YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Son düellonun galibi kim oldu?
ABD Başkanı Barack Obama ve Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Mitt Romney, dış politika konusunda kozlarını paylaşırken, gecenin kazananı olarak Obama gösterildi.
Son düellonun galibi kim oldu?
23 Ekim 2012 / 09:25 Güncelleme: 23 Ekim 2012 / 09:30

Obama ve Romney, CBS televizyonundan Bob Schieffer'in moderatörlüğünü yaptığı 90 dakikalık münazarada, dış politika konusunda tartıştı.

İki adaya, Amerika'nın dünyadaki rolü, Afganistan'daki savaş, İsrail ve İran, Ortadoğu'daki değişim süreci, terörizm ve Çin'in yükselişi şeklindeki 6 başlıkta sorular yöneltildi.

Programda, dış politika konusunda daha deneyimli olan Obama'nın kendine daha güvenli ve emin konuştuğu gözlendi.

İlk açık oturumdakinin aksine, hem Romney konuşurken hem de kendisi konuşurken sürekli rakibine bakan, zaman zaman doğrudan Romney'ye hitap eden veya sorular soran Obama'nın bu açık oturumdaki taktiği, Romney'nin değişen söylemlerini vurgulamak oldu.

Münazarada tartışılan hemen her konuda Romney'nin ön seçimlerde farklı, seçime az süre kala farklı yaklaşımlar sergilediğini söyleyen ve hatta Romney'nin cümlelerinden alıntılar yapan Obama, rakibini dış politika konusunda zayıf ve yetersiz göstermeye çalıştı ve Romney'yi kendi sözleriyle iğneledi.


-''Barışçıl'' Romney-


Romney ise program boyunca Amerikalıları, Obama yönetimi altında ABD'nin gücünün ve liderliğinin azaldığına ikna etmeye odaklandı.

Romney'nin daha önce katılmadığı veya farklı yön çizdiği gibi görünen konularda, bu kez Obama'ya katılması dikkatlerden kaçmazken, Amerikan medyasında Romney'nin Obama'ya gereğinden fazla katıldığı yönünde eleştirilere rastlandı.

Romney'nin dış politikası, kampanya döneminde, önceki başkan George W. Bush yanlısı ve daha ''şahin'' tablo çizdiği eleştirilerine neden olurken Romney'nin bu son açık oturumda defalarca ''barışın'' altını çizmesi dikkate değerdi. Romney'nin, ''barışçıl dünya istiyoruz'', ''barışçıl prensipleri teşvik eden liderlik göstermeliyiz'' gibi sözleri dikkati çekti.


-Anketlere göre kazanan Obama-


Programda, konu dış politika olmasına rağmen, iki adayın birçok kez konuları iç politikaya çekmeye çalıştığı ve ekonomi, eğitim, enerji, ticaret gibi konuları gündeme getirdiği gözlendi.

Program sonrasında Amerikan medyasınca yapılan anketlerde Obama, gecenin ''kazananı'' oldu.

CNN'in anketine göre, açık oturumda Obama'nın daha iyi performans gösterdiğini söyleyenlerin oranı yüzde 48 olurken, ''Romney'' diyenlerin oranı yüzde 40 oldu.

CBS'in anketinde de Romney yüzde 23, Obama yüzde 53 oy aldı.

Böylece, ilk açık oturumda Romney güçlü performans sergilerken, son iki münazarada Obama daha başarılı bulundu. aa

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler