YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Sonu Kaddafi gibi olmasın"
"Sonu Kaddafi gibi olmasın"
26 Ekim 2011 07:43
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Kaddafi’nin linç edilmesine üzüldüğünü belirterek “Başbakanımız bugün Esad’a ne söylüyorsa Kaddafi’ye söylüyordu. Ama korkarım Suriye’de de benzer bir süreç yaşanıyor” dedi.

DIŞİŞLERİ Bakanı Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu, devrik Libya lideri Muammer Kaddafi’nin kanlı bir linç sonucu yaşama veda etmesini üzüntüyle karşıladığını ve yaşanılan olayı etik bulmadığını söyledi. Türkiye’nin bölgesinde çok önemli dış gelişmelere sahne olduğu bir dönemde Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a gerçekleştirdiği kısa “nokta ziyaret” sırasında görüşme fırsatı bulduğumuz Davutoğlu ile geniş bir “dış gündem” turu yapma fırsatını bulduk. Davutoğlu’nun kamuoyunun da yakından takip ettiği dış gelişmelere yorumları şöyle...

Kaddafi anlamadı, Esad da...

- Başbakanımız Suriye lideri Beşşar Esad’a ne söylüyorsa, olayların yaşandığı dönemde Kaddafi’ye de aynı şeyleri söyledi. O’nu olayların kontrolden çıkmasından sonra yaşanabilecekler konusunda uyardık ve bilgilendirdik. Bizi son dönemlerinde çok üzdü. Ama linçe çok üzüldüm. O görüntüler vicdanımızı rahatsız etti, etik olarak doğru değil.

- Libya tarzı bir çatışmanın Suriye’de yaşanmaması için çok çalıştık bugüne kadar. Başbakanımız Esad’a Kaddafi’ye ne söylediyse onları söyledi. Seçime git, bırak memleketin geleceği hakkında halk karar versin dedi. Ama maalesef Kaddafi gibi Esad da dinlemiyor. Esad’ın süreci yönetme kabiliyetinin kalmadığını görüyoruz. Meşruiyetini halktan almayan liderlerin akıbeti iyi olmuyor. Arap dünyasına bakıyoruz, siyasi gücü kaybettiğinde yaşayan yok!..Ya hapse giriyorlar ya mezara...

Gilad Şalit’i yaşamda tuttuk

- Filistinli mahkumlar ile takas olayı yaşanılan  İsrailli asker Gilat Şalit ile ilgili gelişme benim ofisimde başladı. 2006’da esir düştüğünde İsrail büyükelçisi  akşam 11’de bana geldi. Askerlerinin öldürülebileceğini, kurtarmamızı istedi.  Yaşadığını teyid etmelerini ve asla öldürmemelerini istedim. Hayatta kalacağı teyidi  saat 2 civarında geldi.

İsrail kimleri araya koymuyor ki

- İsrail ile ilişkilerimiz önemsizdir demiyorum ama yaşadığımız sorun gündemin gerisine inmiştir. Birinci maddemiz terör ile mücadele ve bu çerçevede Irak  ve İran’la ilişkilerimizin geleceğidir. İsrail ilişkileri düzeltmek için kimleri araya koymuyor ki...

Akdeniz’de risk de alır ‘hard power’ kullanırız

- Evet, Türkiye soft power’ı ile öne çıkacaktır ama bu konudaki gücünüzü sergilemek için gerektiğinde hard power’ı da kullanacağınızı göstermeniz gerekir. Doğu Akdeniz’de risk alırız. Doğu Akdeniz ile ilgili açıklamamızdan sonra bölgede bir tek konuyu gösterdik: Dediğimizi yapabilecek donanma gücüne sahibiz. Bunu herkes gördü. Bu, İsrail dahil orada kimseyle savaşmamız anlamına gelmiyor ama gücünüzü, kararlılığınızı göstermeniz gerekiyor.

- Türkiye PKK ile mücadelesinde hiçbir zaman bu kadar uluslararası destek görmedi. Barzani ve İranlı meslektaşım Ankara’ya geldiler destek için. Obama’nın mesajı terörle mücadelede işbirliği için çok kuvvetli yapı taşıyor. Sınır ötesi harekatımız destek görüyor. Bunun nedeni kararlı demokratikleşme sürecimizdir. Bir demokrasi ülkesi olarak demokrasiyle birlikte teröre karşı mücadele eden tek ülkeyiz.

- İran ile şu anda terörle mücadele konusunda çok uyumlu bir dönem yaşıyoruz. Bunun içinde istihbarat alış verişi de bulunmaktadır. Aynı şekilde Amerikan yönetimi ile gerçek zamanlı istihbarat konusunda ortak çalışma sürüyor. Suriye’nin ise yaşadığı olaylar nedeniyle Türkiye ile doğrudan çatışma çıkaracak bu tür bir strateji içinde olabileceğini düşünmüyoruz.

AB’de Türkiye şaşkınlığı

- Avrupa Birliği Türkiye konusunda hazırlıklı olmadığı bir gelişme yaşıyor. Onlar bizim sürekli talepkar olacağımızı ve bir çıpa ile bizi kendilerine bağlayacaklarını hesap ediyorlardı. Bu çıpa Türkiye pazarını ekonomik olarak AB’nin içinde tutmayı ve tam üyeliği zamana yaymayı öngörüyordu. Ama Türkiye ekonomik olarak beklenmedik ölçüde güçlendi, dış politikada AB’yi aşan bir dinamizm yakaladı ve demokrasimizi onlara bağlı olmadan geliştirebildiğimizi gösterdik. Hep, Türkiye’nin Avrupa’ya ihtiyaç duyacağı düşünülüyordu. Şimdi Avrupa’nın Türkiye’ye ihtiyacının daha fazla olduğu anlaşıldı. Avrupalılar şimdi Türkiye’yi nereye oturtacağız sorusuna cevap arıyorlar. Türkiye tek başına da yola devam edebileceğini gösterdi. Bu beklenmiyordu. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler