YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Sonuçlarına katlanacak''
Meclis Başkanı Şahin, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Bitlis Mİlletvekili Nezer Karabaş'ın sözlerine sert tepki gösterdi.
''Sonuçlarına katlanacak''
16 Mayıs 2010 / 17:47 Güncelleme: 16 Mayıs 2010 / 21:02

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mehmet Ali Şahin, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Bitlis Milletvekili Nezir Karabaş'ın açıklamalarıyla ilgili olarak, bunları söyleyen milletvekilinin sonuçlarına katlanacağını söyledi.

İstanbul'da bazı programlara katılan TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Şahin'e BDP Bitlis Milletvekili Nezir Karabaş'a ait olduğu belirtilen sözler ve BDP Diyarbakır İl Başkanı Nijad Yaruk'un, "Kürtler eski Kürtler değil. Diz çöktürmeye çalıştığınız bu halkın önünde diz çökeceğiniz günler yakındır" ifadeleri hatırlatıldı. Söz konusu açıklamalara tepki gösteren Şahin, bu ifadelerin deli saçması olduğunu kaydetti. Şahin, "Tamamen deli saçması şeyler. Milletvekili sıfatı taşıyan bir kişinin ağzından çıkmaması gereken şeyler. Ben ciddiye almıyorum o sözleri. Ama bir milletvekili o sözleri söylemişse bunun sonuçlarına da katlanmalı. Cumhuriyet savcıları o sözün yasalar karşısında ne anlama geldiğini değerlendirecektir." dedi.

 GÜVENLİK GÜÇLERİ, HER TÜRLÜ PROVOKASYONU PÜSKÜRTECEK GÜÇTEDİR

Karabaş'ın Meclis'te yemin ettiği, bu nedenle Meclis'in yaptırımı olup olmadığı sorulan Şahin, TBMM'nin yaptırımı olmadığını söyledi. Söz konusu ifadelerin Türk Ceza Kanunu'nun bazı maddelerini ihlal etmiş olabileceğini ifade eden Şahin, "Ben savcı değilim. Böyle bir iddiada bulunamam ama konu tamamen Cumhuriyet avcılarının görev alanına giriyor." şeklinde konuştu.

Referandum hatırlatılan Şahin, "Tarihi belli oldu. Yani 12 Eylül 2010'da milletin önüne sandık konacak." şeklinde konuştu. Referanduma kadar provokatif eylemler olabileceği şeklindeki açıklamalar hatırlatılan Şahin, "Türkiye istikrarlı bir ülkedir. Türkiye'yi sevmeyenler, bölgesinde etkin bir güç haline gelmesini istemeyenler olabilir. Onlar her zaman olduğu gibi Türkiye'nin başını ağrıtıcı bir takım eylem hazırlıkları içerisinde olabilir. Sayın Arınç onları kastetmiştir. Ama Türk güvenlik güçleri, Türkiye'deki mevcut sistem her türlü provokasyonu püskürtebilecek güçtedir. O nedenle vatandaşlarımız herhangi bir tedirginliğe düşmesin." dedi.
 
 DERBİYİ STADDA İZLEYECEK

Bugün oynanacak Türkcell Süper Ligi'nin şampiyonluk maçları sorulan Şahin, Fenerbahçe-Trabzon maçını Şükrü Saraçoğlu Stadı'nda izlemeye gideceğini söyledi. Fenerbahçe'nin şampiyonluğa daha yakın olduğunu ifade eden Şahin, "İsabetli tahminleriniz var. Bugünkü maçlara ilişkin tahmininiz nedir?" sorusu üzerine, "Öyle bir meziyetim yok. Bu akşam Fener maçına gideceğim. Bu maçı Saracoğlu Stadı'nda izleyeceğim. Ben Galatasaraylıyım ama şampiyonluğun belli olacağı maça İstanbul'dayken gitmeyi arzu ettim. Ne olur? İki ihtimal olur. Ya Fener ya da Bursa olur. Ama Fener biraz daha ağır basıyor." diye konuştu.

Gönlünün kimden yana olduğu sorulan Şahin, "Bu konudaki düşüncemi daha önce söylemiştim. Fener maçına gideceğim bana bu konuda bir şey sormayın. Israr etmeyin" karşılığını verdi. CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler