YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Son hac kafilesi dualarla uğurlandı
Son hac kafilesi dualarla uğurlandı
31 Ekim 2011 08:30
Türk hacı adaylarından kalan 3 binin bugün itibariyle kutsal topraklara geleceği, böylelikle intikalin tamamlanmış olacağı belirtildi.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Ekrem Keleş, Mehmet Emin Özafşar, Hac ve Umre Genel Müdür Vekili Ergün Yücel ile birlikte gazetecilerle sohbet toplantısı düzenledi.

Cidde ve Mekke’de oluşturdukları ekiplerin, havalimanlarındaki görevlilerle kurdukları iyi ilişkiler sonucu hacı adaylarının sıkıntı çekmesine engel olduklarını anlatan Keleş, Hac organizasyonundaki en zorlu görevlerden biri olan intikal işinin bugün itibariyle gelecek 3 bin Türk hacı adayı ile son bulacağını, artık Arafat’la ilgili hareket planları üzerine yoğunlaştıklarını kaydetti.

Keleş, konuyla ilgili ekipleri topladıklarını, Suudi Arabistan yetkilileri ile görüşmeler yaptıklarını ifade ederek, ''İnşallah hacı adaylarımızı sağlıklı şekilde Arafat’a çıkarıp, indireceğiz’’ dedi.

Keleş, bu yıl özellikle hanım hacı adaylarına yönelik yaptıkları kadın görevli uygulamasından çok iyi sonuç aldıklarını vurgulayarak, şunları söyledi:

''Hacı adaylarının yüzde 50’den fazlası kadın. Artık hanımlar eskiden olduğu gibi yemek yapsın, çamaşır yıkasın diye Hac’ca getirilmiyor, ancak uygulamada sıkıntılar oluyordu. Bu yıl kurduğumuz irşat ekiplerinde kafilelerde hanım görevli uygulaması yüz ağartıcı bir hizmet oldu. Hac’cın adabını anlattılar, dinamik bir irşat gerçekleşti.Türkiye’den itibaren her aşamada  yardımcı oldular. Bu görevliler konusunda uzman, birçoğu İlahiyat Fakültesi hatta bazısı doktorasını yapmış. Hem Mekke hem Medine’de sıkıntıların azalması bizi hayli sevindirdi.’’

Keleş, ayrıca diğer kafilelere giderek yardımcı olan kardeş kafile uygulamasından da çok iyi sonuçlar aldıklarını söyledi.

Hizmet kalitesi artıyor

Sağlık hizmetlerinin en iyi şekilde devam ettiğini, 14 poliklinik, 1 diş polikliniği, 42’şer erkek ve kadın yataklı servis, 18 acil ve 8 müşahede odasının Türk hacı adayları kadar diğer milletlerin hacı adaylarına da hizmet verdiğini anlatan Keleş, yemek hizmetlerinde de Mekke’de kaliteli Türk lokantaları ile anlaşarak süreleri uzun 2 öğün yemek verdiklerini, şehirlerarası ulaşımda da daha kaliteli otobüslerle anlaştıklarını kaydetti.

Keleş, hacılara giderken yük olmaması için kargo hizmetlerini de titizlikle yürüttüklerini, her biri 23 ton hurma ve hediyelik eşya taşıyan 45 tırın Türkiye’ye ulaştığını, 5-6 tırın da yolda olduğunu bildirdi.

74 bini Türkiye’den katılan 100 bin Türk hacı adayına 4 bin 580 görevli ile hizmet verdiklerini bildiren Keleş, başkanlıklarının hacıdan aldığını yeniden hacıya harcadığını, her yıl hizmet kalitesinin daha iyi olduğunu söyledi.

Keleş, bu yıl şimdiye kadar 21 Türk hacı adayının çeşitli nedenlerle hayatını kaybettiğini, Van depreminde hayatını kaybedenlerin de acılarını artırdığını sözlerine ekledi.

Keleş, bu arada Suudi Arabistan’da gelişen fen bilimlerinin bayram günlerinde sıkıntıyı azalttığını Türkiye ile Suudi Arabistan’ın Kurban Bayramını aynı gün kutlayacağına işaret etti.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Özafşar da, 300’ü aşkın hanım görevlinin, ibadette zorlanan hanım hacı adaylarına hem usul hem de rehberlik konusunda yardımcı olduklarını, şimdiye kadar 400’ün üzerinde farklı irşat programı yapıldığını, son olarak da önceki gün akşam Vanlı hacı adaylarına özel program yapıldığını bildirdi.

En büyük sorun servis

Hac ve Umre Genel Müdür Vekili Ergün Yücel ise en büyük sorunlarının servis olduğunu, bu yıl geçmiş yıllara göre çok iyi olsalar da yer sıkışıklığı nedeniyle evsahibi ülkenin de soruna çözüm bulmakta zorlandığını anlattı.

EN YAŞLI HACI ADAYI KUTSAL TOPRAKLARDA

Türkiye'nin en yaşlı hacı adayı olan 109 yaşındaki Leyla Özlahlan, ilerlemiş yaşına rağmen kutsal topraklarda ibadetini aksatmadan yerine getirmeye çalışıyor.

Beraberindeki 78 yaşındaki oğluyla geldiği kutsal topraklarda tavaf yapıp, dua ve ibadetlerde kendisinden çok daha genç olan kafilesindeki arkadaşlarından geri kalmamaya çalışan Leyla nine, umresini tamamlayıp, zaman zaman Mescid-i Haram'a gelerek dua ediyor. Leyla nine burada AA muhabirine yaptığı açıklamada bu yaşında kutsal topraklara gelmekten duyduğu mutluluğu anlattı.

''Allah'ın evine geldim daha ne isteyeyim, çok mutluyum'' diyen Leyla nine, tüm Müslümanların bu mutluluğu yaşamasını temenni etti.

Annesine refakat eden Şeyhmus Özlahlan (78) da bu yıl annesi, eşi ve kendisinin Hac'ca gitmek için müracaat ettiklerini ancak kurada isimlerinin çıkmadığını anımsattı.

Kurada isimleri çıkmadığında annesinin çok üzüldüğünü, ancak konuyla ilgili yapılan haberlerin ardından kamuoyunun annesinin durumundan haberdar olduğunu anlatan Özlahlan, daha sonra annesiyle birlikte Hac ve Umre Kurulu kararıyla kutsal topraklara gelmelerine izin verildiğini hatırlattı.

Masraflarının İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından karşılandığını, Şanlıurfa Milletvekili olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in de kendileriyle yakından ilgilendiğini dile getiren Özlahlan, ''Başkanımıza, Bakanımıza ve Diyanet İşleri Başkanına, ilgilenen herkese çok teşekkür ederim'' dedi.

Şeyhmus Özlahlan, bir kaç gün önce geldikleri kutsal topraklarda annesinin ibadetlerini aksatmadan yerine getirmeye çalıştığını da sözlerine ekledi.

''Belki de dünyanın en yaşlı hacı adayı''

Leyla ninenin bulunduğu kafilenin başkanı Siverek Müftüsü Ahmet Hilmi Yazar da Türkiye'nin en yaşlı hacı adayıyla birlikte kutsal topraklarda bulunmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Leyla ninenin Türkiye'nin en yaşlı hacı adayı olduğunu hatırlatan Yazar, ''Belki de dünyanın en yaşlı hacısı. Ama Leyla nine maşallah ilerlemiş yaşına rağmen bir çok yaşlı hacıdan daha iyi ibadetini yapabiliyor. İnşallah Hac'cını tamamlayarak, hacı olarak sağ salim evine götürürüz'' diye konuştu.

Türkiye'den Hac'ca müracaat eden en yaşlı hacı adayı olan ancak çekilen kurada ismi çıkmayan Leyla nine, AA muhabirinin konuyla ilgili yaşadığı üzüntüyü yansıtan haberinin ardından kamuoyunun dikkatini çekmişti.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler