YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Soykırım iddialarına destek
Soykırım iddialarına destek
21 Aralık 2011 14:35
BDP'li Hasip Kaplan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında Ermeni iddialarıyla ilgili " Fransa TCK 301 benzeri yasa çıkarıyor. Türkiye buna karşı çıkıyor. Burada samimi bir yaklaşım göremiyoruz"dedi.

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde (AİHM) mahkum olduğu Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 301. maddesine de Fransa'nın benzer 301. maddesine de karşı olduklarını bildirdi.

Kaplan, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, tarihi gerçeklerle yüzleşmekten korkanların, her defasında karşı çıkanların aynı yasaları ülkelerinde savunduklarını söyledi.

Türkiye'de ''soykırım var'' dediği için Hrant Dink'in önce TCK'nın 301. maddesinden yargılandığını ardından öldürüldüğünü iddia eden Kaplan, şunları söyledi:

''Şimdi Fransa, TCK 301 benzeri bir madde çıkarıyor. Türkiye de buna karşı çıkıyor. Burada samimi hiç bir yaklaşım göremiyoruz. Kendi ülkesinde ırkçı yasaları fütursuzca kullanan bir zihniyetin başka ülkelerdeki benzer yasalara karşı çıkması iç kamuoyuyla ve uluslararası toplumla alay etmek anlamına gelmektedir.

Osmanlı döneminde, 1915'te Ermenilere karşı tarihin en büyük katliamı yapıldı. Bu tarihi gerçek yok sayılamaz, üstü örtülemez. Belgeler ortadadır. Elbette tarihçiler, bilim insanları bunları araştırmalıdır.

2015 yılı Ermeni iddialarının yüzüncü yıl dönümüdür. Bu yaklaşımla çıkacak kararlar şimdiden bellidir. Dolayısıyla Türkiye'nin 'sözde soykırım' ile başlayan resmi metinlerle tarihi gerçeklerin üstünü örtmesi, kapatması mümkün değildir.

Almanlar, Hitler faşizmini mahkum etti, biz Osmanlı dönemini konuşamıyoruz. Bunu dünyaya başka devletlere bırakmadan çözmek zorundayız. TBMM'de bu konuyu konuşabilmeliyiz.

Türkiye, Fransa parlamentosunda soykırım yasası kabul edilirken, resmi iddialarının arkasında durmadı, uluslararası hukuk alanında devlet adına hiçbir çabada göstermedi, büyükelçi göreve devam etti. Şimdi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne (AİHS) aykırı TCK 301 benzeri bir madde çıkacak diye tek yanlı bir propaganda yapılması doğru değildir.''

''İki yanlışın da yanında olmak zorunda değiliz''

''BDP, iki yanlışın da yanında olmak zorunda değil'' diyen Kaplan, ''Biz Türkiye'nin AİHM'de mahkum olduğu TCK'nın 301. maddesine de Fransa'nın benzer 301. maddesine de AİHS'ne aykırı olduğu için karşıyız. Türkiye ve Fransa ırkçılarının safında olmak zorunda değiliz'' dedi.

Meclis bildirisiyle ilgili AK Parti ve MHP gruplarının getirdiği taslak metinlere ''ırkçı, resmi statükocu, tabucu'' olduğu için imza vermediklerini söyleyen Kaplan, Danışma Kurulu kararı olmadan, İçtüzüğe aykırı şekilde Mecliste sunuş yapıldığını iddia etti.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler