YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Somali'ye destek ekonomiye eleştiri
MHP'nin gündeminde de açlıktan kırılan Somali'ye yapılan yardımlar vardı. MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Somali'ye yapılan ayardımları desteklediklerini söyledi. Ancak ekeomik gidişatı ise eleştirdi...
Somali'ye destek ekonomiye eleştiri
23 Ağustos 2011 / 11:16 Güncelleme: 23 Ağustos 2011 / 11:17

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, ''Türkiye, giderek genişleyen küresel ekonomik krizin tehdidi altına girerken, ülkeyi yönetenler, ibret verici bir zihin bulanıklığı ve şaşkınlık içindedir'' dedi.

Yalçın, yaptığı yazılı açıklamada, ülkenin ekonomik yapısının her geçen gün bozulduğuna öne sürdü. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''Kriz bu defa teğet bile geçmeyecek'' diye ısrarla halkı rahatlatmaya çalıştığına işaret eden Yalçın, şunları kaydetti:

''Ekonominin dümenini tutamayan hükümet üyeleri, birbirini nakzeden açıklamalarını sürdürürken, para piyasaları güçlü ve dayanıklı bir ekonomide görülmeyecek ölçüde dengesiz ve istikrarsız hale gelmiştir. Altın ve dövizdeki fiyat artışı adeta at başı gitmektedir. Borsadaysa spekülatif iniş ve çıkışlar endişeyle izlenmektedir. İstikrarsızlık, piyasaların ateşini yükseltmiştir. Merkez Bankası verilerine göre Haziran ayında cari açık, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 50 oranında artmıştır.

Türkiye, giderek genişleyen küresel ekonomik krizin tehdidi altına girerken, ülkeyi yönetenler, ibret verici bir zihin bulanıklığı ve şaşkınlık içindedir. AKP'nin yönetim kademesinde her kafadan bir ses çıkmaktadır.''

Semih Yalçın, bu güvensiz ortamın, geleceğe dair kaygıları daha da artırdığını ileri sürerek, ''Ekonomi gemisi karaya oturan AKP hükümetiyse, akılcı çözümler bulup tedbir almak yerine kendisine hayali bir rota tayin etmekte, gündemi saptırmaktadır. Nitekim başta Suriye olmak üzere bölge ülkelerinde meydana gelen olaylar, Türkiye'nin ana meselesiymiş gibi sunulmakta, gerçekçi olmayan bir dış politika yaklaşımıyla kamuoyu meşgul edilmektedir'' ifadelerini kullandı.

Yalçın, açıklamasını şöyle sürdürdü:

''AKP kurmaylarını bu yanlışa iten, kendi oluşturdukları uluslararası anaforda çırpınan küresel güçlerin Türkiye'yi de aynı sarmala çekme hesaplarını görmemeleri, görmek istememeleridir. Son günlerde Başbakan ve özellikle Dışişleri Bakanı'nın bölgesel sorunlarla ilgili açıklamaları, suya yazı yazmaya benzemektedir. AKP hükümetinin dış politikada sergilediği tutum, Türkiye'nin bölgesel çıkarları açısından tehlikelidir.

Tayyip Erdoğan yönetimindeki hükümetin üyeleri; terör, işsizlik ve yaklaşan ekonomik buhran gibi Türkiye'nin gerçek meselelerini unutturmak, davulun çıkardığı gümbürtüye benzeyen içi boş ve hamasi beyanlarla ekonomideki tehlike çanlarının sesini bastırmak istemektedir. Türkiye'nin millete acı veren gündemini değiştirme çabaları, giderek tırmanan ve tehlikeli surette artan terör eylemleri karşısında AKP hükümetinin çaresizliğini, aczini ve beceriksizliğini örtmeyecektir.''

''SOMALİ'YE YAPILAN YARDIMLARI DESTEKLİYORUZ''

Semih Yalçın, hükümetin Somali'ye yaptığı yardımları da desteklediklerini bildirdi. Yalçın, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

''Başta Başbakan Erdoğan olmak üzere AKP'nin bütün önde gelenleri Afrika'nın bir bölümünü etkisine alan açlık sorununu dillerine dolamışlardır. Türk milletinin kadirşinaslığı ve 'Komşusu açken tok yatan bizden değildir' düsturuyla komşu kıtadaki kardeşlerine el uzatması, övgüye değer bir harekettir. Bu konuda sürdürülen kampanyaları tüm kalbimiz ve teşkilatlarımızla desteklemeyi görev biliyoruz. Ancak, bu mesele, Türkiye'nin terör gibi en önemli gündem maddesinin unutturulmasına vesile olmamalı ve iktidar tarafından istismar konusu yapılmamalıdır. Evimizdeki yangın söndürülmeden başkalarına yapacağımız yardım ve desteklerin çoğu sembolik ve göstermelik kalacaktır.

İç sorunların açtığı yaraları küresel güçlerin yaktığı açlık ateşiyle dağlamaya çalışmak, millete daha çok acı vermekten öteye geçmeyecektir. Bilinmelidir ki dış dünyadaki gelişmeler bahane edilerek Türkiye'nin güvenlik sorununun unutturulmasına müsaade etmeyeceğiz.'' (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler