YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Soruşturmada flaş gelişme
Albay Çillioğlu'nun ölümüne ilişkin soruşturmada yeni bir gelişme yaşandı. Çillioğlu'nun bıraktığı öne sürülen nottaki el yazısının kendisine, nottaki imzanın ise sahte olduğu belirlendi...
Soruşturmada flaş gelişme
03 Nisan 2012 / 18:01 Güncelleme: 04 Nisan 2012 / 07:19

Tunceli Jandarma Alay Komutanlığı görevini yürüttüğü 1994 yılında lojmanında intihar ettiği iddia edilen Albay Kazım Çillioğlu'nun bıraktığı öne sürülen nottaki el yazısının kendisine, imzanın ise sahte olduğu belirlendi.

Çillioğlu soruşturmasını derinleştiren Malatya Özel Yetkili Savcılığı, Çillioğlu'nun bıraktığı öne sürülen notu incelenmek üzere Ankara Kriminal Polis Laboratuvarı'na gönderdi.

Laboratuvarda yapılan incelemede nottaki yazının Çillioğlu'na ait olduğu ancak imzanın Çillioğlu'na ait olmadığı tespit edildi.

Albay Kazım Çillioğlu'na ait olduğu iddia edilen ''Bu, Türklüğün var olma mücadelesidir. Bir an önce geniş kapsamlı düşünmeliyiz'' şeklindeki notun iki kez yazıldığı ve ilkinde yarım bırakıldığı sonucuna ulaşan kurum, imzanın ise sahte olduğunu belirledi.

Bu arada, olayı araştıran Malatya Özel Yetkili Başsavcı Vekilliği'nin, soruşturma kapsamında yeni bilirkişi ekibi oluşturduğu belirtildi.


-Olay-


Tunceli Jandarma Alay Komutanlığı görevini yürütürken 1994 yılında lojmanında ölü bulunduktan sonra dış otopsisi yapılarak ''intihar ettiği'' sonucuna varılan Kazım Çillioğlu ile ilgili soruşturma dosyası, oğlu Gökhan Çillioğlu'nun müracaatı üzerine yeniden açılmıştı.

Gökhan Çillioğlu, 2010 yılı sonunda savcılığa başvurarak babasının suikast sonucu öldürüldüğünü ileri sürmüş, ailenin başvurusu üzerine Erzurum'a gönderilen dosyayı inceleyen savcılık, görevsizlik kararı vererek dosyayı Malatya'ya göndermişti.

Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, olayın yaşandığı tarihte Tunceli Valisi olan Atıl Üzülgen ile dönemin Cumhuriyet Savcısı, Kurmay Başkanı, Jandarma Bölük Komutanı, Çillioğlu'nun korumaları ve MİT görevlilerinin de aralarında yer aldığı birçok kişinin ifadelerine başvurulmuştu.

Savcılık ayrıca, Çillioğlu'nun otopsi raporunu da inceleyerek kesin ölüm nedeninin belirlenebilmesi için Düzce'de bulunan mezarının açılmasına karar vermişti.

Soruşturmada, Albay Kazım Çillioğlu'na ait silahların ölümünden 3 yıl sonra ailesinden teslim alınmasına ilişkin Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı adına düzenlenen belgenin de sahte olduğu belirlenmişti.

Çillioğlu'nun mezarından alınan örnekler üzerinde Adli Tıp Kurumu'nda yapılan incelemede, saç köklerinde arseniğe rastlanan Çillioğlu'nun, kürek kemiğinde kurşun yarası olduğu öngörülen delik ile kaburgalarında kırık olduğu tespit edilmişti.

Öte yandan savcılığın talebi üzerine Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi ''Yeşil'' kod adlı Mahmut Yıldırım ile ''Bozo'' kod adlı Yusuf Geyik hakkında tutuklama kararı çıkarmış, iki ismin kırmızı bültenle aranmasına başlanmıştı. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler