YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Soruşturma derinleşiyor
Soruşturma derinleşiyor
17 Şubat 2010 09:10
Gelibolu Cumhuriyet Savcılığı, 2 astsubayın karıştığı kazayla ilgili, Genelkurmay'dan astsubaylar hakkında bilgi istedi

Gelibolu Cumhuriyet Savcılığı, geçtiğimiz perşembe günü ikisi astsubay dört kişinin karıştığı trafik kazası ile ilgili soruşturmayı derinleştiriyor.

Savcılık, astsubaylar Atıl Ş. ile Sezgin Ç.'nin sicil bilgilerinin yanı sıra psikolojik durumları ve daha önceki görevleri hakkında Genelkurmay'dan bilgi istedi. Araçta ele geçirilen tahsisli plakanın kime ait olduğu ise Çanakkale Valiliği'ne soruldu. Kazada hafif yaralanan Astsubay Atıl Ş.'nin delilleri karartmaya çalıştığı ileri sürülüyor. İddialara göre olay yerine polisin geldiğini fark eden Atıl Ş., bagajdaki tüm general forsu ile diğer malzemeleri uzak bir yere atmak istedi. Ancak durumu fark eden polis memuru astsubaya engel oldu.

Gelibolu'da kaza yapan Gölcük Donanma Komutanlığı'nda görevli Astsubay Atıl Ş.'nin delilleri karartmaya çalıştığı ileri sürüldü. Aracın bagajından çıkan tümamiral forsu ve ruhsatsız silah konusunda çelişkili bilgiler veren astsubayın, olayı sivil savcılığa haber veren polise, "Anlamıyorsunuz size gizli bir görevde olduğumu söylüyorum." dediği öğrenildi.

Gelibolu'da geçtiğimiz perşembe günü meydana gelen kazanın detayları ortaya çıkmaya başladı. Edinilen bilgilere göre, kazadan hemen sonra olay yerine gidin ekipler, aracın içindeki yaralıların üçünü çeşitli hastanelere sevk etti. Olay yerinde Deniz Astsubay Atıl Ş. kaldı. Astsubayın kaza sonrasında ilginç tavırları polisin dikkatinden kaçmadı. Daha sonra aracın bagajına bakan polis, iki beylik tabancası ile aracın ön tarafında tepe lambası ve tümamirale ait bir araç forsu buldu. Astsubaya silahların kime ait olduğu soruldu. Astsubay Atıl Ş., bu soruya 'Bunlar devletin silahı' cevabını verdi. Silahlardan biri ruhsatsız çıkınca astsubay su sefer, "Silahlar benim." savunmasını yaptı.

Astsubayın "devletin aracı" dediği aracın da onun üzerine kayıtlı olduğu belirlendi. Bu gelişmeler üzerine Astsubay Atıl Ş, Gölcük Donanma Komutanlığı'nda çalıştığını, Ankara'da görevli bir paşanın korumalığını yaptığını öne sürdü. Paşanın ailesiyle birlikte Çanakkale'ye tatil için geldiğini, kendisinin de ona eşlik ettiğini iddia etti.

Bunun üzerine polis, astsubaya, korumalık yaptığı paşanın ismini ve rütbesini sordu. Soruya hemen cevap vermeyen Astsubay Atıl Ş. daha sonra emekli bir paşanın koruması olduğunu söyledi. Ancak korumalık yaptığı emekli paşanın ismini de açıklayamadı.

Daha sonra polis, Merkez Komutanlığı'ndan yetkili birini çağırmak istedi ancak astsubay, "Onları karıştırmayın, gizli bir görev için buradayım." diyerek engel çıkardı. Bunun üzerine sivil savcılığa haber verildi. Ancak astsubay bu kez de, "Anlamıyorsunuz, size gizli bir görevde olduğumu söylüyorum." tepkisini gösterdi.

Kaza mahalline sivil savcının yanı sıra askerî savcı ile Donanma Komutanlığı'ndan çok sayıda üst rütbeli subayın da geldiği öğrenildi. Cumhuriyet savcısının olay yerinin polis sınırları içerinde olduğunu, bundan dolayı yetkinin kendisinde olduğunu belirterek soruşturmayı kendisinin üstlendiği ifade ediliyor.
Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler