YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Soma'dan kahreden haber: 157 ölü, 75 yaralı!
Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki özel bir şirkete ait kömür ocağında trafo patlaması nedeniyle yangın çıktı. Ocakta çok sayıda işçinin mahsur kaldığı bildirildi.
Soma'dan kahreden haber: 157 ölü, 75 yaralı!
13 Mayıs 2014 / 15:00 Güncelleme: 14 Mayıs 2014 / 06:07

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı saat 23:55 sıralarında yaptığı açıklamada madende 75 yaralı ve 157 kaybımız olduğunu söyledi.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün: '157 ölü var! Muhtemel sebebi karbonmonoksit zehirlenmesi…' dedi.

AFAD'dan son yapılan açıklamada ölü sayısının 17'ye yükseldiği bildirildi. 11 işçi yaralı 200'ün üzerinde işçi mahsur...

Maden-İş Sendikası Başkanı Tamer Küçükgencay'dan alınan bilgiye göre ise ölü sayısı 20'nin üzerinde...

OLAY YERİNDEN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Ölü sayısı artıyor

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’ye ait madende bugün öğleden sonra trafo patlamasının ardından çıkan yangınla başlayan facianın boyutları giderek büyüyor. Patlama ve yangının olduğu maden ocağında kurtarma çalışmaları devam ederken zaman geçtikçe ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. Kurtarma çalışmalarına katılan bir görevli 20 kişinin cesetlerini çıkardıklarını söyledi.

Yakınlarından umutla haber bekleyen ve sinirleri gerilen işçi yakınlarından fenalaşanlar, bayılanlar oldu. Bunlara da sağlık görevlileri müdahale etti. Hastaneye gelen bazı ambulansların kapılarına açmadan buradan ayrıldığı dikkat çekerken, bunlarda ölen madencilerin cesetlerinin olduğu belirtildi.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, uçakla Balıkesir’e geldi, oradan da karayoluyla Soma’ya geçti. Üzgün ve gergin olduğu yüz hatlarından belli olan Bakan Taner Yıldız gazetecilerin soruları üzerine, "Açıklamayı orada yapacağım" dedi.

AFAD: 17 ölü, 11 yaralı, 200 mahsur

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı’ndan Soma’daki maden kazası ile ilgili saat 21.30’da yapılan açıklamada, 17 işçinin yaşamını yitirdiği, kurtarılan 19 işçiden yaralı olan 11’inin tedaviye alındığı, 200’ün üzerinde madencinin ocakta mahsur kaldığı belirtildi.

Kurtarma çalışmalarının 288 personel ile sürdürüldüğü kaydedilen açıklamada, ekiplerin 4 jeneratör, 1 aydınlatma seti kullanarak içeriye sürekli temiz hava verildiği kaydedildi.

AFAD iletişimde sıkıntı yaşanmaması için mobil baz istasyonları kurdurulduğunu belirtti.

 

 

DHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler