YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Soruşturma izni verilir"
"Soruşturma izni verilir"
28 Temmuz 2011 14:50
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Hopa'daki olaylarla ilgili İl Jandarma Komutanı ve İlçe Emniyet Müdürü hakkında soruşturma izninin verilebileceğini açıkladı.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, ''Hopa'daki Jandarma Komutanı ve İlçe Emniyet Müdürü için soruşturma izni istendiği yönünde bilgilerin doğru olup olmadığının'' sorulması üzerine ''İstenen izinler verilir'' dedi.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Türkiye ile Japonya, Afganistan ve NATO Afganistan Eğitim Misyonunun katkılarıyla Sivas Polis Meslek Yüksekokulunda Afgan polis adaylarına verilecek Temel Polislik Eğitimi Programı'nın açılış törenine katılmak üzere geldiği Sivas'ta, Vali Ali Kolat'ı makamında ziyaret etti.

Bakan Şahin, burada bir basın mensubunun ''Hopa'daki Jandarma Komutanı ve İlçe Emniyet Müdürü için soruşturma izni istendiği yönünde bilgilerin doğru olup olmadığını'' sorması üzerine, ''İstenen izinler verilir'' dedi.

Bakan Şahin, ''Şu an için verildi diyebilir miyiz soruşturma için'' sorusu üzerine de ''Verilir de deyin, verildi de diyebilirsiniz. Yani nasıl olsa verilecektir'' diye konuştu.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, ''valiler ve emniyet müdürleri ile ilgili kararnamenin gündemde olduğunu'' belirten gazetecinin bu yöndeki sorusu üzerine, ''Bizim gündemimizde acil gündem olarak yok'' dedi.

İçişleri Bakanı Şahin, Türkiye ile Japonya, Afganistan ve NATO Afganistan Eğitim Misyonunun katkılarıyla Sivas Polis Meslek Yüksekokulunda Afgan polis adaylarına verilecek Temel Polislik Eğitimi Programı'nın açılış törenine katılmak üzere tarifeli uçakla geldiği Sivas Nuri Demirağ Havaalanında Vali Ali Kolat, Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ve diğer yetkililerce karşılandı.

Daha sonra Vali Ali Kolat'ı makamında ziyaret eden Bakan Şahin, burada yaptığı açıklamada, farklı bir eğitim okulunun açılışını yapmak üzere bakanlıktan ilgili ve yetkililerle birlikte Sivas'a geldiklerini söyledi.

Bir polis meslek yüksekokulunun açılışını yapacaklarını ifade eden Şahin, ''Ama bu yüksekokuldaki eğitim katılımcıları farklı bir ülkeden. Dost ve kardeş ülke Afganistan'dan, gelen öğrencilerden, oranın polis adaylarından oluşuyor'' diye konuştu.

Afganistan ile Türkiye'nin tarihi dostluğuna değinen Bakan Şahin, iki ülke arasındaki ilişkilerin çok derin tarihe dayanan ve kültürel bağlarla zenginleşmiş ilişkiler olduğunu söyledi.

Türkiye'nin çok güzel 81 ili olduğuna işaret eden Şahin, hepsinin kendine has tarihi, doğal, ekonomik özellikleri ve turizm değerleri olduğunu kaydetti.

Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Sivas'ın tarihi açıdan önemine değinen Bakan Şahin, ''Dolayısıyla Sivas'ın rolü tüm Türkiye'yi ve Türk milletini ilgilendiren bir roldür, bir misyondur. Sivas'a böyle bakılmaktadır. Böyle de bakılacaktır. Sivas'ımızdaki bu güzellikleri daha da artırmak için kenti 21. yüzyıl Türkiye'sinin yine yıldız şehirlerinden biri yapmak için çalışmalarımız, hükümetimizin çalışmaları devam etmektedir'' dedi.

Bakan Şahin, bir gazetecinin, ''Hopa'daki saldırılarla ilgili incelemelerin tamamlandığı yönünde gazetelerde ve medyada bilgiler yer aldı. İncelemenin sonucuyla ilgili bilgi almamız mümkün mü?'' sorusu üzerine, ''Mümkün değil. Mümkün olanı zaten gazetelere vermişiz. Orada yazılı'' diye konuştu.

Şahin, ''valiler ve emniyet müdürleri ile ilgili kararnamenin gündemde olduğunu'' belirten bir basın mensubunun bu yöndeki sorusu üzerine, şunları söyledi:

''Bizim gündemimizde acil gündem olarak yok ama siz sorduğunuza göre sizin gündeminizde var. Yoksa o zaman bizde normal gündemde var. Yani hayat devam ediyor. Valiler tayin olur, kaymakamlar da tayin olur. Kaymakamlarımızın tayinleri neredeyse gecikme tarihinde. Öncelikle onları hayata geçireceğiz. Bunlar hayatın normal akışıdır. Her bakanlık gibi canlı bir organizmadır. Tayin vardır, terfi vardır, yerine göre başka türlü değerlendirmeleri vardır. Hiçbir arkadaşımız bulunduğu yerde ömür boyu kalacak değildir. Gitmesi, değişmesi gerekir. Zaten devlet memurları kanununda da ana maddelerden birisi atama ve yer değiştirme maddesidir. Yani bu kanunun öngördüğü temel esaslardan birisidir.''

Vali Ali Kolat'tan kentle ilgili bilgi alan Bakan Şahin, daha sonra, Afgan Ulusal Polisi Temel Eğitim Programı açılış törenine katılmak üzere Sivas Polis Meslek Yüksekokuluna gitti.

Bu arada, açılış törenine katılacağı duyurulan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın bu programının iptal edildiği, kente gelmediği belirtildi.


AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler