YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Son fırsatı kaçırmayın!
Son fırsatı kaçırmayın!
25 Ağustos 2010 08:23
12 Eylül'deki referanduma 2 hafta kaldı. Nufüs cüzdanlarında TC Kİmlik numarası olmayanların oy kullanamaması nedeniyle vatandaşlar nufüs müdürlüklerine akın etti. Hal böyle olunca valilik iş yükünü azaltmak için ilginç bir hizmeti devreye soktu.

Referanduma iki hafta kala nüfus cüzdanlarında TC Kimlik numarası bulunmayanlar, nüfus müdürlüklerine akın etti.

Ankara Valiliği de nüfus dairelerindeki yoğunluğu bir nebze azaltacak bir hizmeti devreye soktu. Başkent'te 124 bin kişinin nüfus cüzdanında kimlik numarasının yazılı olmadığı ve bunların da Çankaya, Keçiören, Altındağ ve Yenimahalle ilçelerinde yoğunlaştığı tespit edildi. Bunun üzerine Valilik, 'Nüfus cüzdanı değiştirme ve yenileme noktası' yazılı minibüslerle hizmet vermeye başladı.

Özel olarak hazırlanan 4 minibüs, referandum gününe kadar sabah 09.00'dan gece 23.00'e kadar çalışacak. Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Türkiye'de 1 milyon 600 bin kişinin nüfus cüzdanında kimlik numarasının yazılı olmadığını hatırlatarak, "Bu, çok vahim bir durum. Kimlik numarası artık günlük hayatımızda her alanda kullanılıyor. Bankadan sağlık işlemlerine, eğitime kadar her yerde vatandaşlık numaramızla işlemlerimizi yapıyoruz. Biz de böyle bir hizmet sunduk." dedi. Uygulamanın Türkiye'de bir ilk olduğuna işaret eden Yüksel, devletin ilk defa masasından kalkarak vatandaşın ayağına gittiğini kaydetti. 74 yaşındaki Hüseyin Milli isimli bir vatandaş, yoğunluktan dolayı nüfus müdürlüklerine gidemediğini belirterek, "Ulus'ta dolaşırken böyle bir hizmeti gördüm. Nüfus cüzdanıma kimlik numaramı yazdırdım." şeklinde konuştu.

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler