YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sorgulanan 12 kişi mahkeye sevk edildi, 9 tutuklam
Sorgulanan 12 kişi mahkeye sevk edildi, 9 tutuklam
Sorgulanan 12 kişi mahkeye sevk edildi, 9 tutuklam
05 Ocak 2008 / 09:05 Güncelleme: 05 Ocak 2008 / 00:00


Ergenekon operasyonunda gözaltına alınan emekli Tuğgeneral Veli Küçük, diğer zanlılarla ilişkisini 'Tanımam, kandillerde mesaj atarlar' diyerek reddetti. Ancak telefon kayıtları dinletilince sustu.


Ergenekon terör örgütünün lideri olduğu iddia edilen emekli Tuğgeneral Veli Küçük, diğer zanlıları tanımadığını söyledi, ancak telefon kayıtları ve soruşturmada elde elde edilen belgeler önüne konunca sessizliğe büründü. Terörle Mücadele Şubesi'ndeki ifadesinde suçlamaları kabul etmeyen Küçük yasadışı bir örgütle bağı olmadığını söyledi.


Kendisiyle birlikte gözaltına alınan 35 kişi için "Sadece 5-6'sını tanırım, diğerlerini tanımam. Tanıdıklarımı da katıldığım eş dost cenazelerinden tanırım" diyen Veli Küçük'ün, 'Tanırım' dediği "Muzaffer Tekin ile ilişkiniz nedir" sorusuna, "O da cenazelerde tanıştıklarım arasındadır. Bir iki defa sohbet amaçlı görüşmüz olabilir, hepsi bundan ibarettir" dediği öğrenildi. Kuvayi Milliye Başkanı Fikri Karadağ ile tanışıklığının eskiye dayandığını anlatan Küçük'ün, "Ancak onunla da fazla samimiyetim yok" dediği belirtildi.


MESAJ ATARLAR


Küçük, tanımadığım dediği kişilerle ilişkisini "Bayram ve kandillerde kutlama mesajı atarlar. Tanışıklığım bundan ibaret" şeklinde tarif etti. Hablemitoğlu cinayetini azmettirdiği ileri sürülen Sami Hoştan'la ilgili sorulara da "Tanımıyorum” cevabı veren Küçük'ün, telefon dinleme kayıtları ve diğer belgeler karşısında sessiz kaldığı, ısrarlı sorulara karşılık yorum yapmadığı öğrenildi.


Bu arada, polisteki sorguları tamamlanan 31 kişi dün gruplar halinde adliyeye sevk edildi. Veli Küçük, adliyeye hakim ve savcıların girdiği VIP kapıdan içeriye alınırken gazetecilerin görüntü alması engellendi. Geç saatlere kadar süren savcılık sorgusunun ardından emekli Binbaşı Zekeriya Öztürk tutuklandı, Dink cinayeti azmettiricisi Yasin Hayal'in avukatı Fuat Turgut ile Murat Ö. serbest bırakıldı.


Sorgulanan 12 kişi mahkeye sevk edildi, 9 tutuklama istemi


Soruşturma çerçevesinde adliyeye sevkedilen 12 kişiden 9'u, tutuklanmaları istemiyle nöbetçi mahkemeye gönderildi.


Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde, 3 ayrı Cumhuriyet savcısı tarafından sorgulanan zanlılardan emekli Tuğgeneral Veli Küçük, Kuvayı Milliye Derneği Genel Başkanı emekli kurmay albay Mehmet Fikri Karadağ, avukat Kemal Kerinçsiz, ''Susurluk Davası'' hükümlüsü Sami Hoştan, Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın ve Halkla İlişkiler Sözcüsü Sevgi Erenerol ve gazeteci Güler Kömürcü'nün de aralarında bulunduğu 9'u, tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevkedildi.


Kamuoyunda ''Drej Ali'' olarak tanınan Ali Yasak, Engin Z. ve Ümit O. ise savcılık tarafından serbest bırakıldı. Avukat Kemal Kerinçsiz'in savcılık ifadesinin yaklaşık 10 saat sürdüğü öğrenildi.


Nöbetçi mahkemeye sevkedilen zanlıların sorgularına sabah saatlerinde başlanacak. Soruşturma kapsamında dün sabahtan itibaren adliyeye getirilen toplam 27 kişiden 15'inin işlemleri daha önce tamamlanmıştı.


Bu kişilerden emekli askeri personel Mehmet Zekeriya Öztürk, Kahraman Şahin, Muhammed Yüce, Erol Ölmez ve Erkut Ersoy tutuklanmış, 2'si savcılıktan, 8'i de mahkemeden olmak üzere 10 kişi de serbest bırakılmıştı

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler