti de yok herhalde. Yok canım olur mu öyle şey, çıkarlarına ters düşen herşeyi gericilik ve geriye gidiş olarak nitelendiriyor bunlar. Şimdi cemaatler bunlara oy verince oh ne ala, hırsızlık, kan, talan devam. Vermeyince olmaz geriye gidiyoruz. Buna siz karar veremezsiniz böyle bir yetkiniz de, hakkınız da yok. Bu vatanda...
13 Eylül 2010 10:45
çıkar cemaati bunlar
 // kadiriye
gördünüz mü işine gelmediği zaman gerideyiz diyor halbuki asıl gerici de aklını kullanmayan da kendileri. Osmanlı ya matbanın ve fes inde gelmesinde ayak direten bir kısım dünyalık peşindekiler gibi her yeniliğe ve ileri giden adımlara bunlar da ataları gibi istemzük olmaz diyorlar. Aslında geçmişteki atalarını da kötüleyerek sözde kendilerine ilerici diyen bu zavallılar, gericelerin ve gericiliğin önde gidenleridir. Allah'tan vatandaş bunu fark etti de bu çıka...
13 Eylül 2010 10:41
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler