YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Soruşturmada yeni gelişme
Sahte çürük raporu operasyonu kapsamında tutuklanan Askeri Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok'un silindiği iddia edilen bilgisayarları inceleniyor.
Soruşturmada yeni gelişme
21 Aralık 2009 / 08:45 Güncelleme: 21 Aralık 2009 / 08:49

ÜÇOK'UN BİLGİSAYARLARINA TEMİZLİK İNCELEMESİ

Sahte çürük raporu çetesine üye olmak ve yağmaya teşvik suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderilen Hava Kuvvetleri eski Savcısı Albay Ahmet Zeki Üçok'un bilgisayarları incelemeye alındı. Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hikmet Usta tarafından yürütülen soruşturmada ilginç gelişmeler yaşandı. Genelkurmay Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu ve ekibine ait olduğu iddia edilen ses kaydında Üçok'un bilgisayarlarında temizlik yapıldığının ortaya çıkması soruşturmanın seyrini değiştirdi.

Bilgisayarlar bilişim şubede

Daha önce Üçok'a ait bilgisayarların imajlarını isteyen Cumhuriyet Savcısı Usta, ses kaydının ortaya çıkması üzerine bilgisayarların kendisini istedi. İçeriğinde bir çok dosyanın silindiği iddia edilen bilgisayarlar askeri makamlar tarafından gönderilmesinin uzun sürmesi ihtimaline karşılık Genelkurmay Başkanlığı'ndan kurye polisler tarafından alındı. İstanbul Emniyeti Bilişim Şube Müdürlüğü'ne getirilen bilgisayarlar yazılım uzmanı görevliler tarafından incelemeye alındı.

35 kez silinen geri getirilemiyor

Bilgisayarlardaki belgelerin silinip silinmediği de ortaya çıkacak. Bilgisayarlardaki veriler 35 kez art arda silindiğinde geri getirilemiyor. Ancak incelenen bilgisayarın 35 kez silindiği anlaşılabiliyor. Savcılığın gelecek belge ve bilgisayarlarda yapacağı incelemenin ardından suç delili olabilecek bilgilerin silindiğinin tespit edilmesi durumunda Tuğgeneral Çubuklu ile birlikte ses kaydında isimleri geçen askerleri ve adli müşavirlik çalışanlarını ifadeye çağıracağı öğrenildi.

Kara propaganda sitelerini kabul etti

Öte yandan Çubuklu'nun, Genelkurmay tarafından kurulan kara propaganda siteleriyle ilgili yaptığı açıklama çok tartışılmıştı. Hükümete ve dindar çevrelere yönelik çok ağır hakaret  ve suçlamaların yer aldığı sitelerin varlığını kabul eden Çubuklu, bu sitelerin Başbakanlığı'nın 2000 yılına ait direktifiyle hazırlandığını savunmuştu. Ayrıca Çubuklu'nun, adı seks skandalına karışan Askeri Savcı Zekeriya Duran'ın istifasını da kabul etmediği öne sürülmüştü.

ÇUBUKLU'NUN BELGE TEMİZLİK TOPLANTISI

Üçok'la ilgili 'çürük raporu çetesi' soruşturmasını yürüten sivil savcılığın karargahtan istediği bilgisayardaki belgelerin nasıl silindiği geçtiğimiz haftalarda internete düşen ses kaydında ortaya çıkmıştı. Ses kaydındabelgelerin ayıklandığı ve hangi belgelerin gönderilmesinin kritiklerinin yapıldığı görüldü. Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu, toplantı yaptığı adli müşavirlik çalışanlarından gönderilecek bilgisayarların, kendilerini zor durumda bırakacak bir takım bilgilerden arındırıldıktan sonra gönderilmesini istiyor. Ses kaydında "Yaptığınız soruşturmadan kendinizi saklı tutun dememiz lazımdı" diyen Çubuklu, gönderilen bazı bilgisayarların kendilerinin anladığı manada güvenli silinmediğini vurguluyor.

Askeri bilgidir diye ayırdık

Adının Evren olduğu anlaşılan Adli Müşavirlik çalışanı sivil savcılara gönderilen kayıtlarla ilgili olarak yapılan çalışmaları Çubuklu'ya "Kurtarılanlarla beraber 55800 klasör kadar dosya çıkınca biz onların hepsini askeri bilgidir diye ayırdık. Onları göndermeyeceğimizi söyledik. Ama işte biliyorsalar içerisinde birkaç tane, onlar belki sıkıntı yaratabilir. Bilgi notunun birkaç maddesinde savcının daha evvelki laptopta bulamayacağı hiçbir şey yok" sözleriyle anlatıyor. Adının Albay Neşet olduğu belirtilen başka bir Adli Müşavirlik çalışanı farkında olmadan gönderilen kayıtlar için "Hareket Başkanlığına ait deriz" şeklinde görüşünü dile getiriyor.

Sizden kıl koparma meselesi

Soruşturma dosyaları ve iddianamelerin gönderilip gönderilmemesini de görüşen Çubuklu, adli müşavirlik çalışanının "Savcılık açısından bir sıkıntı oluşturmuyor" söylemesine karşılık, "Savcılık açısından oluşturuyor oluşturmuyor meselesi değil de. Evren, önemli olan sizden kıl kopartma meselesi.." değerlendirmesinde bulunuyor. Çubuklu, gizli belgelerin ayrılmasını ve kayıtların tekrar kontrol edilmesi talimatını vererek toplantıdan ayrılıyor. Adının Olcay olduğu anlaşılan adli müşavirlik çalışanı önemli değil diye geçilen belgelere işaret ederek, "Bu belgeler arasında soruşturma belgelerinden kritik bir şey kaçarsa eğer yapılan soruşturmalarla ilgili ve onlar bunu satır satır okuyacak o polisler bunları. Terörle mücadele şubeye gidecek bu belgelerin hepsi. Aradan bir şey kaçırırsak ciddi sıkıntı olur" diyor. 

İKİNCİ ÜLKE
 // KARDELEN
Hukuk biradaletbir ama bizde hukuk da adalet de iki acaba hangi adalet!...
21 Aralık 2009 11:33
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler