YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Soru: Irak'ta bir Kürt devletine izin verir misiniz?
ABD Başkanı Barack Obama Tophane-i Amire'de öğrencilerle bir araya geldi
Soru: Irak'ta bir Kürt devletine izin verir misiniz?
07 Nisan 2009 / 11:52 Güncelleme: 07 Nisan 2009 / 00:00

ABD Başkanı Barack Obama Tophane-i Amire'de öğrencilerle bir araya geldi.


Obama, 25 üniversite öğrencisiyle de başbaşa sohbet etti. ABD'de Türk kökenlilerin başarılarından grur duyduğunu belirten Obama iki günlük ziyaretini değerlendirdi.


Obama'nın konuşmasından satır başları şöyle:


- ABD ile Müslüman dünya arasındaki diyalog ilerleyecek.


Değineceğim 3 konu var. Öncelikli ABD'nin yeni bir dönemine dikkat çekmek istiyorum. Birbirimizi çok dikkatlice dinlememiz ve ortak zemin bulmamız gerekiyor. Fikir birliği olmadığı zaman bile...


- Sizlere ABD'yi daha iyi anlatmak istiyorum. Bir birimizi daha iyi anlamamız gerekiyor.


-  ABD hakkında kalıplaşmış düşünceleriniz olduğunu biliyorum. ABD'nin kabalaştığını ve bencilleştiğini düşünüyor olabilirsiniz. Ama bu benim bildiğim ve sevdiğim bir ülke değil.


- Hiçbir ülke gibi ABD de mükemmel değildir. Ama çok çaba sarf ettik. Farklı diller, dinler ve milletlerden ortak bir ülke kurduk.


- Böyle bir şey olmasa Barack Hüseyin Obama olan biri başkan olamazdı. Tanımanız istediğim ülke budur.


- Dünya gelişiyor ama yeni sorunlar da çıkıyor


- Gençlerin başka dünyalrı tanıması çok önemli


- Ülkeler arası iletişim güven sorununu çözer


ABD BAŞKANI OBAMA SORULARI YANITLIYOR...


Küçük bir mikrofon var cebimde Türkçe soru alabilirim. Ezandan önce programı bitirmek istiyorum.


Soru: Kyoto Protokolü'nün imzalamama konusunda ne düşünüyorusunuz?


Obama: İklim değişikliği ile ilgili kısa sürede adım atmalayız. ABD en fazla karbon üreticisi oldu. Çin bize yaklaştı. ABD'nin Kyoto'yu imzalaması çok önemli değil. Çünkü o bitmek üzere. Biz yeni benim yönetimimde bir çalışma başlatmayı düşünüyoruz. ABD çevre ile ilgili yeni düzenlemelerde yer alacak... Çevre ile


YURTTA SULH CİHANDA SULHTAN SONRA NELER OLACAK?


Soru: "Yurtta sulh cihanda sulh" ifadesini Anıtkabir'de kullandıktan sonra ne gibi hareketlerde bulunacaksınız. Türk gençleri olarak biz size nasıl yardımcı olabiliriz


Obama: Barış için çabalar bazıları için çok idealist gelebilir. Bütün bunlar zor şeyler. ben bu kadar saf değilim. Ama çaba sarfetmezsek o zaman hiç ilerleme kaydedemeyiz. Diyalog çok önemli. Gençelrin burada çok yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Yaşlılar çok yardımcı olmayabiliyorlar. Sadece bir birimiz anlamak değil çalışmak da gerekiyor. ABD için bu çok önemli. Başka ülkeleri düşman oalrak görmemeliyiz. İran'a nükleer silahtan vaz geçin dersek bizim de kendi nükleer silahlarımızı azaltma ahlaklılığını göstermemiz gerekiyor.


"TÜRKİYE NEDEN AB ÜYESİ OLMASIN?"


Soru: Türkiye'nin AB'ye alınması yönündeki görüşlerineze Sarkozy çok sert tepki gösterdi. Bunun Ermeni konusuyla alakası var mı?


Obama: ABD, AB üyesi değildir. Dolayısı ile bu bizim kararımız da değildir. Ama bu bizim fikir sahibi olmamıza da engel değil. Ben Türkiye'nin AB'ye katılmasını doğru bir yaklaşım olarak görüyorum. NATO üyesi olabiliyor ve askerlerini müttefikelri için gönderebiliyorsa neden AB üyeliği olmasın? Bu bir güç kaynağıdır. Acizlik değildir. Sarkozy iyi bir dostum. Ama bazen dostarla fikir ayrılığına düşebilir. Onun bu konudaki muhalefetinin Ermeni konusuyla ilişkili olduğunu düşünmüyorum.


"TÜRKİYE'NİN PARÇALANMASINA İZİN VERMEYİZ"


Soru: Kuzey Irak'ta bir Kürt devletine izin verir misiniz?


Obama: Biz bu konuda çok açığız. Türkiye'nin toprak bütünlüğünü müttefikimiz olarak korumak zorundayız. Türkiye'nin parçalanmasına yönelik herşeye karşıyız. Olmaya da devam edeceğiz. Türkiye'deki Kürt azınlığın, bu toplumda ilerlemesine ve eşit şartlara sahip olacağını Sayın Cumhurbaşkanı söyledi.


ÖNCE AYASOFYA MÜZESİNİ GEZDİ


Başbakan Erdoğan ile ABD Başkanı Obama Ayasofya Camii Müzesi'ni ve Sultan Ahmet Camii'ni gezdi. Obama, Ayasofya ve Sultan Ahmet Camii'nde kensine verilen bilgileri ilgiyle dinledi.


ABD Başkanı Barack Obama, Ayasofya Müzesini ziyaret etti. Obama ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, saat 11.05'de Ayasofya Müzesi'ne geldiler.


Müze Başkanı Haluk Dursun, Obama'ya müze hakkında  bilgi verdi. Dursun, Ayasofya'nın tarihi, kubbe mimarisi, daha sonra Mimar Sinan tarafından yapılan güçlendirme çalışmalarını anlattı.


Obama, Ayasofya Camii Müzesi'ndeki dünyanın en büyük hat levhaları olma özelliğini taşıyan Kazasker Mustafa İzzet Efendi tarafından yazılan Allah, Muhammed, dört halifenin isimleri ve Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'in isimlerinin bulunduğu hat levhalarının tek tek incelediği gözlendi.


Obama ayrıca tavandaki Meryem temsilini de ilgiyle inceledi.


Obama restorasyon iskelesinin kaldırılmasıyla ortaya çıkan müezzin mahfili ve minberin bulunduğu yeri de gezdi. Müzede minberin olduğu bölümü dikkatle inceleyen Obama, basın mensuplarının, ''Müzeyi nasıl bulduğu'' yönündeki sorusu üzerine, ''Muhteşem'' cevabını verdi.


Obama, müzede bir sütunun kenarında oturan kediyi de okşadı. Obama'nın, Ayasofya ziyareti saat 11.21'te sona erdi.


Gezi sırasında Barack Obama'ya Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da eşlik etti.


Bu arada, müzedeki kediyi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da sevdi.


Yaklaşık 16 dakika burada kalan Obama ve Başbakan Erdoğan daha sonra Ayasofya müzesinden ayrıldı. İkili, Sultan Ahmet Meydanı'nı yürüyerek Sultan Ahmet Camii'ne geçti.


SULTAN AHMET CAMİİ ZİYARETİ


ABD Başkanı Obama ve Başbakan Erdoğan daha sonra Sultan Ahmet Camii'ni gezdi. Obama ayakkabılarını çıkararak çoraplarıyla camiyi gezdi ve cami adabına uygun davrandı. Burada Obama'ya İstanbul İl Müftüsü Mustafa Çağırıcı ve Sultan Ahmet Camii baş imamı bilgi verdi.


Obama caminin mavi ağırlıklı çinilerini inceledi. Dev mermer sütunları ve hünkar mahfili hakkında bilgi aldı. Mustafa Çağırıcı, hünkar mahfilinin, padişahların Allah ile başbaşa kaldıkları yerler olduğunu söyledi.


Çağırıcı, padişahın camide ibadet ettiği Hünkar Mahfili'nde padişahın ramazan ayında itikaf yapmasını yaklaşık 10 gün burada inzivaya çekilmesini anlattı.


Sultan Ahmet Camii imamı, "Peygamberimizin asıl önderliği imam olmasıdır. Mihrab dediğimiz yerde bu imamlığın en önemli makamıdır. Dünyada şu her geçen 1 dakikada her anda Müslümanların namaz ibadeti devam etmektedir. Ve Müslümanlar bu ibadet sırasında kabede kalpleriyle birleşmektedir. " diyerek namazın manevi anlamına vurgu yaptı.


Obama verilen bilgileri dikkatle izledi ve takip etti. Obama, caminin mimari yapısına ilişkin bilgileri ilgiyle dinledi. Çağırıcı ayrıca tavanda asılı bulunan Allah, Muhammed, 4 halifenin isimleri ile Hz. Hasan ve Hz Hüseyin isimlerinin önemini anlattı. Hüseyin isimi ile ilgili benzerliğe dikkat çekti.


Ziyaret sırasında Bakan Ertuğrul Günay ve Bakan Ali Babacan da hazır bulundu. Erdoğan ve Obama sık sık basına burada poz vererek fotoğraf çekmeleri sağlandı.


Erdoğan camide bulunan basamak nedeniyle Obama'nın sendememesi için koluna hafifçe dokunarak uyardı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler