YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Son 2 yaralımız da geldi
Son 2 yaralımız da geldi
04 Haziran 2010 17:45
Tüm dünyanın tepkisini çeken kanlı saldırının mimarı İsrail'de hiç yaralımız kalmadı

İsrail askerlerinin saldırısında yaralanan Türk vatandaşlarının tamamı Türkiye'ye getirildi. Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde toplam 24 hasta bulunuyor, 3'nün hayati tehlikesi devam ediyor. Uğur Süleyman Söylemez'in beyin ameliyatının başarılı geçtiği belirtilirken, hafif yaralı vatandaşlar pazartesiden itibaren taburcu edilecek.
  

İsrail'de kalan son iki yaralı da akşam saatlerinde Ankara Atatürk Araştırma ve Eğitim Hastanesi'ne getirildi. İsrail'de tedavileri devam ettiği için sona bırakılan Çelebi Bozan ile Osman Kurt, Sağlık Bakanlığı'na bağlı ambulans uçaklarla Türkiye'ye getirildi. Her iki yaralı da yoğun bakıma alındı. Çelebi ile Kurt'un göğüslerinden silah darbesi aldıkları belirlendi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, şuurları açık olan yaralıların, ağrılara karşı uyutulduğunu ifade etti.
  

Bakan Akdağ, yaralıları Etimesgut Askeri Havaalanı'nda karşıladı. Yaralılarla birlikte hastaneye gelen Bakan Akdağ, hastane doktorları ile birlikte, yaralıların ilk durum tespiti yaptı. Durum tespitinin ardından Bakan Akdağ gazetecilere bilgi verdi. Son gelen 2 yaralı ile hastanede toplam 24 yaralının bulunduğunu, bunlardan 7 tanesinin yoğun bakımda olduğunu, yoğun bakımda bulunanlardan da 3 kişinin hayati tehlikesinin devam ettiğini açıkladı.
 

Öğlen saatlerinde hastaneye getirilen ve doktorlarca beyin ameliyatı yapılan Süleyman Söylemez isimli vatandaşın ameliyatının başarılı geçtiğini ifade eden Akdağ, hastanın yine de hayati tehlikesinin bulunduğunu aktardı. Akdağ, Söylemez'in 'beyin ölümünün gerçekleştiği' yönünde çıkan haberlerin doğru olmadığını da söyledi. Normal serviste yatan hastaların ise iyi olduklarını açıkladı.
  

Akdağ bundan sonraki süreçte, hastaneden yapılacak bilgilendirmelerin hasta hakları çerçevesinde gerçekleşeceğini ve hastaların isimlerinin kullanılmayacağını söyledi. Akdağ, ilk açıklamalarda, hasta yakınlarının uzakta olması ve onların da haberdar edilmesi gerekliliği sebebi ile hastaların ismi kullanılarak bilgilendirme yapıldığını aktardı. Akdağ, tüm yaralıların yakınlarının hastanede bulunduğunu, hastaları ile ilgili bilgileri hemen aldıklarını söyledi. Kamuoyuna hastaların isminin verilerek bilgilendirme yapılmayacağını dile getirdi.  
  

Akdağ'ın verdiği bilgilere göre, yaralı nakil işlemleri için 1'i jet, diğeri pervaneli olmak üzere 2 adet Sağlık Bakanlığı ambulans uçağı, 2 adet de Türk Hava Kuvvetleri'ne ait uçak görev yaptı. Sağlık Bakanlığı uçakları 3 sefer yaptı. Bakanlığın uçaklarının yoğun bakım üniteleri daha kapsamlı olduğu için ağır yaralılar bu uçaklarda taşındı. Daha hafif yaralılar isi THK uçakları ile taşındı. Uzman doktor, uzman hemşire, sağlık memuru ve teknik personel olmak üzere yaklaşık 20 kişi seferlerde görev yaptı.
  

Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Metin Doğan da durumu iyi olan hastaların, 7 Haziran'dan itibaren taburcu edileceğini söyledi.  CHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler