YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Son ülkücülere özgürlük...
İnsan Haları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, infazları yandığı için halen cezaevinde kalan son ülkücüler için çalışma başlatacaklarını söyledi.
Son ülkücülere özgürlük...
07 Ekim 2010 / 09:26 Güncelleme: 07 Ekim 2010 / 09:33

İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Üskül, 12 Eylül mağduru ve halen cezaevinde olan son ülkücüleri kurtarmak için çalışma başlatacaklarını söyledi

Meclis İnsan Hakları Komisyonu, 12 Eylül mağduru cezaevindeki son ülkücüler için harekete geçiyor. Komisyon Başkanı Zafer Üskül darbecilerin cezaevine gönderdiği ve yıllar sonra şartlı afla serbest kalan ülkücülerden, infazları yandığı için hala 12 Eylül mahkumu olanların özgür kalması için çalışma başlatacaklarını kaydetti.

ÜLKÜCÜLER KAPSAM DIŞINDA TUTULDU

BBP Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çayır Üskül’ü ziyaret ederek, ‘12 Eylül 1980 darbesinin sonuçlarının ortadan kaldırılması’ için destek istedi. Çayır, 12 Eylül yaptırımlarının halen devam ettiğini belirterek, o dönemde yargılanan arkadaşlarının bir çoğunun af, tecil ve geçici infaz sistemlerinden yararlanarak dışarı çıktığını belirtti. Çayır, “Ne yazık ki bir kısım ülkücü arkadaşlar bu kapsamın dışında tutulmuşlardır” dedi. Üskül de referandumda kabul edilen Anayasa değişikliğinin bu konuların çözümlenmesi için yol açtığını dile getirdi. Üskül “12 Eylül döneminde mahkemelerin, savcıların yargıçların baskı altında kaldığını biliyoruz. Yargı organına görev düşüyor. Daha önce yapılmış hataların giderilmesi için hiçbir zaman geç değildir. Aradan yıllar da geçse bu hataların düzeltilmesi için girişimlerde bulunulması gerekir” diye konuştu.
 

Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler