YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sosyal medya terörüne özel takip
Sosyal medya terörüne özel takip
27 Mart 2016 07:23
Emniyet’te oluşturulan 4 yeni birim bölücü, aşırı sağ-sol örgütleri, FETÖ’yü ve aralarındaki bağlantıyı değerlendirecek ve örgütlerle etkin mücadelede öncü olacak

İstihbarat Daire Başkanlığı bünyesinde iki, Terörle Mücadele Daire Başkanlığı ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığında birer şube müdürlüğü kurulmasına ilişkin karar, geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü, sosyal medya terörü ile Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) karşı yeni bir yapılanma oluşturdu. Terörle mücadele kapsamında emniyet içindeki 4 yeni şube kuruldu. Bu şubeler bölücü, aşırı sağ-sol örgütleri, FETÖ'yü ve aralarındaki bağlantıyı değerlendirecek ve örgütlerle etkin mücadelede öncü olacak.

Gezi Parkı kalkışmasında ve son terör olaylarında olduğu gibi terör örgütleri ve karanlık odaklar tarafından halkı galeyana getirecek, toplumda infial oluşturacak sosyal medya kullanımı mercek altına alınacak. Terör örgütleri ile ilgili hem teknik bilgi ve analizlere hem de alanda operasyonel çalışmalara imza atılacak.

Örgütler ve faaliyetleri bu şubelerde oluşturulan uzman ekipler tarafından anlık istihbaratla analiz edilirken yurtiçi ve yurtdışı bağlantıları da raporlanacak. Sokağa yansıyan ya da yansıtılması planlanan toplumsal olayları önlemeye ve etkin mücadele etmeye yönelik yol haritası belirlenecek olan şube, sokak olaylarının arkasındaki iç ve dış mihrakları araştıracak.

FETÖ İLE MÜCADELE HIZLANACAK

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nda 'Legal Görünümlü İllegal Yapılarla Mücadele Şube Müdürlüğü' oluşturuldu. FETÖ/ PDY (Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması) ile ilgili yürütülen mücadeleyi koordine edecek. FETÖ için uzman emniyetçilerden oluşan ve tek işi FETÖ bağlantılarını bulmak, yurtdışı ve finans ayağını tespit etmek, bürokrasideki etkinliğini kırmak ve FETÖ'ye müzahir grupları deşifre etmek olan özel bir şube konumunda olacak.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler