YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Somali Konferansı sona erdi
55 ülke Somali için bir araya geldi
Somali Konferansı sona erdi
22 Mayıs 2010 / 21:56 Güncelleme: 22 Mayıs 2010 / 22:34

Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Ahmed, ''BM İstanbul Somali Konferansı''nın gerçekten çok özel bir konferans olduğunu belirterek, ''Buradan çok başarılı bir şekilde çıktık. Bu da Türkiye Cumhuriyeti'nin ve BM'nin gücünü göstermektedir. Konferans, Somali hükümetine ve halkına yeni bir ufuk açmaktadır'' dedi.

''BM İstanbul Somali Konferansı'' sonunda düzenlenen basın toplantısında konuşan Ahmed, konferansın düzenlenmesinde emeği geçen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun ve diğer ülke yetkililerine teşekkür etti.

Türk halkına ve hükümetine ev sahipliği için teşekkürlerini sunan Ahmed, ''Gerçekten çok özel bir konferans oldu ve buradan çok başarılı bir şekilde çıktık. Bu da Türkiye Cumhuriyeti'nin ve BM'nin gücünü göstermektedir. Konferans, Somali hükümetine ve halkına yeni bir ufuk açmaktadır'' diye konuştu.

Krizi Somali halkının yaratmadığını ifade eden Ahmed, uluslararası toplumdan, Somali'deki tehlikeye dikkat çekilmesi ve tehlikenin sona erdirilmesi konusunda destek istedi.

Özellikle Türkiye'nin Somali halkıyla yakından ilgilendiğini, bunda iki ülke arasındaki tarihi ilişkilerin öneminin büyük olduğunu anlatan Ahmed, ''Türk hükümetinin girişimini övgüyle anmak istiyorum. Somali hükümeti, Türk hükümeti şu andaki durumu sona erdirmek için birlikte çalışacaktır'' dedi.

Ahmed, bir gazetecinin, ''Konferans pratikte bir şeyler verdi mi?'' sorusuna karşılık, Somali'ye verilen vaatler bulunduğunu, bunların pratiğe dönüşmesi gerektiğini belirterek, ''Bunlar uygulanmaya başladı, ancak istenildiği gibi değil. Uluslararası düzeyde uygulamaya geçeceği konusunda işaretler var, bu da bizi mutlu etmektedir'' şeklinde konuştu. 


-''SOMALİ'NİN UNUTULMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ''-


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da bir gazetecinin, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, talep gelmesi durumunda Türkiye'nin Somali güçlerine eğitim vereceğini belirtti. Az önce iki ülke arasında imzalanan 'Askeri bilimsel, teknik eğitim işbirliği çerçeve anlaşması'nın böyle bir taleple ne kadar ilgisi var'?'' sorusuna, şu yanıtı verdi:

''Sadece Türkiye olarak değil, masa etrafında toplanan bütün ülkeler, Somali'deki güvenlik güçlerinin takviye edilmesi konusunda prensip kararına vardık. Gerçekten bugünkü güvenlik şartlarının iyileştirilmesi dışarıdan destek olmadan zor görülüyor. Bu bakımdan biz gerekli güvenlik güçlerinin yetiştirilmesi bağlamında gerekli desteği vermeye hazır olduğumuzu her zaman söyledik. Böylece Somali'de istikrarın sağlanmasına katkıda bulunuruz. Çerçeve anlaşması da prensipte buna dönüktür. Ancak bunun teknik çalışmaları ayrıca yürütülecektir.''

Yabancı bir gazetecinin sorusunu Somali dilinde sorması ve sorunun simultane çevrilememesi salonda gülüşmelere neden oldu. Davutoğlu bunun üzerine, ''Kalbimizden Somali dilini konuşuyoruz'' diye espri yaptı.

Davutoğlu, bir başka soru üzerine, bütün imkanlar kullanılarak Somali'ye yardım edileceğini yineleyerek, ''Güvenlik konusunun iyileştirilmesi çok önemli. O konuda çalışmaları sürdüreceğiz. Geçen sene yapılan donörler konferansında Türkiye 2 milyon dolar taahhütte bulunmuş bu sene için. Bunun yüzde 60'ı kullanıldı. Önümüzdeki dönemde sadece bununla yetinmeyeceğiz. Yarın yapılacak iş adamları toplantısında, iş adamlarımızı Somali'de iş imkanları oluşturmaya ve iş yapmaya teşvik edeceğiz. Güvenlik şartlarının iyileştiği yerde TİKA üzerinden Somali'de tarımın ve hayat şartlarının iyileştirilmesi konusunda kapsamlı projeler düşünüyoruz. Alana girmek ve çalışmak için güvenlik şartlarının iyileştirilmesi büyük önem taşıyor'' diye konuştu.

Somali'ye siyasi desteklerini sürdüreceklerini belirten Davutoğlu, ''Her platformda Somali konusunun gündemde olması ve uluslararası toplumun bugün olduğu gibi Somali'ye dikkatlerini çekmesi için her fırsatı değerlendireceğiz. Somali'nin unutulmasına izin vermeyeceğiz. Somali halkının, bütün insanların hak ettiği güvenliğe, özgürlüğe ve refaha kavuşması için siyasi desteğimizi her zaman sürdürmeye devam edeceğiz. Ekonomik kalkınma projelerini de Afganistan'da yaptığımız gibi kapsamlı hale getirmeyi düşünüyoruz.''

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye'nin her zaman Somali halkının yanında olacağını ve Somali'deki güvenlik ve ekonomik durumun düzelmesi için katkıda bulunacağını tekrar taahhüt ettiklerini vurgulayarak, ''İnşallah Somali halkı, parlak bir geleceğe sahip olacaktır. Yeter ki birliğini muhafaza etsin ve iç gerilim, çatışmalara izin vermesin'' diye konuştu. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler