YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Soma'da sabotaj şüphesi artıyor!
Soma'da sabotaj şüphesi artıyor!
16 Mayıs 2014 14:19
Soma’da yaşanan maden faciasının neden kaynaklandığı henüz tespit edilemezken, uzmanlar sabotaj ihtimali üzerinde duruyor.

Soma faciasının nasıl meydana geldiğiyle ilgili henüz yetkililerden resmi bir açıklama gelmezken, olayın sabotaj ihtimali kuvvetleniyor. Uzmanlar Soma’da büyük bir sabotajın olabileceği görüşü üzerinde duruyorlar.

"Böyle bir madende facia olması kafa karıştırıyor" 

Emniyet İstihbarat eski Başkanı Bülent Orakoğlu, “Olayın sabotaj olup olmadığını öğrenebilmek için olayın nereden kaynaklandığını patlama varsa nasıl olduğunu öğrenmemiz lazım” dedi.

Orakoğlu olaya şüphecilikle de yaklaşılması gerektiğini belirtti. Madenle ilgili söylenenlere dikkat çeken Orakoğlu, “Olayın meydana geldiği maden ocağı Türkiye’nin en iyi maden ocaklarından biri olduğu, ocağın içindeki makinelerin ve kullanılan gereçlerin yanmayan maddeden üretildiği belirtiliyor.

Ayrıca bu madende güvenliğinde çok üst düzeyde olduğu ve ocağın öğrencilere uygulamalı ders olarak gösterildiği söyleniyor. Böyle bir durumda patlama oluyor ve yanıyorsa burada şirketin ihmalkârlığından bahsedebilinir, sabotaj iddiaları burada daha güçlenir” açıklamasını yaptı.

Soma ve cumhurbaşkanlığı seçimleri

Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi ortama da dikkat çeken Bülent Orakoğlu, Cumhurbaşkanlığı seçim sürecini hatırlattı. Başbakan Erdoğan’ın köşke çıkmasını engellemek isteyen karanlık ve paralel güçleri işaret eden Orakoğlu Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olduğunda Türkiye’nin başkanlık sistemine geçeceği ve bu durumun birileri rahatsız ettiğini belirtti.

Orakoğlu şöyle konuştu:

“Sabotaj durumunu Türkiye’nin içinde bulunduğu ortam güçlendiriyor. Önümüzde Cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Bu seçimler Türkiye’nin kurtuluşu olarak görüldüğü için bunun önü de kesilmek isteniyor. 2 hafta sonra da Gezi Parkı eylemlerinin yıl dönümü. Bu durumda böyle bir olayın meydana gelmesi kafa karıştırıyor ve ‘olay sabotaj mı?’ diye beni düşünceye sevk ediyor.”

Sabotaj ihmalkarlık

Kültürel Genetik Araştırmaları Düşünce ve Teşhis Platformu Onursal Başkanı Dr. Deniz Şar ise böyle bir durumda sabotaj iddialarına dikkatli yaklaşılması gerektiğini belirtti. Şar sabotaj iddialarının maden sahibi şirket tarafından da çıkarılabileceğini ileri sürdü ve şöyle konuştu:

“Sabotaj haberleri Soma’da kömür madeninin sahibi olan şirket tarafından da çıkarılıyor olabilir. Madenci şirket şuan çok büyük baskı altındalar ve bunu bertaraf etmek için böyle söylentiler onların işine yarar.” Sabotaj ihtimalinin düşük olduğunu vurgulayan Şar, olayın Tük milletinin ihmalkâr yapısından kaynaklandığını ifade etti.

Şar, “Türk milletinin kültür genlerinde bir ihmalkârlık var, bu olayda bunun sonucunda meydana geldi. Bence o madende eksik onlarca şey vardı; ancak madenin denetiminde bunlardan bir şey olmaz deyip sağlam raporu verildi. Bu olay çıkınca da şu eksik bu eksik gibi söylemler çıkıyor. İhmalkârlık durumu bana göre biraz daha ağır basıyor, yani bu büyük bir kaza…” şeklinde konuştu.

 

YENİ AKİT

23:22
 // BEYAZ FOSFOR KARA ÖLÜM
Olay yerinde fosfor kalıntıları bulunursa, bu sabotajdır. Ayrıca otopsi kan tahlillerinde de, fosfor gazı emareleri görülebilir....
16 Mayıs 2014 23:22
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler