YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Soruşturma 3 ay önce başlamış
Soruşturma 3 ay önce başlamış
25 Nisan 2010 08:57
TÜBİTAK 12 Ocak'ta kamera kayıtları ile ilgili ön raporu 13.Ağır Ceza'ya sundu. OYAK'tan gelen disklerin incelenmesinin ardından kayıtların silindiği belirtildi.Görevli hakim de bunun üzerine sorumlular hakkında suç duyurusndan bulundu.

Danıştay saldırısındaki şok gelişmeyle ilgili İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'nın 19 Ocak 2010'da soruşturma başlattığı ortaya çıktı.

Alınan bilgilere göre, Ergenekon davasına bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 2 Ekim 2009 tarihli duruşmasında, Danıştay saldırısı ile ilgili kamera görüntülerinin incelenmesi için yedek üye Hâkim Hüsnü Çalmuk'a yetki verdi. TÜBİTAK, 12 Ocak 2010'da kamera kayıtları ile ilgili ön raporunu hâkime sundu. Bu raporda, OYAK Güvenlik'ten gelen yoğun disklerin belirtilenin aksine arızalı olmadığı, bazı kayıtların geri döndürülemez şekilde silindiği belirtildi. Bunun üzerine görevli hâkim, bilirkişi ön raporunun kendisine ulaşmasından sonra 13 Ocak 2010'da sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu. Aynı tarihte açılan soruşturma özel yetkili cumhuriyet savcılarınca İstanbul'da yürütülüyor.

"İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na (CMK 250. maddesiyle yetkili)" başlığı ile yazılan suç duyurusu dilekçesine 19 Ocak 2010'da Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Süleyman Pehlivan imzalı bir yazıyla cevap verildi. Bu yazıda savcı, "Danıştay saldırısına ilişkin görüntü kayıtlarının silindiği iddiasıyla Cumhuriyet Başsavcılığımızca yapılan soruşturma kapsamında değerlendirilmek üzere" bazı bilgiler istedi.

Bilirkişi kayıtlarla ilgili teknik incelemesini 16 Nisan 2010'da tamamladı ve raporunu mahkemeye sundu. 21 Nisan'da mahkemenin raporu açıklaması ile kamuoyu skandaldan haberdar oldu. Kamera kayıtlarının silinmesi ile ilgili 19 Ocak 2010'da açılan soruşturma özel yetkili cumhuriyet savcılarınca İstanbul'da yürütülüyor.
Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler