YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Son Şehzade'yi uğurladık
Son Şehzade'yi uğurladık
26 Eylül 2009 12:26
Geçtiğimiz gün hayatını kaybeden son Osmanlı Şehzadesi Ertuğrul Osman Osmanoğlu bugün toprağa verildi...

Bugün son yolculuğuna uğurlandı Ertuğrul Osman Osmanoğlu... Osmanlı İmparatorluğu yıkılmasa, 4. Osman olarak tahtta olacaktı... Ama imparatorluk çöktü; o da tam 64 yıl sürgün hayatı yaşadı... 64 yılın ardından ülkesine geri döndü... 80 yıl sonra da Türk vatandaşlığına geri alındı... Son Osmanlı Şehzadesi Ertuğrul Osman Osmanoğlu, hasretle geçen yılların ardından, son nefesini doğduğu topraklarda verdi...

Osmanlı Padişahlarından II. Abdülhamit'in, İstanbul'da vefat eden torunu Osman Ertuğrul Osmanoğlu'nun cenazesi, Sultanahmet Camii'nde öğleyin kılınan namazın ardından, II. Mahmut Türbesi Haziresi'nde toprağa verildi...

İŞTE CENAZE TÖRENİYLE İLGİLİ KANAL A'NIN ÖZEL YAYINI

97 YAŞINDA HAYATINI KAYBETTİ...

Osmanoğlu yaz tatili için geldiği Türkiye'de rahatsızlanınca Amerikan hastanesine kaldırıldı. Ancak tüm çabalara karşın böbrek ve solunum yetmezliği nedeniyle, 97 yaşında hayata veda etti.

Osmanlı İmparatorluğunun çöküş yıllarıydı. 18 Ağustos 1912'de, Osmanlı Padişahı Sultan 2. Abdülhamid'in bir torunu oldu. adını Osman Ertuğrul koydular. O, hanedanın sarayda doğan son şehzadesi olacaktı...

Osmanlı İmparatorluğu yıkılınca, Osman Osmanoğlu için de sürgün yılları başladı. Henüz 12 yaşındaydı. Baba Mehmed Burhaneddin Efendi, ailesini topladı; 3 Mart 1924'te Paris'e yerleşti. Artık Türkiye'ye girişleri bile yasaktı.

Son osmanlı, ailesi ile birlikte 1933 yılında Paris'ten Amerika'ya göç etti ve hayatının bundan sonraki yıllarını da burada geçirdi. İş hayatına atıldı, bir maden şirketi kurdu. Durumu iyiydi. Ama içinde hep bir boşluk vardı. Vatan hasreti çekiyordu...

Türkiye, 1974 yılında hanedan üyeleri için af çıkardı. Ertuğrul Osmanoğlu'nun bu karara tepkisi ise manidardı... Son Osmanlı "Biz, hiçbir zaman bir kabahat işlemediğimiz için, affa da ihtiyacımız yok" dedi.

Ama hanedan üyeleri bir bir o güne kadar göremedikleri ülkelerini ziyaret ettiler... Ertuğrul Osmanoğlu da ilk kez 1992 yılında, yani sürgün edilişinden tam 68 yıl sonra, vatanına geri döndü.

Af çıkmasına karşın son osmanlı hala vatansızdı. İçindeki burukluk geçmiş değildi. Beklediği haber, 2004 yılında geldi. Ertuğrul Osmanoğlu, eşi Zeynep Osmanoğlu ile geldiği Türkiye'de, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü, bu tarihten itibaren Türk vatandaşlığına alındı.

Ertuğrul Osmanoğlu, son olarak geçtiğimiz Ağustos ayında türkiye'ye geldi. Bu kez elinde Türk pasaportu vardı. Mutluydu. içinde yerini hiçbir şeyin dolduramadığı o boşluk artık kapanmıştı.

Ecel sanki onun bugünü görmesini istemişti. Zira türkiye'ye geldikten kısa bir süre sonra hastalandı, hastaneye kaldırıldı. Tam 97 yaşındaydı. 2. Abdülhamit ile yüz yüze gelmiş son insan, 750 yılık Osmanlı Tarihinde bu yaşa kadar yaşamış tek hanedan mensubuydu.

Son Osmanlı, 23 eylül'de, gözlerini bir daha açmamak üzere kapadı. Huzurluydu. Çünkü doğduğu topraklarda, doğduğu gibi bir Türk olarak hayata veda etti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler