YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Soru sızdıranlara hapis cezası
YÖK yeni kanun taslağını hazırladı. İşteyapılan değişiklikler...
Soru sızdıranlara hapis cezası
11 Eylül 2010 / 08:00 Güncelleme: 11 Eylül 2010 / 09:02

YÖK’ün hazırladığı yeni kanun taslağında ÖSYM için sınav sorularından güvenliğe, görevlilerden kurallara kadar bir çok değişiklik var

YÖK’ün, KPSS ile ilgili iddialar gündeme gelmeden önce hazırlayarak MEB’na sunduğu kanun taslağında, ÖSYM ile ilgili ayrıntılı düzenlemeler öngörülüyor. Taslakta, sınavlarda sorulacak soruların hazırlanması, soru bankasının oluşturulması ve sınav güvenliğinin sağlanması, sınavlarda görev alacak kişilerin uyması gereken kuralların yönetmelikle düzenlenmesi ve görevli kişilerin ÖSYM’nin belirlediği kurallara titizlikle uyması hükmü yer alıyor. Kurallara uygun davranmadığı tespit edilenler hakkında Türk Ceza Kanunu’nun ilgili hükümlerince cezalandırılmaları için soruşturma yürütülmesi kuralı getiriliyor. Bilgisayar ortamında sınava girebilmesine olanak sağlayacak TOEFL benzeri sınav gibi uygulamaların da önünü açan taslakta öne çıkan düzenlemeler ise şöyle:

• Sınav hizmetleri, sınav koordinatörlüklerince yerine getirilir.

• Tüm kamu kurumlarının sınav yapmaya uygun mekanları ÖSYM tarafından kullanılabilir. 

• Sınavlar gizlilik ilkeleri çerçevesinde gerçekleştirilir.

• Güvenliği tehlikeye düşüren kamu görevlilerine hapis cezası var.

• ÖSYM Başkanı, YÖK Başkanı’nca 3 yıllığına atanır.  

ERDOĞAN: YÖK TEKLİF HAZIRLADI

KPSS’deki kopya iddiaları üzerine birçok kişinin mağdur olduğuna dikkat çeken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 30 bin öğretmen atamasının KPSS sorularının çalındığı iddiaları üzerine ertelendiğini söyledi.  Erdoğan ‘’Yeni bir sınav teklifleri var. Bu hasarın tespiti çok önemli. Yeni bir imtihan 2 ay demek, 2 ay çok büyük bir kayıp. 30 bin öğretmen gidecekken gidemeyecek. Bu çok çok sıkıntılı olur. Yüksek Denetleme Kurulu değerlendirmeyi yapıyor. Zannediyorum bir rapor sundular. Bizler de pazartesi YÖK ile görüşerek, nedir, ne değildir...’’ dedi.  (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler