YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Soma şehidine oğlundan ağlatan mektup!
Soma şehidine oğlundan ağlatan mektup!
20 Mayıs 2014 19:00
Soma yandı, Türkiye ağladı! 301 şehidin acısı, herkesin kalbine saplandı. Geride kalan ise kahramanların mezarlarına konulan mektuplardı...

Onlar, karanlıkta aydınlık arayan adamlardı... Onlar kara elmasın peşinden hayata tutunan kahramanlardı...Onlar ekmeğini taştan çıkaran insanlardı... Kilometrelerce uzunluktaki tünellere sığmayan yürekleri vardı... Her kazmanın sapında, kömür karasına bulanan ekmekleri asılıydı... Ekmeğin kokusu ise yerin üstündeki canlarının hatırasıydı...

Sözün bittiği yerde...

Her sabah işe giderken de dudaklarından dökülen bir söz vardı: Hakkınızı helal edin... Çünkü her yeni gün onlar için hem umut, hem de ölümün izahıydı... Ve Soma'daki 301 madencinin hayatı Mayıs'ın 13'ündeki o korkunç faciayla sonlandı. Artık her biri cennete kanat açan şehit kahramanlardı. Kimi eş, kimi çocuk, kimi evlattı, kimi de babaydı... Soma'daki maden ocağında yaşanan facia, hem kahramanların hem de Türkiye'nin ocağını yaktı. 77 milyon bir nefes olup Soma'ya aktı. Sıra sıra dizilen mezarlar gözyaşlarıyla ıslandı. Sözün bittiği yerde ise cennete yazılan mektuplar kaldı.

'Artık kardeşimsin...'

Çiçeğe doyan mezarların arasında acıların söze gelmiş hali saklıydı. Her mezarda adresine teslim edilen mektuplar vardı. Onlardan birini de Yağmur adlı bir kız çocuğu yazdı... Yağmur, hiç tanımadığı hiç görmediği madencinin mezarına önce bir çiçek bıraktı. Sonra da şehidin yavrusunu kardeş bilip duygu dolu satırlar yazdı. Sonunda adresi ile şu notu vardı: Artık kardeşimsin.

Özel ziyaret

Dün Soma Mezarlığı'nda sıra sıra dizilen madencilerin ziyaretçileri vardı... Onlardan biri Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile kuvvet komutanlarıydı... Özel ve beraberindekiler önce mezarlıklara karanfil bıraktı. Ardından komutanlar kabristanlığın önünde diz çöküp okunan Kur'an-ı Kerim'i dinledi ve dua etti. Özel, şehit ailelerinin acılarına ortak olup Ankara'ya döndü.

lpln7j.jpg

 

TAKVİM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler