YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Soma sanığı Can Gürkan'dan kızdıran savunma
Soma'daki maden faciasına ilişkin Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, sanık ifadeleri alınmaya başlandı.
Soma sanığı Can Gürkan'dan kızdıran savunma
16 Nisan 2015 / 20:01 Güncelleme: 16 Nisan 2015 / 20:02

Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 8 tutuklu, 37 tutuksuz sanık hakkında Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın görüldüğü duruşma, iddianamenin okunmasının tamamlanmasıyla verilen aradan sonra tekrar başladı.

Duruşmada, ilk kez katılan tutuksuz sanıkların kimlik tespitinin yapılmasının ardından mahkeme başkanı, davanın bir numaralı sanığı konumundaki Soma Kömürleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'a söz verdi.

"Adalet inşallah yerini bulur"

Sözlerine, "Kazadan duyduğu derin üzüntü"yü belirterek başlayan Gürkan, ölenlere Allah'tan rahmet, geride kalanlara başsağlığı diledi. Aileler Gürkan'a "Sen dileme" diye tepki gösterdi.

Gürkan savunmasında şunları söyledi:

"Biliyorum 301 ocağa ateş düştü ama inanın bizim yüreğimize de ateş düştü. Şirketimiz uzmanlaşmaya çok önem veren kurumsal bir şirkettir. Bilirkişi raporu hem hatalı hem de raporda önyargılı yaklaşımlar var. Bilirkişi olay yerine bile gitmeden yalnızca yoruma dayalı analiz yaptı. Şirketimizde modernizasyon yenileştirme mekanizasyon çalışmalarına 500 milyon harcadık."

Gürkan, "Adalet inşallah yerini bulur" dedi, aileler "İnşalah" diye yanıt verdi.

"Bu konunun nasıl olduğunu anlamak en büyük arzum"

Gürkan savunmasına şöyle devam etti:

"Gerekenleri yapmadığıma dair hiçbir delil yok. En ileri teknolojiyi, mekanizasyonu getirdik. En büyük övüncümüz tertemiz sicilimizdi, bu kazanın nasıl olduğunu anlamak en büyük arzum."

Gürkan'ın savunmasının tamamlanmasının ardından, diğer sanıklara geçilecek.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler