YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Son dakika... Musul operasyonu başladı
Irak Başbakanı İbadi, Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonunun başladığını duyurdu.
Son dakika... Musul operasyonu başladı
17 Ekim 2016 / 07:27 Güncelleme: 17 Ekim 2016 / 08:32

İbadi, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonunun başladığını belirterek, kent merkezine sadece ordu ve polis güçlerinin gireceğini söyledi.

"GÜVENLİK GÜÇLERİYLE DAYANIŞMA İÇİNDE OLUN"

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonuyla ilgili, Musul halkının güvenlik güçleriyle dayanışma içerisinde olmalarını istedi. 

İbadi açıklamasında, operasyona katılacağı belirtilen ve tüm hazırlıklarıyla cephelere konuşlandırılan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Peşmerge güçlerinden, Türkiye'nin eğittiği Musullu yerel güçlerden oluşan Ninova Muhafızları'ndan ve Şii milis gücü Haşdi Şabi'den söz etmedi.

İbadi'nin yanında ülke Genelkurmay Başkanı Osman Ganimi başta olmak üzere dokuz üst rütbeli subay yer aldı. 

PEŞMERGELER KARA HAREKATINA BAŞLADI

Musul'u kurtarmak için Hazır Cephesi'nde konuşlanan Peşmerge güçleri ve ABD topçu birlikleri, farklı cephelerde DEAŞ hedeflerini vurmaya başladı.

Musul kent merkezinin 40 kilometre doğusunda bulunan Hazer Cephesi'ndeki Zerdek Dağı ve Hasanşam köyüne konuşlanan Peşmergeler ve ABD topçu birlikleri, DEAŞ hedeflerini karadan vuruyor. Operasyonda öncü gücün Peşmergeler olduğu görüldü. Irak ordusunun Peşmergenin açtığı alanda arkadan ilerleyeceği ifade edildi.

Operasyonda ilk hedefin Musul'a bağlı Hamdani'ye ve Karakuş ilçelerinin DEAŞ'tan temizlenmesi olduğu kaydedildi. Bölgeden ağır makineli tüfek sesleri geldiği ve Peşmerge güçlerinin kara harekatına başladığı belirtiliyor.

DAEŞ KARŞILIK VERİYOR

DAEŞ'in Peşmergelere ağır silahlarla karşılık verdiği kaydedildi.

Bu arada DEAŞ militanlarının, koalisyon uçaklarının görüş alanını daraltmak için lastikler yaktığı ve hendeklere doldurulan ham petrolü ateşe verdiği belirtildi. Bu nedenle Musul'a yakın bölgelerde gökyüzünde simsiyah bulutların oluşması dikkati çekti.

Türk gazetecilerin de aralarında olduğu çok sayıda gazeteci operasyonu takip etmek için bölgede. 

3 KOLDAN SALDIRIYORLAR

Irak ordusu ve Peşmerge güçleri konuşlandıkları Hazır cephesinden, Musul'daki terör örgütü DAEŞ'a üç koldan saldırıyor. Musul'a sabah saatlerinde girilmesi beklenirken, koalisyon ülkelerine ait savaş uçakları da DAEŞ hedeflerini havadan vurarak operasyona destek verecek.

5 CEPHEDE 18 BİN PEŞMERGE
Musul'un kuzey, doğu ve güney bölgelerinde Peşmerge'nin 5'e yakın cephesi var. Farklı cephelerdeki operasyonlara 15 bin ila 18 bin Peşmerge'nin katılması bekleniyor. 

Musul'un 40 kilometre doğusundaki Hazır cephesinden üç koldan başlatılan operasyon kapsamında Hristiyanların yoğun yaşadığı Hamdaniye ilçesinin kurtarılması hedefleniyor.

foto-367.jpg

"KISA BİR SÜRE İÇİNDE SALDIRACAĞIZ"

Hazır cephesindeki Peşmerge komutanlarından Albay Seyit Hajar, AA'ya yaptığı açıklamada, Musul'un güneydoğu ve doğusuna konuşlanan Peşmerge güçlerinin, kısa süre içerisinde üç koldan DAEŞ hedeflerine saldıracağını belirtti.

OPERASYONDAN DETAYLAR

Üç ayrı merkezden yönetilen operasyonun ana üssünün Kuveyt olduğu belirtiliyor. Irak'ta da farklı harekat merkezleri bulunuyor. Bağdat'ta ise Irak Başbakanı İbadi'nin de operasyonu takip ettiği ortak harekat merkezi var.

Yetkililer, Peşmerge güçleriyle eş güdümü sağlamak için Erbil'de de bir üs olduğunu ifade ediyor. Mahmur'da ise Ninova kurtarma harekat merkezi bulunuyor. 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler