YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Soma Maden'in sahibi Alp Gürkan da gözaltında!
Soma'daki maden faciasıyla ilgili başlatılan soruşturmada ilk gözaltı kararı verildi. Soma Madencilik'in sahibi Alp Gürkan başta olmak üzere üst düzey yöneticilerin de aralarında bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı.
Soma Maden'in sahibi Alp Gürkan da gözaltında!
18 Mayıs 2014 / 15:06 Güncelleme: 18 Mayıs 2014 / 19:08

Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciasıyla ilgili gözaltına alınan 24 kişiden 5'i adliyeye sevk edildi. 19 kişinin ise jandarmada ve emniyette ifade verme işlemleri devam ediyor.

Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden 301 kişiyle ilgili soruşturma başlatıldı. Gözaltına alınan mühendis ve yönetici konumundaki 19 kişinin emniyet ifadeleri alınıyor. İfadesi tamamlanan 5 kişi ise Soma Adliyesi'ne sevk edildi.

Alp Gürkan ve Genel Müdür de gözaltında

Gözaltına alınanlardan arasında Soma Madencilik'in sahibi Alp Gürkan'ın olduğu bilgisi de geldi.

Adliye sevk edilenler arasında ise Soma İşletmeleri Genel Müdür Ramazan Doğru ve  İşletme Müdürü Akın Çelik olduğu belirtildi. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. İşletme Müdürü Akın Çelik ve şirkette görevli mühendislerin Cumhuriyet Savcısı'na ifade verdiği belirtildi.

Bu ifadelerin ardından, şirketin diğer yöneticilerinin de sırayla ifadeye çağırılması bekleniyor.

İşte gözaltına alınan isimler

Soma'da Cumhuriyet Savcılığı'nın maden faciasıyla ilgili yürüttüğü soruşturmada gözaltına alınan bazı isimler belli oldu. "İhmal, birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek" suçlamasıyla gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler Soma Maden İşletmeleri İşletme Müdürü Akın Çelik, Muhabese Müdür Yardımcısı Ali Ulu, Mühendisler Ertan Ersoy, Selçuk Demirci, Erdem Canbaz, Harun Güneş, Hilmi Kazık, Yalçın Erdoğan, Saltuk Alpdemirci, Ergin Yılmaz, Teknikerler Mehmet Avcı, Halil Dalkıran, Mehmet Ali Gündüz, Mustafa Işık, Necati Demirci, Halil Yavuz oldu.

"Bizim bir suçumuz yok" demişlerdi

Meydana gelen faciadan 4 gün sonra maden şirketinin sahibi ve 4 yöneticisi kameralar karşısına geçmiş ve anlaşılmaz bir kroki ile şirketin hiçbir ihmalinin bulunmadığını anlatmaya çalışmıştı. Toplantıda yer alan Akın Çelik faciayla ilgili ısrarlı sorular üzerine yaşam odasının olmadığı itiraf etmiş, ancak ''Hiçbir ihmalimiz yok" diye de eklemişti.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler