YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Somalili korsanlar Türk armatör Yalçın Sabancı’ya
Somalili korsanlar Türk armatör Yalçın Sabancı’ya
Somalili korsanlar Türk armatör Yalçın Sabancı’ya
31 Ekim 2008 / 19:15 Güncelleme: 31 Ekim 2008 / 00:00

Somalili korsanlar Aden Körfezi’nde Türk armatör Yalçın Sabancı’ya ait Marshall Adaları bayraklı M/V Yasa Neslihan adlı ticari gemiyi kaçırdı. Önceki gün saat 12.30’da botlarla yanaştıkları gemiye çıkan Somalili 73 korsan, gemideki mürettebatın serbest bırakılması için 5 milyon dolar fidye talebinde bulundu. Kanada’dan Çin’e 77 bin ton demir cehveri taşıyan Yasa Denizcilik’e ait gemideki 20 Türk mürettebatın kurtarılması için Dışişleri Bakanlığı’nın girişimiyle bölgede bulunan NATO güvenlik güçleri devreye girdi.


2 mil açıktan izlerken, dün öğle saatlerinde helikopterler üzerinde tur attı. Korsanların geminin yerinin belirlenmemesi için güverteye jammer tipi bir sinyal bozucu yerleştirdiği belirtiliyor. 225 metre uzunluğundaki M/V Yasa Neslihan isimli gemide personel bulunduğu için güvenlik güçleri doğrudan müdahale edemiyor. Yasa Denizcilik Şirketi Hukuk Müşaviri avukatı M. Fehmi Ülgener, “Firmamız, özellikle personelin can güvenliği için her türlü tedbiri almaktadır” dedi.


12 GEMİ ELLERİNDE


Uluslararası ticari taşımacılık açısından kilit noktalardan biri olan Somali’de, son bir yılda korsanlık faaliyetlerinde büyük artış görüldü. Somali açıklarında ocak ayından bu yana 73 gemi korsanların saldırısına uğradı. Korsanlara 30 milyon doları aşkın fidye ödendi. Şu an Türk armatöre ait M/V Yasa Neslihan gemisi ile birlikte 12 gemi 200’ü aşkın mürettebatıyla korsanların elinde bulunuyor. Geçtiğimiz eylül ayının sonlarında Ukraynalı bir armatöre ait Beliza bayraklı silah yüklü bir şilep korsanlar tarafından kaçırılmıştı. Bu eylemin ardından NATO, deniz korsanlarıyla mücadele kararı almıştı. BM Güvenlik Konseyi Somali karasularına savaş gemilerinin girmesine izin veren karar almıştı. Ticari gemilerin 200 deniz milinden daha fazla Somali’ye yaklaşmamaları tavsiye ediliyor.


5 milyon dolar fidye istiyorlar


Türk armatöre ait geminin bırakılması için 5 milyon dolar isteyen Somalili korsanların kaçırdığı gemi ve diğer deniz taşıtları, genellikle sahil kasabası Eyl’e yanaştırılıyor. Büyük bir kargaşanın hakim olduğu kasaba, lüks hayata adapte olmaya çalışan iyi giyimli, hatta kravatlı, dizüstü bilgisayar kullanan, kıyıya kruvazörlerle yanaşan korsanlara ev sahipliği yapıyor. Korsanların büyük bölümünü, yarı özerk bir statüye sahip Puntland bölgesinden gelen Somalililer oluşturuyor. Kaçırılan deniz taşıtlarının fidye değeri, 300 bin-1,5 milyon dolar arasında değişiyor. Kasaba ekonomisini, fidyeden elde edilen gelir ayakta tutuyor. Kasabada, kaçırılan gemilerin mürettebatına hizmet için açılmış restoranlar dahi bulunuyor, konforlu konutlar inşa ediliyor, insanlar lüks otomobillere biniyor. Korsanların geçen yıl 30 milyon doları aşkın fidye aldığı sanılıyor. Bu, Puntland’a ayrılan devlet bütçesinden daha fazla.


NATO gemileri devriye geziyor


Avrupa ile Asya ve Ortadoğu’yu birbirine bağlayan deniz trafiğinin yoğun olduğu Aden Körfezi’nden her yıl 20 bin ticari gemi geçiyor. Bölgede güvenliği sağlamak için aralarında Türk donanmasına ait Gökova adlı geminin de bulunduğu 7 savaş gemisi Somali açıklarında devriye geziyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler