YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Son rakam açıklandı
Son rakam açıklandı
25 Temmuz 2011 10:38
Başbakanlık, olaylar nedeniyle ülkelerinden kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler'in sayısının 15 bin 907 olduğunu açıkladı.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı(AFAD), ülkelerindeki olaylar nedeniyle bugüne kadar 15 bin 907 Suriyeli'nin Türkiye'ye geldiğini, bunlardan 7 bin 890'ının ülkesine döndüğünü, bugün itibarıyla Türkiye'de 8 bin 17 Suriyeli'nin bulunduğunu bildirdi.

Başbakanlık Basın Merkezinin internet sitesinde yer alan bilgi notuna göre, sınırın hemen ötesindeki Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarına, insani yardım faaliyetleri kapsamında, gıda yardımı yapılmaya devam ediliyor.

AFAD'ın verilerine göre, bugüne kadar Türkiye'ye gelen 15 bin 907 Suriyeli'den 7 bin 890'ı ülkesine döndü. Bugün itibarıyla Türkiye'deki Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı sayısı 8 bin 17.

24-25 Temmuz 2011 tarihlerinde 196 Suriyeli istekleriyle ülkelerine döndü, 49 kişi ise Türkiye'ye geldi. 30'u refakatçi 64'ü hasta olmak üzere toplam 94 kişi hastanede bulunuyor.

Türkiye'ye gelen Suriyeliler'in geçici barınmaları için seyyar mutfak, banyo, WC üniteleri, çocuk oyun parkları, ibadet alanları, eğitim, seyyar hastane ve diğer sosyal tesislerle Yayladağı'nda 2, Altınözü'nde 2, Reyhanlı'da 1, merkez ilçeye bağlı Apaydın köyünde 1 ve Karbeyaz Kuyubaşı'nda 1 olmak üzere toplam 7 çadırkent kuruldu.

İlgili kurum ve kuruluşlarca çadırkentlerde barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık ve haberleşme gibi hizmetler sunuluyor.

Ayrıca çadırkentte kalan Suriyelilere günlük olarak 3 öğün sıcak yemek verilmeye devam ediliyor.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler