YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Soykırımın olmadığını artık Avrupa da kabul ediyor"
"Soykırımın olmadığını artık Avrupa da kabul ediyor"
28 Şubat 2014 11:39
Prof. Dr. Erol Kürkçüoğlu, sözde Ermeni soykırımı iddiasına ilişkin, "Meselenin bilimsel boyutuyla tüm dünyaya hitap edilecek. Çünkü artık mahkemeleri kazandık. Gerçekten soykırımın olmadığını artık Avrupalı da kabul etmeye başladı" dedi.

Kürkçüoğlu, yaptığı açıklamada, Ermeni sorunu üzerine, müdürlük olarak Doğu ve Güneydoğu'da önemli çalışmaların altına imza attıklarını belirterek, bölgede çok sayıda kazı yaptıklarını söyledi.

Iğdır, Kars, Ardahan, Van, Erzurum, Erzincan, Muş ve Bitlis'te yaptıkları çalışmalarda, bölgede asıl katliama uğrayanın Müslüman Türkler olduğunu bilimsel veriler ışığında kanıtladıklarını anlatan Kürkçüoğlu, "1919 yılında toplanan Paris konferansına 519 bin sivil ahalinin katledildiğini köy köy, kasaba kasaba belgelerle ortaya koymuşuz. Bilim adamları tarafından, bölge baştan aşağı taranmıştır. Toplam 185 toplu mezar tespiti yaptık. Bu toplu mezarlardan 18'ini bilim dünyasına kazandırdık" diye konuştu.

Çalışmaları belgeleriyle ortaya koyduklarının altını çizen Kürkçüoğlu, "Bölgede kazı çalışmaları yapıldı. Bugüne kadar 18 kazı gerçekleştirildi. Türk Tarih Kurumu'nun da bölgede çalışmaları var. Erzurum, Müslüman Türk katliamlarının yaşandığı şehirlerin başında geliyor. Şehidi çok olan bir şehir. 1914 ve 1919 yılları arasında çok yoğun şekilde şehit vermiştir. Müslüman Türk soykırımı yapılmıştır" şeklinde konuştu.

"Avrupa parlamentosunu tarih olarak da çok yanlış yönlendirdiler"

Erzurumlu'nun kendi köyünde, kendi kasabasında Ermeni çeteleri tarafından katledildiğini dile getiren Kürkçüoğlu, şunları kaydetti.

"Şu ana kadar yaptığımız çalışmaların yanı sıra, olayın geçtiği bölgede çok kapsamlı bir çalışma yapacağız. Mesele bilimsel boyutuyla tüm dünyaya hitap edilecek. Çünkü artık mahkemeleri kazandık. Gerçekten soykırımın olmadığını artık Avrupalı da kabul etmeye başladı. Ermeniler bu parlamentoyu hep kullandılar. Tarih olarak da çok yanlış yönlendirdiler. Ermenilerin suni bir şekilde gündeme getirdikleri 1915 olaylarının tarihi ki 24 Nisan tarihi de tamamen yanlıştır. Çünkü 24 Nisan Sevk ve İskan Kanunu'nun çıktığı bir tarih değildir. Ermeni soykırımı iddiasını, Sevk ve İskan Kanunu'nun çıktığı tarih olarak ilan ettiler. Burada çok büyük bir tarihi hata var."

Prof. Dr. Kürkçüoğlu, "Osmanlı Devleti 27 Mayıs 1915'te Sevk ve İskan Kanunu'nu mecburen çıkardı, 30 Mayıs'ta uygulamaya koydu. 24 Nisan 1915'te Van'da yoğun bir şekilde çok sayıda Müslüman sivil ahalinin Ermeni çeteleri tarafından katledilmesi üzerine, Osmanlı Devleti Taşnak, Hınçak, Ramgavar gibi Ermeni cemiyetlerini kapatmış, yöneticilerini tutuklamıştır. Bu arşivlerde de vardır ama kesinlikle 24 Nisan 1915'te Sevk ve İskan Kanunu çıkarılmamıştır" dedi. 

Avrupa'da, "Ermeni soykırımının olmadığını söylemek noktasında" bazı ülke parlamentolarının anayasalarında yer almadığı halde, başta Fransa ve İsviçre gibi ülkelerin uluslararası hukuk kurallarına ters düştükleri halde bu yasaları kabul ettiğini anımsatan Kürkçüoğlu, "Yani bunu kabul etmek mümkün değil. Çünkü tarihte üçüncü bir ülkenin sözde Ermeni soykırım meselesini ülke parlamentosunda bunu gündeme getirmesi, hem kendi anayasalarına ters düşmektedir hem de hukuk kurallarını çiğnemektedir" şeklinde konuştu.

Kürkçüoğlu, "Israrla Amerika'da Ermeni lobisinin çok yoğun çalışmasıyla Fransa, İngiltere, İsviçre gibi ülkeler Ermeni çalışmaları sonucu bu, bölgede bizim üzerimize ihale edilmek isteniyor. Bizim tarihimizde bizim kültürümüzde kesinlikle soykırım söz konusu değildir. Biz soykırımı bir insanlık ayıbı olarak sayarız" ifadelerini kullandı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler