YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
‘Soykırım’ diyen Almanya’nın gözü, ‘İncirlik’ görüşmelerinde
1915’i “Soykırım” olarak niteleyen kararın ardından, Türkiye’nin “İncirlik’te üs kurma talebiyle ilgili karşı hamle yapması” beklentisi Almanya’yı zora soktu.
‘Soykırım’ diyen Almanya’nın gözü, ‘İncirlik’ görüşmelerinde
06 Haziran 2016 / 07:52 Güncelleme: 06 Haziran 2016 / 08:03

Almanya Federal Meclisi’nin 1915 olaylarını “soykırım” olarak kabul etmesinin ardından, bazı kiritik adımlar atmaya hazırlanan Türkiye’nin, Almanya’nın İncirlik’e yönelik taleplerini bekletmeye alması gündemde.

Nisan ayı sonunda Alman ordusunun IŞİD’le mücadelede kullanılan Tornado tipi savaş jetleri için İncirlik’te askeri bir üs oluşturmayı planladığı ve bunun için Türk hükümetiyle görüştüğü belirtilmişti. Askerlerin donanımı ile birlikte 65 milyon Euro yatırım yapmayı planlayan Almanların taleplerinin içeriğine ulaşıldı.

32 BİN 450 METREKARELİK ALANA

Buna göre Almanya’nın Türkiye’den askeri üsle ilgili talepleri şöyle:

- Uçaklar için tenteli park yeri olarak kullanılması planlanan yaklaşık 20 bin metrekarelik ve 6 bin metrekarelik beton saha, 

- 400 personelin barınma ihtiyacı için 4 binadan oluşan yaklaşık 3 bin 500 metrekare büyüklüğünde yatakhane binaları,

- Bin 400 metrekare büyüklüğünde karargâh binası, 

- 800 metrekare büyüklüğünde operasyon binası, 

- 750 metrekare büyüklüğünde bakım binası. 

İSTİŞARELER BU HAFTA 

Bu talep için kaynak tahsisinin Almanlar tarafından yapılması planlanıyor. Görüşmeler 26 Şubat’ta Türk ve Alman hava kuvvetleri arasında başlamıştı ve müzakereler devam ediyordu. “Soykırım” geriliminin ardından, Türkiye’nin Almanya’nın İncirlik Üssü’ne yönelik taleplerini bekletme adımını atabileceği gündeme gelmişti. 

Türkiye’nin Almanya’ya yönelik ne tür tedbirler alacağı ile ilgili görüşmeler bu hafta başlayacak. Türkiye’ye istişareler için geri çağrılan Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Avni Karslıoğlu, bu hafta bakan, Başbakan ve Cumhurbaşkanı nezdinde konuyla ilgili görüşmeler yürütecek. 

 

HABERTÜRK

diklenmeden dik durmak (2)
 // hursit dilaver
bizde ne oluyor. basın özgurluğu diye koca devlet 3 kişi ile baş edemiyor.devlet aleyhine basın özgurluğu olur mu yahu.gezide o gazetecileri enselerinden tutup niye sınırdışı etmediniz de gunlerce devlet ve millet aleyhine alaylı yayın yapmalarına musade ettiniz. akıl mı bu.almanya fransa böylemi..ne özgurluğu bu. korkmanın, çekinmenin adı basın özgurlugu mu oldu.ELİN GAVURU GİBİ OLUN,HEMEN SINIRDIŞI EDİN CNN'DEN Mİ KORKARSINIZ.yaygara yapan bizim hainlere bile cevap veremiyorsunuz yahu.....
06 Haziran 2016 Pazartesi 15:42
HAY O İNCİRLİKTE GÖZLERİ ➷➷➷➷➷
 // Halîme Gözüpek
OLANLARlN GÖZLERİ, TEZ ZAMANDA KÖR OLSUN EMİ!!!...
06 Haziran 2016 Pazartesi 15:37
bu nasıl diklenmeden dik durmak..(1)
 // hursit dilaver
aşağıdaki yorumlardaki karamsarlığı ,ama gerçeği göruyorsunuz işte. turke turk propagandası yapmakla kendimizi guldurmekteyiz.adamlar eskiden beri biliyorlar bizi..iki zırlarlar sonra devam ederiz diyorlar..bu hale de biz soktuk. ÇADIR KURULAN ULKEYE GİDİLİR Mİ, HELE ÇADIRIN DA YANINDAN GEÇİLİR Mİ..yani neler var böyle..bakın hamburgda olan olaylardan kimin haberi oldu. AA muhabirini bile sınır dışı ettiler.medyalarında tık yok. aynen fransada da aynı..medyada tık yok.devlet böyle olur....
06 Haziran 2016 Pazartesi 15:36
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler