YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Soma mağdurlarına büyük müjde
Soma mağdurlarına büyük müjde
26 Mayıs 2014 06:55
Hükümet, Soma'da yaşamını yitiren 301 işçinin ailesi için seferberlik ilan etti.

Tedavi hizmeti, geçici iş göremezlik ödeneği, sürekli iş göremezlik geliri, ölüm aylığı, kız çocuk ölüm aylığı ve cenaze ödeneği işlemleri tamamlandı. Yaşamını yitiren ailelerin yanı sıra maden çalışmadığı için kredi borçlarını ödeyemeyen işçilere de nakit desteği verilecek.

İşçilerin yakınlarına bin 500 liranın üzerinde maaş bağlanırken, evli olmayan işçilerin de anne, babasına onlar hayatta değilse de kardeşlerine maaş bağlandı. Bazı işçilerin sadece bir hafta, bir ay gibi çalışma süresi bulunduğu görülürken, bu konudaki yasal düzenlemenin hemen ardından onların da ailelerine maaş bağlanacak.

İşsiz kalanlara kredi yardımı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da, madendeki 2 bin 595 işçinin üç ay kısa çalışma ödeneği almasına yönelik çalışma başlattı. Kredi borcu bulunan işçilerin de yardımlardan yararlanması sağlanacak. Yüzlerce işçinin yaşamını yitirdiği madene ilişkin soruşturma sürerken, ne zaman faaliyete başlayacağı konusunda ise bir takvim verilmiyor. Maden ocağı kapalı olduğu sürece işçilerin mağdur olmaması için yeni tedbirler de alınacak.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler