YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Somali'den ilk açıklama...
Açlığın ve kıtlığın şehri Somali'yi yakından görmek oradaki insanların neler yaşadığını yerinde hissetmek için Sonali'ye giden başbakan erdoğan oradan ilk açıklamasını yaptı...
Somali'den ilk açıklama...
19 Ağustos 2011 / 15:50 Güncelleme: 19 Ağustos 2011 / 16:06

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Aslında burada yaşanan dram uygarlığın, çağdaş değerlerin test edilmesidir. Bizim bütün dünyaya anlattığımız, altını çizerek söylemek istediğimiz şudur; Batılı değerlerin içi boş bir retorik olmadığını ispatlamak için uygar dünya, bu testi başarıyla atlatmak zorundadır'' dedi.

Erdoğan, ''İnsanlığın şeref ve haysiyeti için bu çağda yaşayan herkes bu testi başarıyla geçmek zorundadır. Tek tek bütün vicdanlara seslenmek istiyorum; dünyanın geri kalan alanlarındaki annelere ve babalara seslenmek istiyorum; Lütfen, parklarda neşe içinde güle oynaya vakitlerini geçiren çocuklarınızın hakkının buradaki çocuklar için de geçerli olduğunu unutmayın'' diye konuştu...

Erdoğan, ''Buradan ülkeme de sesleniyorum; bazı kuru dedikodular var. Yani 'Türkiye'de açlar, sefiller varken, Somali'de ne iş var' gibi yaklaşımlar ortaya koyanlar var. Onlara tavsiye ederim, gelip şöyle Somali'yi bir gezsinler'' dedi.

Başbakan, ''Somalili annelerin, babaların yürekleri yangın yeri. Bu yangını söndürmek aslında mümkün. Bizler, Türkiye olarak, acaba diğer ülkeler 'ne der' bunu beklemiyoruz'' diye konuştu..

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler