YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Son Nazi yargı önünde...
İkinci Dünya Savaşı'ndan 64 yıl sonra Almanya, Yahudi soykırımının hesabını soruyor. 89 yaşındaki 'Korkunç Ivan' lakaplı gardiyanı yargılıyor. Biz de ise sanıklar hastanelerden ayrılmıyor....
Son Nazi yargı önünde...
01 Aralık 2009 / 10:30 Güncelleme: 01 Aralık 2009 / 10:30

İkinci Dünya Savaşı'nda 27 bin 900 Yahudi'nin Polonya'daki Sobibor Toplama Kampı'nda öldürülmesine suç ortaklığı etmekle suçlanan 'Korkunç İvan' lakaplı gardiyan John Demjanjuk, hakim karşısına çıktı. Nazizmin yargılandığı son büyük dava Münih Eyalet Mahkemesi'nde görülüyor.
Nazi avcısı Simon Wiesenthal Merkezi tarafından hazırlanan Nazi Savaş Suçluları Listesi'nin ilk sırasında yer alan Ukrayna kökenli vatansız Demjanjuk, mayıs ayında savaş sonrası yerleştiği ABD tarafından Almanya'ya iade edilmişti. Eski bir otomobil tamircisi olan 89 yaşındaki Demjanjuk, 6 aydır cezaevinde.

MEHMET HABERAL HALA HASTANEDE

Bir de bizdeki duruma gözatalım. Bunun için çok da uzağa gitmeye gerek yok. Hala görülmekte olan Ergenekon davası sanıklarından Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın durumu...

Ergenekon'da 'üst düzey yönetici' olmakla suçlanan Mehmet Haberal 'taburcu edilebilir' raporuna rağmen hastaneden ayrılmıyor.

Tutuklandığı 17 Nisan'dan bu yana İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü'nde yatan Haberal, enstitünün 46 gün önce verdiği 'sağlıklı, taburcu edilebilir' raporuna rağmen hastanede yatıyor.

Yani biz de ceza alıp almamayı bir yana bırakın sanıklar hakim karşısına dahi çıkmıyor...

Sadece Haberal mı? Yine Ergenekon sanıklarından Levent Ersöz'ün durumu da çok farklı değil.. Buna daha pek çok örnek eklenebilir.

Durum tabi ki aynı demiyoruz. Kişilerin suçları da aynı değil. Biz sadece iki örneği sizlerle paylaştık... İşte Almanya, işte Türkiye... Yorumunu siz yapın...

Basının büyük ilgi gösterdiği davayı izlemek için 250 gazeteci akredite oldu. Ancak gazeteciler için 68 yer ayrıldı. Demjanjuk'un suçlamalara karşı suskunluğunu koruması yüzünden davanın uzun sürmesi bekleniyor. Demjanjuk davası, savunma avukatlarının isteğine rağmen kamuya açık olarak görülüyor. Programa göre haftada en fazla üç duruşma yapılacak, duruşma süreleri 90 dakikayı geçmeyecek.

NUMARA YAPTI
JOHN Demjanjuk, dünkü duruşmaya üzerinde boynundan ayaklarına kadar uzanan bir battaniye ile tekerlekli sandalyede getirildi. Eski gardiyan, duruşma boyunca bilinci yerinde değilmiş gibi davrandı.

Tanıklar Sobibor'da ölenlerin çocukları
1943 yılının mart ile eylül ayları arasında Sobibor'da gardiyan olarak çalışan Demjanjuk, başta Hollanda kökenliler olmak üzere Yahudilerin gaz odalarında öldürülmelerine yardımcı olmakla suçlanıyor. İddia makamının elindeki doğrudan tanıklıklar, hayatta olmayan bazı Yahudilere ait.
Yaklaşık 30 kişiden oluşan müdahil taraftakilerin çoğu, Sobibor'da gaz odalarına gönderilen Yahudilerin çocukları. 'Korkunç İvan' lakaplı Demjanjuk hakkındaki iddiaları reddediyor ve Kızıl Ordu'da görev yaparken 1942'de esir düştüğünü, savaşı esir kamplarında geçirdiğini, savaştan sonra ABD'ye göç ettiğini ve Cleveland'da bir otomobil fabrikasında çalıştığını söylüyor.

İsrail'de idamdan  sıyırdı ama bu kez zor
DEMJANJUK, 25 Nisan 1988'de İsrail'de yargılanmış ve Treblinka Kampı'nda 'Korkunç Ivan' lakabıyla gardiyanlık yapmaktan ölüm cezasına çarptırılmıştı. Ancak daha sonra kimliği konusundaki şüphe nedeniyle beraat etmişti. Münih'teki iddia makamı ise bu kez emin görünüyor. Savcılığın elinde, Nazi SS birliklerince Demjanjuk adına çıkarılan kimlik kartı bulunuyor. Belge, Demjanjuk'un toplama kampı gardiyanlarının eğitim gördüğü Trawniki'den Sobibor'a gönderildiğine delil sayılıyor. Demjanjuk, suçlu bulunursa müebbet hapisle cezalandırılacak. İsrail mahkemesi ve geçmişi konusunda yalan söylediği için Amerikan vatandaşlığını geri alan Amerikan adaletine göre de, Demjanjuk Sobibor'da muhafızlık yaptı.

'Merhamet taşımıyoruz'
89 yaşındaki Demjanjuk'un duruşmasını izlemek için Sobibor'da yakınlarını kaybeden binlerce kişinin yakınları Münih'e akın etti. Dünyanın dört bir yanından Almanya'ya gelenler adalet istiyor. Ailesinin kemik iliği hastası olduğunu ve birkaç aylık ömrünün kaldığını iddia ettiği Demjanjuk için yakınlarını kaybedenler merhamet duymuyor. 'O zavallı yaşlı bir adam değil. Küçücük çocukları gaz odalarına gönderdi. Yaptıklarının cezasını' çekmeli' diyorlar.

İKİ TOPLAMA KAMPINDAN  KURTULAN COHEN: Adalet istiyorum
ANNESİ, babası ve erkek kardeşlerinin yaşamlarını yitirdiği Sobibor Toplama Kampı'ndan sağ çıkmayı başaran Robert Cohen de Münih'teki duruşmayı izlemeye gelenler arasındaydı. 64 yıl sonra adaletin yerini bulduğunu görmek isteyen 83 yaşındaki Cohen, 'Eğer Demjanjuk orada idiyse her gün 100'den fazla kişiyi öldürmüş demektir' diye konuştu. Daha sonra çeşitli kamplara gönderilen ve kolunda hala Auschwitz'de kazınan '174708' numarası bulunan Cohen 'Adalet istiyorum' dedi.

174708 Nolu
 // mucit48
Cohen adalet istiyorsan. Önce Zamanımızda israilin Filistinlilere uyguladığı Soykırıma engel olki geçmiştekininde hesabını sorabilesin....
01 Aralık 2009 13:07
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler