YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Soruşturmada yeni gelişme
Eşref Bitlis soruşturmasında yeni gelişme
Soruşturmada yeni gelişme
13 Eylül 2012 / 11:49 Güncelleme: 13 Eylül 2012 / 11:49

Eski Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis'in şüpheli ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Meclis'ten bilgi ve belge istedi.

Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, konuya ilişkin TBMM Başkanlığı'na bir yazı gönderdi.

Yazıda, TBMM bünyesinde kurulan Faili Meçhul Olayları Araştırma Komisyonu ile Susurluk Olayını Araştırma Komisyonu kapsamında Eşref Bitlis'in uçağının düşmesi ile ilgili bilgi, belge, tanık anlatımı ile komisyon değerlendirme kısmının savcılığa gönderilmesi talep edildi.
''Soruşturma kapsamında ifadesi alınan dönemin MİT görevlisi Mehmet Eymür'ün, o dönem MİT Müsteşarı olan Sönmez Köksal'ın konu ile ilgili komisyonlarda ifade verdiğini, ifadesinde uçak olayı ile ilgili raporu dönemin Başbakanı'na ilettiğini beyan ettiği'' belirtilen yazıda, bu konu ile ilgili olarak her iki raporda bilgi olup olmadığı, varsa bu bilginin onaylı bir suretinin çıkartılarak Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne gönderilmesi istendi.

EŞREF BİTLİS'İN ŞÜPHELİ ÖLÜMÜ

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis'i Diyarbakır'a götürecek askeri uçak, 17 Şubat 1993 tarihinde, havalandıktan kısa süre sonra Ankara Yenimahalle'deki PTT İşleme Merkezi'nin bahçesine düşmüştü.

Kazada, Bitlis ile 3 subay, bir astsubay ve bir PTT görevlisi şehit olmuştu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Bitlis'in ölümüne ilişkin 2010 yılında başlattığı soruşturma ise halen devam ediyor. Soruşturma kapsamında, önceki gün eski MİT Kontrterör Dairesi Başkanı Mehmet Eymür'ün ifadesine başvurulmuştu. (AA)

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler