YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Soruları sızdırıp kayıplara karıştı!
Soruları sızdırıp kayıplara karıştı!
10 Şubat 2015 10:55
Kopya skandalının yaşandığı 2010 yılı KPSS sınavında soruları sızdırdığı belirlenen Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği Bilgi İşlem Sorumlusu Berat Koşucu’nun yurt dışına kaçtığı ortaya çıktı.

Sadece Koşucu değil, ÖSYM’de soruları okuyarak dilbilgisi düzeltmeleri yapmakla görevli olan Mustafa Asil de kayıplara karıştı.

Binlerce gencin umutlarının söndüğü 2010 KPSS sorularını sızdırmakla gündeme gelen Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği’nin Bilgi İşlem Sorumlusu Berat Koşucu’nun yurt dışına kaçtığı ve hala dönüş yapmadığı belirlendi. Üstelik sadece Koşucu değil, soruşturma dosyasında adı geçen toplam 10 kişinin firari olduğu ortaya çıktı. Paralel Yapı'nın soruşturma sırasında olayın üstünü kapatmak için ilginç yollara başvurduğu da öğrenildi.

Sorular dernekten

10 Temmuz 2010 tarihinde yapılan KPSS’de soruların çalındığı iddialarının basına yansıması üzerine Yalvaç Cumhuriyet Başsavlığı, 31 Ağustos 2010 tarihinde soruşturma başlattı. Savcılık, mahkeme kararıyla şüpheli adaylardan bir kısmını dinlemeye aldı. Dinlemeye takılan Baki Saçı’ya soruların Ankara Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği’nde çalışan Bekir Koşucu tarafından e-mail aracılığıyla gönderildiği tespit edildi.

Şüpheliler kayıp

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen KPSS soruşturmasında, savcının değişmesiyle ortaya çıkan gerçekler paralel yapıya mensup şüphelileri panikletti. Emniyet ekipleri, soruşturma dosyasında adı geçen 10 kişinin yurt dışına çıkış yaptığını ve hala yurda dönmediklerini belirledi. Söz konusu firarilerin arasında en dikkat çekici isim ise Berat Koşucu.

Diğer bir isim ise Mustafa Asil. ÖSYM’nin Test Araştırma Merkezi’nde soruları okuyarak dilbilgisi düzeltmelerini yapmakla görevli Asil’in, soruların çalındığının kamuoyuna yansımasının ardından yurt dışına çıktığı tespit edildi.

Örtbas etme girişimi

Soruşturmadaki delilleri karartan, yanlış bilgilerle Adalet Bakanlığı’nı yanıltan soruşturmanın eski savcısı Şadan Sakınan, soruları Baki Saçı’ya gönderen Berat Koşucu’nun çalıştığı Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği’ne de operasyon yaptırmıştı.

Polisler, dernekte çeşitli aramalar yaparken Berat Koşucu’nun kullandığı bilgisayarın da imajını aldı. Alınan imaj incelenmek üzere emniyete götürüldü. Ancak polis ekipleri “imaj açılmadı” şeklinde bahane sunarak bilgisayarın imajını ikinci kez almak için derneğe gitti.

Tüm bilgiler silindi

İkinci kez alınan imajda ise hiçbir şey bulunamadı. Bunun nedeni ise savcının değişmesiyle ortaya çıkmıştı. İkinci imajı inceleyen polis ekipleri, bilgisayara “arama ve silme” programının yüklendiğini tespit etti. Dernekte yapılan ilk aramanın hemen ardından harekete geçen derneğin, bilgisayardaki tüm bilgileri özel bir programla geri döndürülemeyecek şekilde sildiği anlaşıldı. Bu arada polislerin aldığı ilk imajın kaybolması ise bilgisayarda soruların bulunduğu ihtimalini güçlendiriyor.

Ablası da 2010 memuru

Sorularının çalındığının ve Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği’nden sızdırıldığının ortaya çıkmasının ardından Berat Koşucu dernekten ayrılarak Eskişehir’e yerleşmişti. Dernek yöneticileri o dönem ‘açıköğretim sınavı için Eskişehir’e gitti’ yalanına sarılmıştı. 2 yıla yakın Eskişehir’de kalan Koşucu, KPSS soruşturmasının uyutulmasının ardından tekrar Ankara’ya geldi. Son olarak Ankara’da bir dernekte çalışan Koşucu, 2014 yılının ortasında buradan da ayrılarak yurtdışına kaçtı. Berat Koşucu’nun ablası D.K.’nin de 2010 yılında aldığı P3 puan türünden aldığı puanla PTT’de memur olduğu belirlendi. Abisi N.K.’nin ise paralel yapının dershanelerinde 15 yıldır öğretmenlik yaptığı öğrenildi.

Soruları Koşucu’nun gönderdiğini itiraf etti

Baki Saçı, Yalvaç Cumhuriyet Başsavcılığı’ndaki ifadesinde Berat Koşucu’nun soruları e-mail yoluyla gönderdiğini itiraf etmişti. Baki Saçı, savcılık ifadesinde, “Ankara’da oturan arkadaşım Berat Koşucu aradı. ‘Sana bir sürprizim var. Senin işine çok yarayacak, bu hediyemi al’ dedi. KPSS sorularının Berat’a nasıl ulaştığını bilmiyorum. Paralel Yapı bağlantılı olarak gönderilmiş olabilir, cemaatten birileri tarafından Berat’a verilmiş olabilir. Üniversite döneminde Gülen cemaatinin evlerinde kaldı. Berat da cemaatle bağlantısı var. Ancak ben üniversite bittikten sonra cemaatle bağlantım kesildi” demişti.

 

YENİ ŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler