YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sosyal Medya'da algı operasyonları nasıl yapılıyor?
"Sosyal medya dünya insanlarını belli bir amaca ve hedefe yönlendirmek için hazırlanan bir platform mu?" Sosyal Medya Derneği Başkanı Abdullah Çiftçi bu sorunun cevabını açıklayarak sosyal medyadaki algı operasyonlarına dikkat çekti.
Sosyal Medya'da algı operasyonları nasıl yapılıyor?
19 Ağustos 2015 / 07:13 Güncelleme: 19 Ağustos 2015 / 15:53

Kanal A ekranlarında Celal Kazdağlı'nın hazırlayıp sunduğu Türkiye'nin Seçimi programına konuk olan Sosyal Medya Derneği Başkanı Abdullah Çiftçi, sosyal medyada yürütülen algı operasyonlarının perde arkasını anlattı.

İşte Abdullah Çiftçi'nin açıklamarından satır başları:

"Eğer sosyal medyanın anlamını ve kullanış şeklini bilirsek, olayları önceden görme şansına sahibiz. Daha önce bir kaç defa söyledim. Gezi Parkı'nı biz bir kaç ay önce gördük. Neden gördük? Çünkü sosyal medyadaki o işi planlayanlar öncelikle grafik tasarımlarla kurguyu yapıyorlar. Grafik tasarımlardan hedefin neresi olduğunu görebiliyoruz. Özellikle Twitter zaten 140 karakter. Tamamen vur ve kaça dayalı bir şey.

Twitter'da en çok retweet alan şeylere bakarsanız. Genellikle içi boş sloganlardır. Yani lideri öven ya da lidere söven. Ama sosyal medyanın arka planında bir kişiyi analiz edebilen programlar var. Tabi her ülke farklı program kullanıyor ama siz Celal Kazdağlı olarak yer aldığınız sosyal medyada, arka planda kim olduğunuz, eğiliminizin ne olduğu tespit edilebiliyor. Daha önce konuştuk bu selfie olayı da aynı şekilde. Çekiyoruz ama yüz tanıma sistemine entegre oluyoruz. Online veri tabanı olan her şey birbirine entegre olabilir. Veri aktarımı mümkündür."

"Sosyal medya reel öfkerli kışkırtıp isyana dönüştürebilir"

"Sosyal medya üzerinden reel öfkeler kışkırtılarak bir isyana dönüştürülebilir. Yani sosyal medya üzerinden izleyen bir ajan, dünyanın hangi ülkesinde, hangi mahallesinde gündemin ne olduğunu ölçebilir. Yani sektör bazında ölçebilir, yaş bazında ölçebilir. Dolayısıyla hangi anahtar kelime ile neyi karıştırabileceğini biliyor. Çünkü bir öfke olmadan. Birilerini ayaklandırmak mümkün değil. Sosyal medyadaki siber ajanlar ya reel öfke kullanır. Ya da yeni bir öfke üretir. Algı böyle üretilir."

 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

Dikkat
 // Boğaçhan
Tespitler isabetli. Günümüzde sosyal medya ve internet tonla yalanla, iftirayla, acımasız hatta alçakça karalamalarla dolu olduğu için okunan her bilginin mutlaka sorgulanması ve kaynağına bakılması gerekir. Ayette Cenab-ı Hak buyuruyor: "Size bir fasık bir haber getirirse -bilmeyerek bir topluluğa zarar verip sonra yaptığınıza pişman olmamak için- o haberin aslını araştırın, doğru olup olmadığını tahkik edin". Bu kadar hainin ve düşmanın olduğu bir ortamda bunu aklımızdan çıkarmayalım!...
19 Ağustos 2015 Çarşamba 16:25
işin uzmanları halkı uyarmalıdır...!!!
 // Muhafız
,hangi ülkenin istihbaratından eğitim almış olduklarıdır,genellikle Türkiye'de şu anda hükümet aleyhine basın üzerinden psikolojik harekât yapanlar sabetaist kökenli veya Masonik kökenli olup,bu kişiler Alman istihbarat teşkilatı olan BND,İngiliz istihbaratı M16, İsrail istihbaratı Mossad tarafından gizlice desteklenmektedir.Çünkü sırası geldiğinde zamanında iyi algı operasyonu yaparak psikolojik harekât yürütürseniz,basın dünyanın en tehlikeli silahı olmaktadır.Onun için algı operasyonlarını...
19 Ağustos 2015 Çarşamba 16:24
işin uzmanları halkı uyarmalıdır...!!!
 // Muhafız
Algı operasyonlarını daha iyi anlayabilmek için öncelikle psikolojik harekâtın ve psikolojik harbin birbirine karıştırılmadan birbirinden ayrılarak ayrı ayrı analiz edilmesi gerekir.Çünkü ikisi ayrı ayrı konulardır, basın üzerinden psikolojik harekât yürütülür,fakat psikolojik harb yürütülemez.Basın üzerinden algı operasyonları yapanlar psikolojik harekât uzmanlarıdır,bu kişiler yeterince önceden profesyonel kişilerden psikolojik harekât kursu almış kişilerdir,hangi ülkenin istihbaratından eğiti...
19 Ağustos 2015 Çarşamba 16:15
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler