YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sorsalar kaçakçı derdik
Uludere'de 34 vatandaşımızın hayatını kaybettiği hava saldırısını araştıran TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyeleri, bölgede askeri ve sivil yetkilileri dinleyerek çalışmalarının birinci aşamasını tamamladı.
Sorsalar kaçakçı derdik
07 Şubat 2012 / 09:59 Güncelleme: 07 Şubat 2012 / 09:47

 

 

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyeleri, 34 kişinin öldüğü Şırnak'ın Uludere İlçesi'ne bağlı Gülyazı Köyü'ndeki incelemeleri sonrası Şırnak'a geçerek olayla ilgili asker ve sivil yetkilileri dinledi. Heyet, Ankara'ya döndükten sonra Heron görüntülerini izleyecek. Heyetin dinlediği Gülyazı Karakol Komutanı Vehbi Göçmen, "Bana sorsalardı, onların kaçakçı olduğunu söylerdim" dedi. Komisyon dün Şırnak'ta Vali Vahdettin Özkan'ı ziyaret ederek, olayla ilgili bilgisine başvurdu. Valilikte açıklama yapan TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, olayı tüm detayları ile araştırmaya çalıştıklarını belirterek, olayın gerçekleştiği yerin üzerinde helikopterle beş kez turladıklarını ve aileleri dinlediklerini söyledi.

GİZLİ KAPAKLI KALMAZ

Resmin tamamını görmeden fikir beyan etmenin kamuoyunu yanıltabileceğini belirten Üstün, "Artık Türkiye'de hiçbir şey gizli kapaklı kalamaz. Bu olay aydınlanmalı ki millet devlet bütünleşmesi tesis edilsin. Bütün hedefimiz amacımız budur. Adaletin yerine gelmesi tecelli etmesi için uğraşıyoruz. İnşallah bunu başaracağız. Komisyon raporunu açıklamadan ne ben ne de alt komisyon başkanımız ne de üyelerimiz olay şöyle olmuştur, böyle olmuştur diye olayın esasına yönelik olarak bir açıklama yapmak istemiyoruz. Olayın tamamını görmeden, fikir beyan etmek yanıltıcı olabilir. İhsası reyde bulunmuş olabiliriz. O bakımdan kamuoyu bu soruşturmaların sonunu beklemeli" dedi.

İLETİŞİM EKSİKLİĞİ...

Heyete bilgi veren askeri yetkililer arasında bulunan Gülyazı Jandarma Karakol Komutanı Astsubay Kıdemli Başçavuş Vehbi Göçmen, hava harekatında kendileri ile koordineli bir iletişim kurulmadığını belirterek, "Bana sorsalardı, bunların kaçakçı olduklarını söylerdim" dedi.

KAÇAK ÇAY İÇİYORUZ!

Heyet, önceki akşam aralarında baro ve ticaret odası başkanlarının da bulunduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi ile bir toplantı yaptı. Bölgede devletin sicilinin bozuk olduğunu belirten temsilciler, "Burada güven sorunu var. Son teknolojiye rağmen bu olay çözülmemiştir, bu da halkın devlete olan güvenini azaltıyor. Şu anda kaçak çay içiyoruz, bunun adına da kaçakçılık diyoruz, bu abesle iştigaldir" diye konuştular. Heyete bilgi veren köylüler olayın öncesi, olay anı ve sonrasında heyete kapsamlı bilgi verdi. Bu sırada BDP'li Ertuğrul Kürkçü köylülere, "Bu olay sizce neden yapıldı. Ne düşünüyorsunuz" diye sordu. Kürkçü'yü yanıtlayan Ortasu Muhtarı Haşim Encü, "Benim kanaatim şudur. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Meclis kürsüsünden 'Kürtlerin haklarını vereceğiz' dedi. Ancak bazı güçler bunu hazmedemeyip devreye girdi. Buna inanıyoruz" diye karşılık verdi. Dün valilikte bilgisine başvurulan askeri yetkililer arasında olayda sorumluluğu olduğu öne sürülen Gülyazı Tugay Komutan Yardımcısı Hüseyin Onur Güney ve İHA görüntülerini izleyen askeri personel de vardı.

 

TOP ATIŞI talimatı Van'dan

Hava harekatının yanında Gülyazı Tugayı'ndan kaçakçıların bulunduğu alana top atışları yapması da tartışma konusu olmuştu. Komutanlar, hava harekatı emrinin Ankara'dan verildiğini belirtirken Gülyazı'dan atılan top atışı talimatının Van Kolordu Komutanlığı'ndan geldiğini belirttiler. Bu gelişme üzerine komisyon Van Kolordu Komutanlığı, Malatya Ordu Komutanlığı ve Ankara'da ilgili komutanları dinleme kararı aldı.

 

Raporumuz 2 ayda biter

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, Uludere'de yaşananların aydınlatılması için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek, 'Ankara'ya dönünce tekrar yol haritası belirleyeceğiz. Buradaki izlenimlerimiz ufkumuzu açtı. İlgili kişilerden ve kurumlardan yeni belgeler isteyeceğiz. Raporumuzu 2 ay gibi bir süre içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz. 2 aylık süre makul bir süre gibi geliyor. Yaptığımız işlem daha çok yargıya destek vermektir, güç vermektir. Burada insanlar hayatını kaybetmiş dolayısıyla yargıda olaya el atmış. Yargı istediğini çağırıp dinleyebiliyor, istediği belgeyi alabiliyor. Genelkurmay Başkanlığımız da İçişleri Bakanlığımız da ayrı soruşturma yürütüyor. TBMM de bu olaya duyarsız kalamazdı. Biz de adaleti tesis etme adına, adaletin ortaya çıkması adına, vicdanların rahat etmesi adına böyle bir çalışma kararı aldık" dedi.

 

Operasyondan önce uçuş yasaklandı bize bilgi verilmedi

Komisyonun askeri yetkililerle görüşmesi ilginç bir ayrıntının daha ortaya çıkmasına neden oldu. Olayla ilgili bilgi veren askeri yetkililer, bölgede uçuş yasağı ilan edildiğini söyledi. Dün valilikte bilgisine başvurulan askeri yetkililer arasında, olayda sorumluluğu olduğu öne sürülen Gülyazı Tugay Komutan Yardımcısı Albay Hüseyin Onur Güney de vardı. Valinin isteği doğrultusunda başka ile tayin edilen Güney, kendilerine sınır bölgelerine uçuş yasağı getirildiği bilgisinin operasyondan bir saat önce verildiğini söyledi. Uçuş yasağı talimatıyla ilgili diğer bir açıklama da Şırnak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral İlhan Bölük'ten geldi. Bölük, istihbarat paylaşımı ve hava harekatının Ankara'dan yönetildiğini belirterek, "Ankara'dan operasyon öncesi bize 'sınır bölgesindeki kara unsurlarınızı çekin' talimatı verildi. Bölgenin geçici olarak uçuşa yasak bölge ilan edildiği, Kuzey Irak topraklarında tespit edilen PKK'lı bir gruba yönelik hava harekatı yapılacağı, bu nedenle bölgede helikopterlerin ikinci bir emre kadar havalanmaması istendi. Operasyonun ne zaman yapılacağına dair herhangi bir bilgi aktarılmadı. Bu emir bize bir saat önce geldi. Uçuş yasağından bir gün önce haberdar olduk" dedi.

OPERASYON BİZE BİLDİRİLMEDİ

Komisyona brifing veren Tümen Komutanı İlhan Bölük, Kuzey Irak'taki olay yeri ve harekat noktaları ile ilgili bilgileri askeri harita üzerinden aktardı. Bölük komisyona, olayla ilgili sorumluluklarının bulunmadığını ve bölgedeki askeri yetkililerle ilgili yanlış bilgilerin kamuoyuna yansıdığını belirterek, planlama dahil tüm çalışmaların Ankara'dan yapıldığını aktardı. Vali Vahdettin Özkan ise komisyona, "Sınır ötesi operasyonlar bize ve bölgedeki askeri makamlara bilgi verilmeden yapılmakta. Son Uludere hadisesinde de böyle oldu. Harekat Şırnak dışında gerçekleşti" bilgisini verdi.

 

Heyet tehlike atlattı

İncelemeleri tamamladıktan sonra Diyarbakır'a gitmek üzere bindikleri helikopter arızalandı. Havalanmadan arızayı farkeden pilotlar tehlikeyi son anda önledi. Milletvekilleri başka bir askeri helikopterle Şırnak'tan ayrıldı. (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler